Slavné útěky z vězení

Slavné útěky z vězení

Ve vězení si měli odpykávat dlouholeté tresty, přesto se jim vzepřeli. Nemálo vězňů se v dávné i nedávné historii pokusilo o útěk.

Pokořili vysoké zdi, hloubili tunely. Někteří úspěšně, jiní méně. Mnohé z nich si pro jejich kousky pamatujeme dodnes.

Hromadný útěk z drsného vězení Maze

Vězení Maze v Severním Irsku bylo považováno za jedno z nejstřeženějších v Evropě – nechyběly mu pětimetrové zdi, vysoké ploty ani ostnaté dráty. Přesto se z něj v roce 1983 dostalo na svobodu neuvěřitelných třicet osm vězňů. Jednalo se o příslušníky IRA odsouzené za bombové útoky a vraždy.
 

Z vězení unikli za pomoci propašovaných zbraní i rukojmích z řad dozorců. Zhruba polovinu uprchlíků se podařilo chytit v několika málo dnech. Ostatní byli povětšinou dopadeni v následujících letech. Pouze dva se nepodařilo nijak vystopovat.

Nejslavnější útěkář

Někteří vězni prosluli tím, že se z vězení dokázali dostat opakovaně. Jedním z nejslavnějších byl Brit Alfred Hinds. Během dvanáctiletého trestu, který si odpykával za loupeže, zvládnul uprchnout hned třikrát. Při prvním útěku překonal i zamčené dveře, takže mu novináři začali přezdívat Houdini, podle slavného kouzelníka, který vynikal podobnými kousky.
 

Hinds si svobodu užíval několik měsíců, než byl znova dopaden. Záhy uprchl podruhé, tentokrát jen na několik málo hodin. Potřetí se mu podařilo prchat před spravedlností dva roky. Po opětovném zatčení vždy tvrdil, že je nevinný.

Ve velkém stylu

Jako z filmového plátna působí útěky Francouze Pascala Payeta. Využíval k nim totiž zásadně helikoptéru. Poprvé ji ukradl v roce 2001, kdy si odpykával třicetiletý trest za vraždu při loupežném přepadení.

Útěk se mu zdařil a aby toho nebylo málo, vrátil se o dva roky později a pomohl uprchnout i svým spoluvězňům. Opět v helikoptéře. Tentokrát však byli všichni chyceni a Payet musel zpátky za mříže. V roce 2007 uprchl znovu, jak jinak než vrtulníkem. Chytili ho ještě tentýž rok a původní trest se mu natáhl o další roky.

(Ne)pokořený Alcatraz

Ostrov Alcatraz leží v Sanfranciském zálivu a proslul jako přísně střežená věznice, která tu fungovala v letech 1934–1963. Silné vězeňské zdi, skalnatý útes i mořské vlny – to všechno měly být překážky zabraňující vězňům uprchnout. Přesto se o útěky pravidelně pokoušeli. Celkem jich bylo čtrnáct, všechny zmařené. Nad jedním z nich však přece jen visí otazník.
 

V roce 1962 utekli z Alcatrazu hned tři vězni – Frank Morris a bratři Anglinovi. Použili ventilační šachtu, kterou několik měsíců zvětšovali pomocí nejrůznějších předmětů – od příborů až po improvizovanou vrtačku údajně vyrobenou z vysavače.

Poté se po nich slehla zem. Podle odborníků se s největší pravděpodobností utopili. Jelikož tuto možnost nelze zcela potvrdit ani vyvrátit, zůstává tento útěk dodnes tak trochu zahalený tajemstvím.

Na stránkách knih i v televizi

Z vězení unikají kromě skutečných zločinců i fiktivní hrdinové. Tím nejslavnějším je patrně hrabě Monte Cristo alias Edmond Dantès, kterému se podařilo utéct z pevnosti i díky záměně s mrtvým spoluvězněm.
 

Mezi filmy zase vyniká Vykoupení z věznice Shawshank, snímek natočený podle předlohy Stephena Kinga. Televizní fanoušci v minulých letech ocenili i seriál Útěk z vězení, v němž hlavní hrdina zachraňuje bratra odsouzeného k trestu smrti.