Stará řemesla musíte milovat. Chytnou vás a nepustí.

Stará řemesla musíte milovat. Chytnou vás a nepustí.

Řemeslo má zlaté dno. Vždy to tak bylo a vždy bude. A zjišťují to i různí nadšenci, kteří hledají možnosti, jak si něco ze starého umění mistrů zkusit na vlastní kůži a třeba si, mimo pocitu dobře odvedené práce, odnést i nějaký ten talisman. Proč je objevování starých řemesel tolik oblíbené a jak může prospět společnostem a jejich zaměstnancům?

Perfektní kvalitu řemesla a ruční práce už od pradávna udržovali zejména lukrativní zákazníci, císaři, aristokracie a každý, kdo si něco takového mohl dovolit. Postupně ale upadala, vytlačována moderními technologiemi a pásovou výrobou. Naštěstí nezmizela úplně. Mnoho řemesel z dob dávno minulých je zaznamenáno pro další pokolení.

Stará řemesla jako způsob relaxace

Staňte se na chvíli kovářem, kameníkem, perníkářem, valchářem či truplářem. Mistrem nebo tovaryšem poctivých, cnostných řemesel cechovních i nízkých. Různorodost středověkých řemesel a činností je opravdu vyčerpávající. Vidět, jak pod rukama roste vlastní výrobek, přináší pocit skvěle odvedené práce i trochu nostalgické nálady. Navíc vám taková činnost umožní na chvíli vypnout a odprostit se od všech starostí. Pokud ji máte jako formu teambuildingu, dostalo se vám jedinečné příležitosti na chvíli zapomenout na potíže či náročné úkoly v práci. A co víc? Slouží jako výborná forma motivace. Když se naučíte vykroužit na hrnčířském kruhu dokonalý hrneček, to by bylo, abyste vy i váš tým nebyli schopni vyřešit zapeklitý pracovní úkol.

Staňte se starodávnými mistry

Asi chápete, proč nějaká rukodělná práce může být příjemnou formou relaxace, ale proč by to mělo pomáhat i lidem v jejich klasickém zaměstnání? Protože být hrnčířem, sochařem, rybářem nebo třeba kovářem není žádná legrace. Takoví lidé museli a musí být pracanti. Aby se uživili, musí vědět, jak správně svoji práci nacenit, prokličkovat všemi možnými léčkami v našich zákonech, obstát v konkurenci. I v řemesle je potřeba chápat souvislosti a rozumět mu jako celku. Potřebujete spoustu trpělivosti, empatie a blízké vztahy se zákazníky, aby se vraceli a doporučovali vám i své známé.

Copak takové faktory neovlivňují pochody i ve vaší firmě? Také tam se musí zaměstnanci i vedení hodně snažit, aby obstáli v drsné konkurenci a fungovali. Když se stanete mistry v tradičním řemesle, odnesete si mimo řemeslných zkušeností i velkou dávku kreativity, trpělivosti a radosti z dobře odvedené práce.

Vytvořte umělecké dílo

Řemeslná práce je úžasná v tom, že vám pod rukama může vzniknout doslova umělecké dílo. Vyrábět rukodělné výrobky prostřednictvím starých řemesel je dnes luxus a vy máte možnost si vyzkoušet něco nového, co běžně neděláte. Ukažte, že i ve vás třímá kousek umělce. Když vás to chytne, je to láska na celý život.