Je vhodné investovat peníze do zaměstnanců formou teambuildingu?

Je vhodné investovat peníze do zaměstnanců formou teambuildingu?

Pravděpodobně nejcennějším kapitálem obchodních společností jsou vedle samotného know-how zaměstnanci.

Množství zaměstnavatelů však na tuto skutečnost zapomíná, což vede k tomu, že o tento svůj drahocenný kapitál nepečují tak, jak by měli.

Nejčastější problém pak představuje neinvestování do kolektivu.

Není to o jednotlivcích

Dalo by se říci, že výplata, dovolená, stravenky a všechny běžné věci představují jistou investici do zaměstnanců.

Daleko hmatatelnější podobu investic do pracovních dovedností však představují různá školení, kurzy a podobné aktivity, jejichž prostřednictvím zaměstnavatel zvyšuje potenciál zaměstnance a díky tomu i potenciál společnosti samotné.

Jenže všechny tyto méně či více nákladné investice jsou cíleny na zaměstnance jako jednotlivce.

Při budování výdělečné společnosti je stěžejním milníkem uvědomění, že společnosti netvoří pouze zaměstnanci jako takoví, ale jejich kolektiv. Je tedy zapotřebí investovat nejen do vědomostí a dovedností jednotlivců, ale také do pracovního týmu.

Proč investovat do kolektivu

Ve světě pracovního trhu se jednotlivé položky v podobě zaměstnanců mění rychleji než cena akcií Coca Coly. Důvodů k odchodu zaměstnance ze stálého zaměstnání je celá řádka.

Mezi klasické důvody patří nízký plat, příliš vysoké požadavky či nevhodně zvolené zaměstnání. Mezi ty méně známé, ale velmi časté se pak řadí nulová motivace a absence fungujícího kolektivu.

A právě poslední dva jmenované důvody představují problém, který je dílem živého organismu v podobě pracovního týmu.

Řešením, jak si své zaměstnance nejen udržet, ale navíc je motivovat k práci, může být právě ono investování do pracovního kolektivu. Bez něj se totiž může stát, že kolektiv bude nejen méně produktivní, ale s velkou pravděpodobností bude i řídnout.

Pečovat o dobré vztahy není standard

Personální problémy na pracovišti jsou stejné jako jakékoliv jiné konflikty mezi lidmi. A stejně tak hledání východiska z krize se natolik neodlišuje od řešení osobních problémů.

Vhodným řešením, které je možné aplikovat hlavně preventivně, je teambuilding představující možnost změny a řešení potíží, které se v pracovních kolektivech běžně vyskytují.

Budování týmu

Chcete-li dosáhnout skutečného zlepšení, je namístě zvolit profesionální teambuilding. Ten může společnosti přinést nejen spokojené zaměstnance, ale i přátelštější kolektiv, k němuž se váže vyšší efektivita práce a samozřejmě i výkonnost.

Budování týmu však není pouze o podřízených, pokud chce nadřízený něčeho dosáhnout, měl by být aktivním účastníkem a ukázat tak, že je přirozenou součástí týmu. Jen tak se může stát přirozenou autoritou.

Teambuilding jako odměna

Teambuilding by měl představovat nejen investici, ale i příjemnou a vítanou odměnu pro zaměstnance.

Pokud byste rádi utužili svůj pracovní kolektiv, rádi vám pomůžeme. Stačí nám sdělit vaše požadavky a základní kritéria a my vám doporučíme nejvhodnější outdoor aktivituindoor aktivitu nebo online aktivitu.

Doporučujeme tyto akce