Úniky ze spárů jisté smrti

Úniky ze spárů jisté smrti

Žebříčkům nejslavnějších kouzelníků a iluzionistů vévodí jedno jméno – Harry Houdini.

Známý kouzelník je přitom označovaný jako první superstar. Jaký je příběh Krále pout a okovů?        

Autor: Michal Cemper

Houdiniho mládí

Nejslavnější kouzelník na světě se narodil v roce 1874 do rodiny maďarského rabína. Původně se jmenoval Erik Weisz, již v mládí ale přijal pseudonym Harry Houdini. Jde o složeninu jmen jeho vzorů Harryho Kellara a Jeana Eugène Robert-Houdina.

Během mládí rodina odcestovala do amerického města Appleton. Už v té době byl mladý Houdini posedlý kouzly. Původně začal s kartami, později se zaměřil na eskapády – úniky z pout, kazajek či zasypaných rakví.

Mistr úniků se životem na kahánku

Houdini jako útěkář několikrát obletěl zeměkouli se svojí show. V roce 1901 navštívil i Prahu. V Karlínském sále představil svoje představení Král lamač okovů. Svoje nejznamenitější triky ovšem ukazoval pouze domácímu publiku v Americe.

Mezi jeho nejznámější triky patří únik z břicha velryby. Houdini se vsadil s deseti bostonskými obchodníky, kteří ho za spolupráce s místní policí zašili do velrybí mršiny. Útěk Houdinimu trval patnáct minut a přiotrávil se při něm arsenovými plyny, které se používaly na konzervaci zvířecího těla.

O život málem přišel i při prvním provedení jeho nejslavnějšího triku – pohřbení zaživa. Houdini se bez rakve nechal zasypat hlínou. Při úniku na povrch mu ale došly síly a on zpanikařil. Z hliněného vězení ho nakonec vytáhli asisteti.

Téměř jistá smrt ovšem Houdinimu nestačila a on trik ještě dvakrát zopakoval. Poprvé ze zapečetěné rakve, kterou vhodili do vody, a podruhé z velké nádoby zasypané pískem.                                                                                    

Konec talentovaného kouzelníka

Houdiniho smrt přišla v roce 1926. Dlouho se věřilo, že zemřel na následky zranění po jednom z triků. Jeho asistent ho několikrát udeřil do břicha, aby Houdini dokázal, že vydrží jakoukoliv bolest. Při další show v Detroitu ale zkolaboval a zemřel na prasklé slepé střevo.

Až po několika letech se lékaři shodli, že rány do břicha nezapříčinily Houdiniho smrt. Kouzelník již několik týdnů skrýval zánět slepého střeva, které prasklo nehledě na sérii úderů.

Štítky

Inspiroval desítky iluzionistů

Houdiniho útěky ze spárů jisté smrti inspirovaly kouzelníky po celém světě. Během druhé světové války se proslavil Harry Bouton Blackstone, který proslul svými úniky a odvážným přeříznutím své asistentky na elektrické cirkulárce.

Nejznámějším Houdiniho následovníkem je David Copperfield. Ten svoje diváky nadchnul zmizením Sochy svobody a útěkem z proslulé věznice Alcatraz.