Vtipní, bizarní a nebezpeční. Tihle politici se s věcmi rozhodně nemazali

Vtipní, bizarní a nebezpeční. Tihle politici se s věcmi rozhodně nemazali

Politika k sobě přitahuje lidi toužící po moci. Jak to ale vypadá, když po vládě zatouží nekompetentní lidé? Často z toho vznikají na první pohled vtipné situace, které ale mají hodně temné pozadí.

Dnešní článek vám představí nejbizarnější politiky. Poznáte člověka, který vyhlásil Kypru válku kvůli vínu i afrického diktátora, který se prohlásil za posledního skotského krále.

Autor: Michal Cemper

Konec cirkusů a národní den melounů

Turkmenistánský prezident Saparmurat Niyazov byl všechno, jenom ne konvenční politik. Především si liboval v zákazech všeho druhu. Během své vlády zakázal plnovous, zlaté zuby, cirkusy i balet.

Tím ale bizarní momenty po dobu jeho panování nekončí. Sám sebe prohlásil za boha a dva měsíce v roce pojmenoval po sobě a svojí matce. Vedle toho vypadají jím vyhlášený Národní den melounů a Národní den koní jako slabý odvar.

Pokud si říkáte, že tenhle příběh pochází z historie, mýlíte se. Saparmurat Niyazov byl první turkmenistánský prezident a vládl od roku 1990 do roku 2006. Během svojí vlády se Saparmurat stihl jmenovat předsedou vlády a maršálem. Tomu říkáme touha po moci.

Starostování z léčebny

Jméno Roba Forda si možná pamatujete ze zpráv. Jeho kauza je totiž pouze několik let stará. Tohoto torontského starostu usvědčila video nahrávka kouření cracku teprve v roce 2012.

Na četné výzvy k rezignaci Ford nereagoval a médiím vzkázal, že se jednalo o ojedinělý experiment a osobní selhání. Jenže to by ještě během téhož týdne nesměly světlo světa spatřit další nahrávky usvědčující starostu z opětovné konzumace drog.

Ani další skandály ale nepřiměly Forda rezignovat. Svého starostovského místa se nevzdal a držel se ho i v době, kdy pobýval v léčebně. Stal se tak jediným starostou, který svůj úřad vykonával mezi feťáky a alkoholiky.

Poslední skotský král

Tento příběh možná vypadá na první pohled vtipně, skrývá se za ním ale temné pozadí. Idi Amin byl ugandský prezident a diktátor, který v zemi vládl po převratu v letech 1971 až 1979.

Jeho tyranie mu vynesla nelichotivou přezdívku – řezník z Kampaly. Vláda jeho režimu stála život přinejmenším 300 tisíc lidí a nechala za sebou tisíce mučených a tvrdě vyslýchaných osob.

Amin přežil několik pokusů o revoluci a sám sebe považoval za posledního skotského krále. To ale nebyl jeho jediný titul. Amin sám sebe nazýval i pánem všeho tvorstva na souši i ve vodě a přemožitelem britského Impéria.

Pro hrst hroznů

Válčit se může i kvůli drobnosti. Otomanský sultán Selim II. záviděl Kypru jejich sladké hrozny natolik, že jim v roce 1573 vyhlásil válku.

Cílem jeho tažení byly sladké bobule, ze kterých kypřané vyráběli víno. Nutno podotknout, že Selim II. válku vyhrál a zemi opuštěl s bohatou kořistí.