Tipy na teambuilding, aktuality a zajímavosti

Fenomén Sherlock Holmes
Těžko soudit, zda Arthur Conan Doyle v době, kdy začal tvořit svou nejznámější postavu, alespoň tušil, jakou lavinu zájmu o detektivní žánr strhne. Začalo to nenápadně – románem Studie v šarlatové, který nejprve odmítlo několik nakladatelství. První dobrodružství Sherlocka Holmese však nakonec přece jen vyšlo – časopisecky – a pak se začaly dít věci.
Více zde
Hrad Točník
Hrad Točník se nachází nad obcí Točník nedaleko města Žebrák na Broumovsku. Spolu s hradem Žebrák tvoří nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí v Čechách. Hrad nechal vystavět král a římský císař Václav IV. koncem 14. století. Důvodem stavby nového hradu v bezprostřední blízkosti již vzniklého hradu Žebrák byl s největší pravděpodobností požár hradu Žebrák roku 1395.
Více zde
Hrad Svojanov - temná minulost
Žádný hrad nemá tak temnou minulost jako Svojanov. Byl místem mučení, vražd i zazdívání. Nejčastěji padaly za oběti ženy. Asi nejtragičtější události jsou spojené se jménem Kateřina. Její duše se zjevuje na hradě i v jeho okolí.
Více zde
Hry na hrdiny – dobrodružství prožitá v jiných světech
Miliony lidí na celém světě propadly hraní her na hrdiny. Příběhy o světech se spletitými pravidly, v nichž si každý hráč může zahrát za postavu dle svého výběru a prožívat a ovlivňovat její osud, okouzlily několik generací hráčů. V čem spočívá spočívá přitažlivost trávení desítek dlouhých hodin v neexistujících světech?
Více zde
Moravský kras - Punkevní jeskyně a propast Macocha
Moravský kras se nachází v Drahanské vrchovině a rozkládá se v severní oblasti Jihomoravského kraje. Jde o nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblast České republiky, která byla roku 1956 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí. Má nejširší spektrum krasových jevů u nás.
Více zde
Lednicko-valtický areál - firemní akce v srdci Jižní Moravy
Na pravém břehu řeky Dyje východně od města Mikulov se nalézá státní zámek Lednice. Více než 700 let, s pauzou v letech 1571–1576, byl v rukou Lichtenštejnců. V okolí novogotické budovy, která si prošla řadou rekonstrukcí, se rozkládá zámecký park z 19. století.
Více zde
Treasure Hunt Lednice nebo Mikulov
Teambuilding s GPS tablety v UNESCO. Rozšířená verze programu Treasure Hunt. Spojte oblíbenou týmovou soutěž s realizací outdoorových aktivit v Lednicko-valtickém areálu, nebo turistikou na Pálavě.
Více zde
Olomouc - kongresové město na Moravě
Uprostřed Hané na soutoku Moravy a Bystřičky leží město Olomouc. Místo, kde se snoubí bohatá historie s moderními ambicemi. Díky zdejším barokním stavbám je město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Poloha v samém středu Moravy z Olomouce vytvořila přirozené centrum regionu, Nepříliš členitý povrch láká k cykloturistice po nesčetných trasách, na své si přijdou milovníci kultury, historie, architektury a umění. 
Více zde
Telč - malebné město na Vysočině
Město Telč naleznete jen pár kilometrů od Jihlavy ve stejnojmenném okrese v kraji Vysočina. Žije tady necelých pět a půl tisíce obyvatel a dělí se na pět místních čtvrtí. Telč je členem několika mikroregionů, konkrétně mikroregionu Telčsko, Dobrovolný svazek obcí Česká inspirace a též je členem místní akční skupiny Mikroregionu Telčsko. Kromě toho všeho se také od roku 1992 pyšní členstvím na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Více zde
Mikulov
Mikulov leží na jižním okraji Pavlovských vrchů, což dodává značnou členitost okolnímu terénu. Na východě se rozkládá Svatý kopeček a na severní straně pak vrch Turold. Ale i mezi oběma vrcholy leží další menší vápencový pahorek se zříceninou Kozí hrádek na samém vrcholku. Nepřehlédnutelná je i dominanta města - barokní zámek.
Více zde
Treasure Hunt Praha týmová hra s tablety v historickém centru Prahy
Dynamická týmová hra Treasure Hunt Praha připravená speciálně pro město Praha. Moderní soutěž firemních týmů přímo v historickém centru Prahy.
Více zde
Firemní filantropie - společensky odpovědný teambuilding
Filantropický program umožňuje propojit oblast rozvoje týmů s principy společenské odpovědnosti. Společně vytvoříte něco skutečného, praktického a zároveň výsledkem pomůžete a uděláte radost.
Více zde
Treasure Hunt Brno - teambuildingová akce v historickém centru Brna
Týmová soutěž Treasure Hunt Teambuilding připravená pro město Brno. Poznejte nejkrásnější kulturní a přírodní památky Brna moderní a hravou formou.
Více zde
Město Brno
Brno je jak svou rozlohou, tak i počtem obyvatel druhé největší město České republiky. Rozprostírá se na ploše 230 km čtverečních a bydlí zde na 377 tisíc obyvatel. Město bylo postaveno na soutoku dvou řek Svratky a Svitavy. Brno je také městem univerzitním.
Více zde
Hlavní město Praha
Město Praha leží přímo v srdci Evropy na řece Vltava a jedním z nejhezčím a nejnavštěvovanějších měst jak České republiky, tak právem i celé Evropy. Praha je hlavním městem naší republiky a se svým počtem 1 280 tisíc obyvatel je 15. největším městem Evropské unie.
Více zde
Navštivte památník věnovaný československým hrdinům
Události druhé světové války se Praze rozhodně nevyhýbaly a na řadě míst po sobě zanechaly nesmazatelné stopy. Jedním z největších symbolů tohoto temného období se stal pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Právě zde došlo k poslednímu odporu sedmi československých parašutistů, mezi nimi i atentátníků na Reinharda Heydricha, kteří zde po dlouhém boji 18. června 1942 padli a dnes jsou tu připomínáni Národním památníkem hrdinů heydrichiády.
Více zde
Resort Svatá Kateřina: co navštívit v okolí?
Resort Svatá Kateřina je krásným místem přímo nacpaným různorodými aktivitami a možnostmi trávení volného času. Možná ale netoužíte po tom, zůstat jen na jednom místě, ale chcete poznat i okolí takového nádherného prostředí. Věřte, že děláte dobře. V dostupné vzdálenosti od resortu na vás totiž čeká spousta dobrodružství. Kam byste se měli vydat?
Více zde
Karlovy Vary
Město v západních Čechách na soutoku řek Ohře a Teplé je proslavené Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a lázeňstvím, jehož lázně patří u nás mezi ty nejnavštěvovanější. Kromě řady rekreačních objektů tady návštěvníci narazí na sklářský a potravinářský průmysl. Ačkoliv město je menší (necelých 50 tisíc obyvatel), podle katastru nemovitostí “téměř každá druhá nemovitost” patří obyvatelům Ruska nebo bývalého státu SSSR.
Více zde
Na Pálavu za lovci mamutů i skvělým vínem
Pálava na jižní Moravě je plná památek a historických skvostů. Teď ale rozhodně nemyslíme místní hrady, zámky, zříceniny a další fascinující stavby, i když ty také stojí za vidění. Tentokrát se do minulosti ponoříme ještě trochu dál. Vydáme se po stopách lovců mamutů.
Více zde
Liberec - království pod Ještědem
Město Liberec je statutární město Libereckého kraje. Nachází se na severu Čech, v kotlině mezi Ještědským hřebenem a Jizerskými horami. Protéká jím řeka Nisa a se svým celkovým počtem přibližně 104 tisíc obyvatel je pátým největším městem naší republiky. Jednou ze zajímavostí tohoto města je fakt, že tramvaje tady jezdí již od roku 1897.
Více zde
Valtice: poznejte moravské víno ve všech jeho podobách a chutích
Valtice se mezi znalci často nazývají hlavním městem vína. Zajeďte se tam podívat a brzy se přesvědčíte, že rozhodně nejde jen o nadsázku, ale skutečnost. Navštivte Salon vín, některou z vinoték, vináren nebo vinařské muzeum. Nachází se zde dokonce i střední odborná vinařská škola. Kdo má zájem o něco navíc, měl by vidět zajímavé podzemí nebo naučnou vinařskou stezku.
Více zde
Zážitky milují všechny věkové kategorie. V čem spočívá jejich kouzlo?
Zapomeňte na brandované hrníčky, firemní propisky nebo kalendáře. Pořádný zážitek potěší vaše zaměstnance rozhodně více. Umí vykouzlit úsměv na tváři, probudit soutěživost i větší motivaci pracovat. Ukazují, že vám na vašich lidech skutečně záleží a nejsou pro vás jen čísla na výplatní pásce.
Více zde
Plzeň - město lahodného piva a špičkového hokeje
Město Plzeň se svými zhruba 170 tisíci obyvateli je největším městem Západočeského kraje a čtvrtým největším městem celé republiky. Není proto divu, že se toto univerzitní město, o kterém se první zmínky objevují již na konci desátého století, stalo během své existence jedním z nejdůležitějších měst na našem území. To potvrzuje i rok 2015, kdy se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury. Turisty je však mnohdy možná poněkud nespravedlivě opomíjena.
Více zde
„Vrtěti psem“ není jen název slavného filmu, ale i důležitá součást firemních pochodů
Realita, kterou nám média servírují, je tak trochu jako nedokonalý odraz v zrcadle. A přesně tak je potřeba i k obsahu, který se k nám každý den dostává, přistupovat. Jako k něčemu, co není úplně pravdivý obraz skutečnosti. Ohýbání reality je ale i důležitou součástí některých firemních pochodů a lidé, kteří se takovou činností zabývají, musí být odborníci v pravém slova smyslu. Proč patří vrtění psem k celosvětovým pojmům?
Více zde
Vídeň - město valčíků a vánočních trhů
Již od roku 2001 se může město Vídeň pyšnit faktem, že její historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní město Rakouska, s celkovým počtem přesahujícím 1,8 milionů obyvatel, je jednou z nejnavštěvovanější metropolí světa. V roce 2016 se na celosvětovém žebříčku návštěvnosti umístila na 18. příčce. Již osmým rokem také dominuje na první pozici v seznamu nejlepších měst podle kvality života.
Více zde
Mistry úniků a útěků nikdo neudrží pod zámkem. Zkuste to také.
Myslíte, že byste dokázali naplánovat plán útěku do nejmenších detailů? Věříte, že se jako mistr úniků Harry Houdini dostanete odkudkoliv? Vyzkoušet si to klidně můžete. Dnes existuje poměrně dost her, včetně těch únikových, na takové téma. Proč nás tolik baví úniky a útěky, samozřejmě ty imaginární?
Více zde
Český Krumlov
Český Krumlov je malebné město ležící na jihu Čech. Toto třináctitisícové městečko vyniká svou architekturou a oprávněně je tak jedno z nejnavštěvovanějších míst naší republiky. V roce 2008 se v anketě prestižního časopisu National Geographic umístilo na 16. místě mezi nejkrásnějšími historickými místy planety. Samotné centrum města je od roku 1992 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. 
Více zde
Stará řemesla musíte milovat. Chytnou vás a nepustí.
Řemeslo má zlaté dno. Vždy to tak bylo a vždy bude. A zjišťují to i různí nadšenci, kteří hledají možnosti, jak si něco ze starého umění mistrů zkusit na vlastní kůži a třeba si, mimo pocitu dobře odvedené práce, odnést i nějaký ten talisman. Proč je objevování starých řemesel tolik oblíbené a jak může prospět společnostem a jejich zaměstnancům?
Více zde
Ostrava - město poetiky Petra Bezruče
Ostrava, polsky Ostrawa, je metropolí Moravskoslezského kraje a leží na severovýchodě České republiky v blízkosti polských hranic. Ostrava je se svými necelými 300 tisíci obyvateli třetím největším městem našeho státu. Může se také pyšnit titulem univerzitní město. Na jejím území sídli prestižní Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita.  
Více zde
Proč milovat vědomostní a kvízové soutěže? Mají spoustu předností.
Lidé všech věkových kategorií, zálib i profesního zaměření mají rádi vědomostní nebo kvízové soutěže. Je příjemné zapojit mozkové buňky, procvičit své znalosti a ukázat, že něco umíme. Právě proto jsou velmi oblíbenou formou teambuildingu a zaměstnavatelé ji velmi rádi svým zaměstnancům dopřejí. Co je na nich tak lákavého?
Více zde
Slovenská metropole Bratislava - tisícileté město na Dunaji
Bratislava, vstupní brána na Slovensko. Město na Dunaji, které je tvořeno více než tisíciletou historií a hradem majestátně se tyčícím nad řekou. V samotném středu Bratislavy se nachází Staré město, které je tvořeno množstvím rušných ulic. V bezprostřední blízkosti moderního centra města je historické centrum, které jako by nepatřilo do velkoměsta.
Více zde
Sladká čokoláda. Poznejte její historii i proces výroby.
Sladká, lákající a voňavá, to je čokoláda, pro kterou by mnozí šli i světa kraj. Sladkost, původně vyhrazená jen vyvoleným, má velmi bohatou historii a léčivé účinky. Co vše předchází tomu, než se dostane na pulty obchodů a jak si ji pořádně vychutnat?
Více zde
Místo skvělé zábavy totální fiasko? Jak na úspěšný teambuilding?
Všichni si to užijí. Celý tým se sžije a v práci pak bude chrlit jeden skvělý nápad za druhým a k tomu všemu ve výborné pracovní atmosféře. Teambuildingy jsou opravdu většinou mezi zaměstnanci oblíbené, ale někdy mají efekt přesně opačný. Čeho se na firemní akci vyvarovat, aby se lidé nemuseli bát přijít druhý den do práce?
Více zde
Únikové hry a jejich tvorba. Zvládne to každý?
Únikové hry přibývají tak trochu jako houby po dešti. Ovšem ne všechny se dají označit za opravdu povedené a úspěšné. Mnoho z nich je šito horkou jehlou a brzy upadnou v zapomnění. Jak se taková únikovka vůbec tvoří? Které faktory odlišují ty úspěšné od neúspěšných?
Více zde
Fenomén únikových her. Která témata patří k nejoblíbenějším?
Když se dostaly první únikové hry do České republiky, říkalo se, že je to zábava pro podivíny. Během několika měsíců se ale ukázalo, že opak je pravdou. Dnes hledají cestu ven z místnosti plných hádanek, šifer a hlavolamů na různá témata tisíce lidí a čím dál více firem je využívá i v rámci svých teambuildingových aktivit. Existuje pestrá paleta témat. Která mají lidé nejraději?
Více zde
Kdo si hraje, nezlobí aneb jak využít ve firmě herních prvků?
Myslíte si, že práce a hra nejdou dohromady? Jste přesvědčeni o tom, že taková benevolence by zaměstnance spíš ponoukala k tomu, aby byli méně produktivní? A co když je to naopak. Zamysleli jste se někdy nad tím, co hra v lidech vyvolává? Přečtěte si něco o využití herních prvků v práci a možná změníte názor.
Více zde
Motivovaní zaměstnanci odvádí lepší výkony. Jak je správně odměňovat?
Jak správně odměňovat zaměstnance? To je velmi složitá otázka a jednoznačná odpověď na ní neexistuje. Stejně tak se nedá nalézt úplně dokonalé a univerzální řešení pro všechny. Co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému a naopak. Základem odměňování je bezesporu mzda a další její složky. Hlavně kvůli ní chodíme do práce.
Více zde
Jsou únikové hry bezpečné nebo se jedná o rizikovou zábavu?
Jsou únikové hry bezpečné? Nemůže se mi při nich něco stát? Co když se u nás stane stejná tragédie jako v Polsku? To jsou otázky, které si od zmíněného nešťastného incidentu z počátku letošního roku pokládalo mnoho lidí. I těch, co se únikových her nikdy nezúčastnili a vlastně o nich nemají moc představu.
Více zde
Znáte všechny představitele Jamese Bonda?
Autorem fiktivního britského agenta, kterého všichni znají pod přezdívkou agent 007, je spisovatel Ian Fleming. Agentovi britské tajné služby MI6 vdechl život prvním románem v roce 1952. Psal až do své smrti v roce 1964 a většina jeho knih byla zfilmována. V roli Jamese Bonda se objevilo šest herců. Kteří to byli a znáte i adepty na budoucí představitele bondovek?
Více zde
Buďte jako MacGyver, řešte únikovky mozkem
Nepoužívá zbraně, používá mozek… Předchozí věta stručně a jasně charakterizuje hlavního hrdinu seriálu MacGyver. Díky své schopnosti přistupovat k problémům nekonvenčním způsobem a vynikajícím znalostem fyzikálních a chemických zákonů dokáže tajný agent Angus MacGyver zachraňovat životy, mařit zločinecké zájmy i předcházet ekologickým katastrofám.
Více zde
Indiana Jones je jen jeden aneb znáte jeho napodobeniny?
Je archeologem, synem skautského profesora, nosí lovecký klobouk a bič, před studijními povinnostmi utekl z domova a má přehnaný strach z hadů. Řeč je o fiktivní postavě tetralogie, kterou společně stvořili George Lucas se Stevenem Spielbergem.
Více zde
3D čokotiskárna: Vytiskněte si vlastní sladké pokušení
Kopírovat, tisknout a skenovat různé tiskopisy je přirozenou součástí běžného života Evropana. Nejmodernější 3D technologie nacházejí řadu dalších uplatnění, mimo jiné i v oblasti výroby čokolád a reklamních předmětů z kakaových bobů.
Více zde
Unikněte ze spárů La Manche díky mobilní únikové hře
Víte, co spojuje čísla 350, 172, 40 a 23? Jedná se o čísla charakterizující Lamanšský průliv, anglicky známý taky jako English Channel (česky přeloženo Anglický kanál). 350 km je délka tohoto kanálu, který propojuje břehy Velké Británie a Francie. Číslo 172 vyjadřuje maximální hloubku kanálu v metrech.
Více zde
Když se firemní kola netočí
Ačkoliv se situace v některých vzdělávacích oborech zlepšuje, zejména v těch technických, neměly by se firmy spoléhat pouze na dřívější studia kandidáta. Samotná firma může přispět k rozvoji měkkých dovedností svého zaměstnance.
Více zde
Gamifikace: Kdo si hraje, ten z firmy neuteče
Řada současných společností ustupuje při náboru zaměstnanců od zkoumání tvrdých znalostí kandidáta. Více se zaměřují na tzv. soft skills (měkké dovednosti). Pro společnost je mnohem důležitější, aby kandidát zapadl do týmu, dokázal se adaptovat, uměl se sám za sebe rozhodovat než, aby měl pouze nabiflované znalosti z oboru. K pohovorům se zaměřením na soft skills se s výhodou uplatňuje gamifikace.
Více zde
Od papíru k senzorům aneb proměna únikových her v průběhu let
Princip únikových her alias únikovek je jednoduchý: vyluštit logické hádanky a “uprchnout” z uzavřeného prostoru během předem daného časového limitu. Dříve si skupina hráčů vystačila s papírem a tužkou. Dnešní místnosti, kde se akce odehrává, často obsahují elektrické obvody, ale také dotykové nebo magnetické senzory. Technologie našly své uplatnění i ve světě her. A omezenost hry na místnost už je taky přežitkem.
Více zde
Principy a témata úspěšných únikových her
Exit game, Escape room, Mystery room, únikovka, to je jen krátký výčet různých názvů pro fenomén posledních let. Ať už herní místnosti či samotnou únikovou hru nazveme jakkoliv, vždy mají něco společného: hráči (ale může být pouze jeden) dostanou sérii hádanek, které je třeba vyřešit v předem daném časovém limitu. Uzavřené prostory a onen nedostatek času dodávají těmto hrám na adrenalinu.
Více zde
Chcete se stát prvními kolonisty na Marsu?
Ačkoliv Crichton, Asimov a další sci-fi autoři psali a píšou o cestování cizími galaxiemi, jako by to byl let na Nový Zéland, lidská noha zatím šlápla “pouze” na půdu Měsíce. Aktuální spekulace a plány se točí maximálně u kolonizace planety Marsu. Podaří se to americkému podnikateli, vynálezci a filantropovi Elonu Muskovi v blízké době? Nebo ho předběhne někdo zcela jiný?
Více zde
Stres: Tichý zabiják (nejenom) na pracovištích
Útok, nebo útěk? To jsou dvě fyziologické reakce člověka, pokud se ocitne ve stresu. Ten nastává ve chvíli, kdy jsme ve svém životě vystaveni okolním tlakům, které překračují naše možnosti a schopnosti se s nimi vyrovnat. Odborně se těmto tlakům říká stresory a jsou různého původu, například finančního, pracovního nebo i vztahového.
Více zde
Raketoplány: Tuny hmoty a chytrých počítačů
Létat ke hvězdám je snem každého malého kluka. Od dob, co se začala lidská noha procházet po Zemi, přemýšlí lidé také o tom, jak dobývat svět ve Vesmíru. Protože je člověk tvorem vynalézavým s touhou objevit vše, co ještě nepoznal, bylo jen otázkou času, kdy vymyslí způsob, jak svůj sen naplnit.
Více zde
Souhra, dokonalá komunikace, taktika - to je vlk obecný
Canis lupus - majestátní tvor, který se plíží svým královstvím nepozorovaně a v mnohých vzbuzuje strach. Vlk obecný je dokonalý lovec, který svou loveckou taktiku založil na souhře a spolupráci ostatních členů smečky. Jako jeden se vydávají vstříc kořisti, která nemá nejmenší tušení, co na ni mají vlci přichystáno.
Více zde
Vážka: Okřídlený drak ve hmyzím světě
Let vážky je nezaměnitelný s ničím jiným. Protáhlé úzké tělo se vznáší nad hladinou rybníka, létá tam a zpět tak ladně, až oči přecházejí. Tito okřídlení draci mezi hmyzem patří mezi nejlepší hmyzí letce. Kdo by od takového tvora očekával, že bude pít nektar jako motýl, velmi by se zmýlil. Vážky jsou dravci. Asi i proto jsou vybaveny nejdokonalejším zrakem v hmyzí říší. Jejich život je doslova závislý na vodě. Obývají vodu i vzduch a v obou těchto prostředích jsou obávanými lovci.
Více zde
Vánoční zvyky v čase dějin
Vánoce jsou křesťanským svátkem a u nás jsou považovaný za nejvýznamnější svátek v roce. Dětmi pak za nejoblíbenější svátek, ať už jde o křesťany, nebo pohany. Je spojený s dobou adventní, která mu předchází a množstvím tradic a zvyků, které se liší krajinou i národem. Vánoční čas však nejsou jen ony tři svátky v roce, kdy se lidé obdarovávají, ale jde o období od adventu po Tři krále.
Více zde
Sherlock Holmes opět zachraňuje
Na papíře se Sherlock Holmes objevil v roce 1886. Avšak příznivci slavného a snad nejznámějšího detektiva na světě Sherlocka Holmese jsou pevně přesvědčeni, že se narodil 6. ledna 1854. V Londýně je dnes ulice Baker Street 221b jedna z nejznámějších. Patří totiž onu slavnému detektivu Sherlocku Holmesovi, který tady má své muzeum. Otcem tohoto důvtipného muže byl Arthur Conan Doyle.
Více zde
Paměť ovlivňuje celá řada procesů
Sloni. Majestátní sociální zvířata, která jsou známá svou dokonalou pamětí. Stádo vede stará slonice, která si pamatuje všechny cesty, jež vedou k životodárné vodě. “Mít paměť jako slon” by chtěl mít asi každý. Jde toho však docílit? Jak si zapamatovat vše, co potřebujeme? Stejně jako slonice i mezi lidmi má ženské pohlaví značnou výhodu. Ženy si zapamatovávají informace snáze než muži. Zvlášť pokud jsou spojené s emočním stavem. Pak se doslova vryjí do mozkových buněk na celý život.
Více zde
Filantropie je v České republice na vzestupu
Podpora chudých, nemocných, pomoc při živelných katastrofách, podpora společenského života, kultury, sportu a vzdělání. Konkrétní skutek, který vede ke zlepšení života jednotlivce nebo komunity, darování ve prospěch druhému, tím vším je filantropie. Můžeme říci, že jde o altruismus, jehož cílem je dobro a zlepšení kvality života. Člověku, jehož cílem jsou tyto hodnoty a který aktivně koná konkrétní skutky ve prospěch druhých, se říká filantrop.
Více zde
Mars: Červená perla ve tmě
Přibližně před 4,5 miliardami let se začala formovat v naší Sluneční soustavě malá tělesa. Začala vznikat na základě srážek malých prachových částic, která gravitačně přitahovala další částice a plyny. Proces nějakou dobu trval a na konci z něj vyšly čtyři terestrické protoplanety. Mars je nejvzdálenější z terestrických planet a vyznačuje se největším zastoupení křemíku, hliníku a síry.
Více zde
Letecká záchranná služba nastupuje tam, kde čas hraje spojnici mezi životem a smrtí
V obtížně přístupném terénu, neprůjezdné komunikaci, velké vzdálenosti od zdravotní záchranné stanice, stejně jako u závažných úrazů nastupuje letecká záchranná služba. Je součástí integrovaného záchranného systému a v našich podmínkách ji zajišťují vrtulníky. Ale některé země do ní mají zařazená i letadla.
Více zde
Správně zvolený komunikační kanál je cílem k úspěšné komunikaci
Komunikace, to je oč tu běží. Může se to zdát jako něco, co není v mnoha případech až tak potřebné, ale opak je pravdou. Bez komunikace by na světě nic neexistovalo. Vše živé komunikuje s okolním světem. Ať se jedná o rostlinu, hmyz nebo savce. Vše využívá komunikační kanály, které se jim během evoluce vyvinuly takovým způsobem, aby byly co nejefektivnější. Rostliny tak komunikují za pomocí vůně a barvy, včely pohyby a savci hlasovými a neverbálními projevy.
Více zde
Vývoj letectva urychlily největší válečné konflikty
Někdo by řekl, že vše muselo začít prvním letadlem. Ale omyl. Vývoj letectví sahá až do dob úplně prvního létajícího draka, který kdy byl vynalezen. Lidé snili o tom, že budou létat od nepaměti. V mnoha pověstech a bájích také létají, avšak za pomocí ptáků, kteří je vynesou do výšin.
Více zde
Vesmírný program Apollo přinesl velký posun pro lidstvo
Americký program pilotovaných kosmických letů, který probíhal v letech 1961–1972 pod názvem Apollo, měl za cíl přistání lidí na Měsíci a jejich návrat zpět na Zemi. Realizoval ho Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vše začalo vyhlášením národního cíle, který pronesl prezident John Fitzgerald Kennedy 25. května 1961.
Více zde
Řezbář: Umělec, který přivádí dřevo zpátky k životu
Z kusu hmoty vznikají plastiky, které mnohdy berou dech. Řezbářství navazuje na umělecké truhlářství a zároveň v sobě skrývá taje sochařství. Díky tomuto umělecko-řemeslnému směru vznikají pod rukama řezbářů předměty dekorativního charakteru nejen do interiéru, ale i venkovních prostor. Umělecký řezbář dodá dřevěnému schodišti osobitý vzhled a pozvedne ho nad běžné stavební prvky.
Více zde
Továrna na štěstí
Štěstí? Co je štěstí? Muška jenom zlatá! Tou zlatou muškou je serotonin. Hormon, který hraje v organismu důležitou roli, jak se každý den cítíme. Snížení tohoto hormonu vede k pocitu bolesti, stresu, depresi a úzkosti. K pozitivnímu vnímání života pomáhá právě tento hormon, který představuje polypeptid obsahující 16–31 aminokyselinových zbytků.
Více zde
Adrenalin: Hormon, který má za úkol zachránit
Adrenalin je hormon, který vylučují nadledvinky svou dření. Jeho úkolem je připravit tělo v život ohrožující situaci na útok nebo útěk. V krizových situacích se spolu s kortizolem podílí na udržení organismu při životě. Adrenalin sám o sobě může způsobit nevratné změny v organismu a poškodit ho. Aby k tomu nedošlo, nastupuje na scénu kortizol, který ochraňuje organismus před účinky adrenalinu
Více zde
Stále v pohybu a věčně v interakci: To jsou vesmírné galaxie
Hvězdy, hvězdné zbytky, mezihvězdné hmoty, kosmický prach a temné hmoty, které jsou k sobě vázané gravitací, tvoří systém, který se nazývá galaxie. Jednotlivé její části obíhají kolem společného středu. V některých galaxiích se ve středu nachází černé díry. Naše Mléčná dráha není ve vesmíru jediná. Vesmír je posetý různými typy galaxií. Tam, kam lidské oko za pomocí mnoha vynálezů dohlédne, se nachází přes dva biliony galaxií.
Více zde
Mise: To je předem určený záměr a pomoc
Slovo mise pochází ze slova missio, což doslovně znamená “poslat”. Mise vyjadřuje poslání nebo úkol, kterého se snaží dosáhnout lidé, kteří jsou na ni vysláni. Podle účelu se jednotlivé mise rozdělují na diplomatickou, politickou, vojenskou nebo obchodní. Mise, ve které jsou do jiného státu nebo oblasti vyslány ozbrojené síly, se nazývá vojenská. Členové takové mise mají v daném státě zvláštní úkol.
Více zde
Novodobí hrdinové: To jsou Lékaři bez hranic
Když jim zazvoní upozornění, neváhají rychle jednat. Vydávají se zachraňovat lidské životy mnohdy na místa, která ostatní opouštějí. Svou pomoc poskytují tam, kde je jich nejvíce potřeba - v konfliktech, při epidemiích a po přírodních katastrofách. Řeč je o Lékařích bez hranic, mužích i ženách, kteří neváhají poskytovat odbornou zdravotní pomoc lidem v ohrožení
Více zde
Albert Park v Melbourne: Divácky nejzajímavější okruh velké ceny F1
Velká cena (Grand Prix) formule 1 je mistrovstvím světa, které se skládá ze série závodů odehrávajících se na uzavřených městských okruzích nebo autodromech všech možných tvarů a délek. Jejich historie spadá do roku 1946 a je nazývána královskou disciplínou automobilového sportu. Nejvyšší organizační složkou těchto závodů je Mezinárodní automobilová federace tzv. FIA.
Více zde
Jedinečné a nadčasové, to jsou Římské akvadukty
Bez vody by život na Zemi neexistoval. Všechny živé organismy jsou na ní závislé. Řeky byly v minulosti strategickým místem. V jejich blízkosti se stavěla města a podél řek vedly důležité obchodní stezky. Postupem času se pitná voda stala nedostatkovým zbožím. Tak se rodila otázka, jak dostat vodu ke všem obyvatelům města?
Více zde
Zbraně jdou ruku v ruce s člověkem a stejně jako on se stále vyvíjejí
Člověk je na tomto světě poměrně krátkou dobu. Přesto se dá říci, že v jeho historii jen obtížně nalezneme období, kdy lidé mezi sebou neválčili. Zbraně původně člověk vynalezl kvůli potřebě obživy. Ulovení zvěře bylo dovedností, kterou musel umět každý muž. Bohužel postupem času se z lovných zbraní staly nástroje k boji.
Více zde
Ukládání informací je složitý proces, který má jasná pravidla
Mozek má na starost mnoho činností. Od zpracování informací, řízení všech smyslů, správné odpovědi na podněty až po důmyslnou paměť. Váží okolo 1500 gramů a přibližně 75 % mozku tvoří voda. Skládá se asi z 100 miliard neuronů, kdy pro každý z nich existuje 1000 až 10000 synaptických propojení s jinými neurony.
Více zde
Nezbytnost, bez které se dnes už neobejdeme
Provází nás od narození až do konce našeho života. Řeč je o mýdle, které se stalo postupem času nezbytným doplňkem v životě lidí. Důkazů o existenci tohoto kosmetického výrobku v dávné historii moc nenajdeme, i když se o něm psalo už v Bibli kralické.
Více zde
Nejvýznamnější vynález lidstva je jednoduchý, přesto tak účinný
Kdy se poprvé objevily luky a šípy? O tom se dodnes vedou debaty. Vědci odhaduji, že ty první byly vyrobeny asi před 50 000 lety. Už lidé ve starší době kamenné je používali jako nástroje ke své obživě. Jisté je, že až kam lidská mysl dosáhne, tam lidstvo doprovází i tento vynález. Jejich hlavní úloha spočívala v ulovení plaché zvěře.
Více zde
Rázovitý kraj Ostravska je kolébkou mnoha významných osobností
V 50. letech na Ostravsku padal černý sníh. Ostrava je známá pro svou těžbu uhlí, které zde bylo objeveno už v roce 1763. Stejně jako to zpívá Jaromír Nohavica, tak i mnoho pamětníků dnes potvrdí, že Ostravsko a okolí byl rázovitý kraj. Ostraváka snadno poznáte. Mluví se tu po našymu a s krátkým zobákem, jak tomu sami říkají. Je však také kolébkou mnoha významných osobností, do kterých byste to ani neřekli.
Více zde
Templáři - ochránci, obchodníci a strážci Svatého grálu
Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu neboli řád templářů působil v době středověku a byl nejmocnějším křesťanským rytířským řádem. Byl tak mocný a měl tolik členů, že se mu mohl rovnat jen Řád německých rytířů či Řád johanitů.
Více zde
Kakao: Zázrak z přírody
Historie kakaovníků spadá do Jižní Ameriky. Rostliny tehdy rostly na úbočí And v povodí řek Amazonky a Orinoco. Mayové kakaovníky dovezli do střední Mezoameriky. Z té je později Toltékové a Aztékové rozšířili na území Mexika. Název této rostlině dali mexičtí Indiáni, kteří jí říkali cacauatl. Plod kakaovníku má tvar bobule dlouhé asi 30 cm. Vyznačuje se hnědavě červenou až žlutou barvou a jemně hrbolatým povrchem.
Více zde
Sherlock Holmes - cesta do hlubin logiky
Nejznámější detektiv na světě Sherlock Holmes se dočkal mnoha zpracování literárních i filmových a dodnes je zajímavou postavou, která probouzí fantazii a povzbuzuje čtenáře i diváky k řešení různých hlavolamů, větší všímavosti i logickému uvažování.
Více zde
123