Filmové honby za pokladem

Filmové honby za pokladem

Kdo by neznal slavného dobrodruha s kloboukem a bičem Indiana Jonese, který se bezhlavě vrhá za těmi nejpodivnějšími poklady? A co jeho protiklad – profesor Robert Langdon, jenž dokáže z pár symbolů vyčíst největší tajemství lidských dějin

Dobrodružné filmy odhalující poklady a tajemství lákají filmaře i diváky a není tak divu, že je to jeden z nejpopulárnějších filmových žánrů. Ponořte se s námi na chvíli do hlubin příběhů o pokladech.

Dobrodružné cesty za poklady

Jedním z nejpopulárnějších hledačů pokladů je bezpochyby Indiana Jones. Postava, která vznikla ve spolupráci dvou skvělých režisérů George Lucase a Stevena Spielberga se zapsala do srdcí mnoha diváků toužících po dobrodružství.

Indiana Jones s tváří Harrisona Forda tak pátral po Arše úmluvy, aby ji získal dřív než nacisté, Svatém grálu i Křišťálové lebce a ocitl se v Chrámu zkázy.

Tento nezapomenutelný archeolog-dobrodruh ovlivnil celý žánr. Pátrání po pokladech minulosti se tak pro celé generace diváků staly akčními dobrodružstvími.

Po pokladech pátrají i ženy

Tomb Raider je pojem především v oblasti počítačových her, archeoložka Lara Croft se však stala tak populární, že o ní vzniklo i několik filmů. Ve dvou snímcích tuto postavu ztvárnila Angelina Jolie, v tom posledním z roku 2018 Alicia Vikander.

I Lara Croft se vydává do těch nejvzdálenějších koutů světa a nastavuje život při pátrání po dávných tajemstvích a pokladech.

Tajemství ukrytá za symboly

V novém tisíciletí pak diváky okouzlily filmy natočené podle knih Dana Browna, ve kterých kraje hlavní roli symbologa Roberta Langdona oblíbený Tom Hanks. Akčnost typická pro tento žánr zůstala, nicméně byla doplněna o historické pozadí a lákavé záběry na světoznámé památky. Tam, kde se Idiana Jones vrhá do dobrodružství pro dobrodružství samé, tam Robert Langdon odhaluje tajemství ukrytá v lidských dějinách.

Langdonovo pátrání po Svatém grálu, které mohli diváci sledovat v Šifře mistra Leonarda, je tak o dost jiné než zběsilá Indiho zběsilá honba. Brownovo provokativní zpracování slavné legendy vzbudilo takové vášně, že katolická církve cítila potřebu se ohradit.

Následovaly další filmy podle Brownových knih, žádný z nich už však nedosáhl takového úspěchu jako Šifra – byly to Andělé a démoni, věnující se Iluminátům a představující divákům tradice spojené s volbou nového papeže; a Inferno, během kterého Langdon pátral po zdroji nové nákazy.

Obliba knih Dana Browna a filmů podle jeho předloh zřejmě spočívá v tom, že se zdá, jako by tajemství byla ukrytá za každým rohem. Stačí se pořádně dívat, tajemné symboly jsou všude kolem nás – a odkazují k pradávným tajemstvím.

A další

Po tajemném pokladu pátrají i Michael Douglas a Kathleen Turner v Honbě za pokladem. Jako honba za prastarým tajemstvím začíná i Mumie – v tomto filmu se však ukazuje, že některé věci by radši měly zůstat v hlubinách dávnověku. Po Kopí osudu nebo Jidášové kalichu pátrá i Flynn Carsen.

Filmaře postupně začaly lákat i parodie na tento žánr, a tak vzniklo třeba Bláznovo zlato, kde hlavní dvojice hledá poklad z potopené lodi.

Štítky

Pátrání po pokladu pro každého

Na filmovém plátně to možná vypadá dobře, ale člověk nemá chuť hned nasazovat krk. Zábavu spojenou s hledáním pokladů si však můžete užít i během únikové hry nebo třeba treasure huntu.

Tak to vyzkoušejte! Staňte se na chvíli neohroženým hrdinou a dostaňte poklad dřív, než vyprší čas.