Liberec - království pod Ještědem

Liberec - království pod Ještědem

Město Liberec je statutární město Libereckého kraje. Nachází se na severu Čech, v kotlině mezi Ještědským hřebenem a Jizerskými horami. Protéká jím řeka Nisa a se svým celkovým počtem přibližně 104 tisíc obyvatel je pátým největším městem naší republiky. Jednou ze zajímavostí tohoto města je fakt, že tramvaje tady jezdí již od roku 1897.

Jak se psala historie

Liberec nesl od roku 1352 do 1945 německý název Reichenberg. Právě z roku 1352 pochází prvním písemná zmínka o této obci. Rozvoj zažilo toto město za vlády Redernů. Během jejich panování vznikl liberecký zámek a Liberec se stal městem. Ale nejvýznamnějším obdobím bylo 18. století. V té době se zde rozvinul textilní průmysl a Liberec se stal největším manufakturním městem českého království. Na konci 19. století byla postavena liberecká radnice a divadlo. Jeden z nejvýznamnějších okamžiků 20. století byl pro Liberec vpád vojska Varšavské smlouvy. Ten zapříčinil smrt 9 lidí. V tu chvíli zde byl i Václav Havel a Jan Tříska, kteří tu vysílali v libereckém rozhlasu.

Historické a přírodní památky v okolí

Opravdovou dominantou Liberce je jeho radnice stojící na náměstí Dr. E. Beneše. Je zároveň sídlem magistrátu a symbolem tohoto města. Stavba má tři věže, přičemž prostřední věž je tou nejvyšší a dosahuje 65 metrů. Mezi lety 1952 až 1989 zdobila věž rudá hvězda. Od roku 2005 tady visí původní socha rytíře Rolanda. Důležitou památkou tohoto města je také liberecký zámek. Podoba, která se dochovala do dnes, pochází z 18. století. Při návštěvě zámku můžete shlédnout například stálou expozici skla, která patří k nejrozsáhlejším na světě.

Co vám Liberec nabízí

Většina lidí zná město Liberec kvůli Centru Babylon. Babylon je zároveň zábavní, kongresové a hotelové centrum, kam se můžete vydat s celou rodinou. Nabízí řadu atrakcí v podobě aquaparku, lunaparku, golfového simulátoru, bowlingu nebo laser game. Hned naproti Babylonu se nachází iQLLANDIA, kde jsou umístěné interaktivní expozice. Uvidíte tady humanoidního robota nebo si vyzkoušíte kosmonautický výcvik. Při návštěvě Liberce nevynechejte nejstarší zoologickou zahradu v České republice nebo krásy botanických zahrad. Ty také patří k nejstarším u nás. V roce 2004 zde bylo nově otevřeno Technické muzeum Liberec. Firemní týmy si zase užijí teambuildingový program Treasure Hunt Liberec.

Jak se tam dostat a kde přespat

Liberec se nachází pouze hodinu jízdy automobilem severovýchodně od Prahy. Pro cestu si ale můžete zvolit některého z dopravců, kteří zajišťují dopravu pro veřejnost co každou hodinu. Město je zvyklé na velké množství turistů, převážně pak kvůli návštěvám Ještědu, který nabízí krásný výhled, proto poskytuje velké množství ubytování. Přímo v centru naleznete řadu hotelů i soukromých apartmánů.

Speciality oblasti

Liberec je známý především pro svou tradici v textilním průmyslu. Přestože je tu od 90. let textilní průmysl na ústupu, nachází se tu prestižní fakulta textilní Technické univerzity. Jako jediná u nás nabízí studium textilního oboru v plném rozsahu od bakalářského studia po doktorské.

Největší a nejzajímavější specialitu této oblasti však nenalezneme přímo ve městě, ale zhruba o dvacet kilometrů směrem na jihozápad od Liberce - hora Ještěd se svým televizním vysílačem. Nejvyšší bod hory se nachází v 1012 metrech nad mořem. Televizní vysílač stojí na jejím vrcholku už roku 1973 a slouží také jako hotel a restaurace.