Mezi iluzí a realitou – filmy o kouzelnících

Mezi iluzí a realitou – filmy o kouzelnících

Téma kouzelníků a iluzionistů je pro filmový průmysl velmi lákavé. Ať už mluvíme o snímcích z žánru fantasy nebo těch, které sledují osud opravdových či fiktivních iluzionistů toužících objevit nové triky a ohromit své publikum. Právě na druhou kategorii se zaměříme v následujícím článku.

Edward Norton jako Iluzionista

Snímek Neila Burgera Iluzionista se odehrává v historických kulisách Vídně. Kromě zajímavého vizuálu přinese film ponurou, lehce duchařskou atmosféru a milostný příběh sahající až za hrob. Iluzionista s tváří Edwarda Nortona po létech potká svou lásku z dětství Sofii, bohužel ji však nalézá ve společnosti korunního prince a musí vymyslet, jak by mohl společně se Sofií uprchnout.

Plán se však nezdaří a vše ukazuje na to, že následník trůnu Sofii odhalil a ve vzteku zabil. Čaroděj začne ve Vídni pořádat podivné seance, na některých z nich se objeví duchové mrtvých. Co se snaží mág dokázat? Touží snad usvědčit prince z vraždy a dopřát tak své milované spravedlnost? Anebo je všechno jenom jedna velká iluze a od začátku se hraje o něco zcela jiného?
Iluzionista rozehrává největší a také nejnebezpečnější kouzlo svého života a jen možná dojde na jeho konci klidu.

Nolanův Dokonalý trik

Bylo by s podivem, kdyby režisér, jakým je Christopher Nolan, jenž si libuje v hrátkách s realitou a iluzí, nevyužil příležitost a nenatočil film s čarodějnou tématikou.

Zprvu se může zdát, že sledujeme poměrně banální příběh – dva mladé muže, kteří se touží stát kouzelníky. Nejlepší přátele však časem rozdělí rivalita a také tragédie, která se odehraje při jednom z vystoupení. Následuje spletitý příběh plný iluzí, nenávisti, touhy po úspěchu, dokonalosti a pomstě, který nemůže skončit bez překvapivého vyústění.

Hlavních rolí soupeřících kouzelníků se ujali Hugh Jackman a Christian Bale a jejich Dokonalý trik natočený podle knihy Christophera Priesta si vysloužil dvě nominace na Oscara.

Čáry a kouzla Podfukářů

Podfukáři - vypráví příběh čtyř excelentních mágů, kteří se sejdou v jedné velkolepé show, aby ukázali světu, jak vypadá ta pravá iluze. Anebo se přece jen nejedná o iluzi? Peníze, které kouzelníci odčarují z jedné z bank, totiž skutečně zmizí. Právě tehdy začíná hra na kočku a myš –  a policisté, kteří loupež vyšetřují, si nemohou být ani na chvíli jistí, kdo je v téhle hře kdo.

Snímek režiséra Louise Letteriera si získal u diváků poměrně velkou oblibu, a proto jej o tři roky později následovali Podfukáři 2.

A další čarovné snímky

Připomeňte si ještě jeden z nejstarších filmů o čarodějích – snímek Tvář. V roce 1958 v něm režisér Ingmar Bergman rozehrál hru mezi kouzly a rozumem a jako představitele podmanivého mága si zvolil nezapomenutelného Maxe von Sydow.

Celá řada snímků se věnuje králi všech iluzionistů Harrymu Houdinimu, v tom posledním z roku 2014, pojmenovaném prostě Houdini, jej pozoruhodně ztvárnil Adrien Brody.

A protože kouzla se dobře vyjímají i v animovaných filmech, našla své místo i v tomto médiu. V roce 2010 vznikl animák Iluzionista o stárnoucím kouzelníkovi, který si vysloužil světovou pozornost a mnoho ocenění, v roce 2014 se publiku představil Malý Houdini.

Štítky

Tajemná kouzla na plátně

Iluzionisté se možná těší velké oblibě i kvůli osobnímu charismatu, jakým musí oplývat, pokud chtějí zamotat přihlížející do svých tenat. Filmům o kouzelnících se dostává takové pozornosti možná i proto, že nám takové osobnosti představují a berou nás do jejich tajemného světa, kde je možné cokoli. Stačí se dívat… a kouzla se začnou dít přímo před našima očima.