Na největším pivním festivalu se načepují miliony litrů piva. Jak vypadá německý Oktoberfest?

Na největším pivním festivalu se načepují miliony litrů piva. Jak vypadá německý Oktoberfest?

Přes 6 milionů milovníků piva míří každoročně do německého Mnichova. Jejich cílem je Tereziánská louka – 64akrový areál uprostřed města. Zde se již přes 200 let koná svátek piva Oktoberfest. Jaká je jeho historie?

Autor: Michal Cemper

Dnes tento beerfest připomíná Matějskou pouť na steroidech. Za původní myšlenkou ale stojí poetičtější myšlenka a to oslava sňatku dvou mladých lidí z knížecího rodu. Ta se postupně rozrostla na největší oslavu zlatavého moku na světě.

Na pivo do Mnichova

Oktoberfest vznikl jako svatba Ludvíka Bavorského a jeho snoubenky Terezy Sasko-Hildeburské. Mladý princ měl z manželství takovou radost, že od 12. do 17. října 1810 uspořádal oslavu zakončenou opulentními dostihy. Na svatební hostinu přitom pozval celý knížecí dvůr a na občerstvení se rozhodně nešetřilo.
 

V dalších letech se oslava pravidelně opakovala, čehož si všimli bavorští sládci. Ti využili její marketingový potenciál a pojali ji jako přehlídku vlastních piv. Tím se zrodila přehlídka toho nejlepšího z bavorských pivnic, později nazvaná Oktoberfest.
 

Od začátku 20. století se festival rozrůstal a dnes si návštěvníci na původní myšlenku Oktoberfestu nevzpomenou. V areálu Tereziánské louky najdete pouťové atrakce, obchody se suvenýry a stany s posezením až pro 100 tisíc lidí.

Oslava jídla a pití

Oktoberfest začíná v druhé polovině září a obvykle končí první říjnovou neděli. Letos se brány na Terezianské louce návštěvníkům otevřou na 17 dní od 17. září do 3. října a to po dvouleté přestávce. Ročníky 2020 a 2021 byly kvůli koronavirové pandemii zrušeny.
 

Každoročně se na festivalu vypije přes 7 milionů litrů piva. Na výběr přitom máte ty nejlepší německé ležáky, jejichž konzumaci odstartuje mnichovský primátor naražením prvního sudu a zvoláním O'zapft is! (Je naraženo.) Stany následně zazní oblíbená pijácká píseň Ein Prosit (Na zdraví) a hodokvas začíná.

Při oslavách si sáhnete do kapsy

Pokud nad návštěvou Mnichova uvažujete, připravte si peněženky. Mnichovské pivnice nabízejí tupláky piv Augustiner, Löwenbräu anebo Hacker-Pschorr za zhruba 300 korun. Neopatrná konzumace se vám tak může prodražit.
 

Slavnostní atmosféru Oktoberfestu ale nasajete i v Čechách. Pivo v tuplácích doplněné stylovými kroji vám dovezeme na firemní nebo soukromou akci. Iluzi německého Oktoberfestu dokreslí harmonikář, který vyšperkuje atmosféru tradičními německými lidovkami.

Na pivo stylově

K Oktoberfestu neodmyslitelně patří tradiční bavorské kroje. Ženy oblékají dirndl – kroj složený z vyšívaných šatů, blůzky a zástěry se zapínáním vpředu. Jejich polovičky nosí krátké kožené kraťasy lederhosen. Ty doplňuje klobouk ozdobený chomáčkem kozí srsti.