Na největším pivním festivalu se načepují miliony litrů piva. Jak vypadá německý Oktoberfest?

Na největším pivním festivalu se načepují miliony litrů piva. Jak vypadá německý Oktoberfest?

Přes 6 milionů milovníků piva míří každoročně do německého Mnichova. Jejich cílem je Tereziánská louka – 64akrový areál uprostřed města. Zde se již přes 200 let koná svátek piva Oktoberfest. Jaká je jeho historie?

Dnes tento beerfest připomíná Matějskou pouť na steroidech. Za původní myšlenkou ale stojí poetičtější myšlenka a to oslava sňatku dvou mladých lidí z knížecího rodu. Ta se postupně rozrostla na největší oslavu zlatavého moku na světě.

Na pivo do Mnichova

Oktoberfest vznikl jako svatba Ludvíka Bavorského a jeho snoubenky Terezy Sasko-Hildeburské. Mladý princ měl z manželství takovou radost, že od 12. do 17. října 1810 uspořádal oslavu zakončenou opulentními dostihy. Na svatební hostinu přitom pozval celý knížecí dvůr a na občerstvení se rozhodně nešetřilo.
 

V dalších letech se oslava pravidelně opakovala, čehož si všimli bavorští sládci. Ti využili její marketingový potenciál a pojali ji jako přehlídku vlastních piv. Tím se zrodila přehlídka toho nejlepšího z bavorských pivnic, později nazvaná Oktoberfest.
 

Od začátku 20. století se festival rozrůstal a dnes si návštěvníci na původní myšlenku Oktoberfestu nevzpomenou. V areálu Tereziánské louky najdete pouťové atrakce, obchody se suvenýry a stany s posezením až pro 100 tisíc lidí.

Oslava jídla a pití

Oktoberfest začíná v druhé polovině září a obvykle končí první říjnovou neděli. Letos se brány na Terezianské louce návštěvníkům otevřou na 17 dní od 17. září do 3. října a to po dvouleté přestávce. Ročníky 2020 a 2021 byly kvůli koronavirové pandemii zrušeny.
 

Každoročně se na festivalu vypije přes 7 milionů litrů piva. Na výběr přitom máte ty nejlepší německé ležáky, jejichž konzumaci odstartuje mnichovský primátor naražením prvního sudu a zvoláním O'zapft is! (Je naraženo.) Stany následně zazní oblíbená pijácká píseň Ein Prosit (Na zdraví) a hodokvas začíná.

Při oslavách si sáhnete do kapsy

Pokud nad návštěvou Mnichova uvažujete, připravte si peněženky. Mnichovské pivnice nabízejí tupláky piv Augustiner, Löwenbräu anebo Hacker-Pschorr za zhruba 300 korun. Neopatrná konzumace se vám tak může prodražit.
 

Slavnostní atmosféru Oktoberfestu ale nasajete i v Čechách. Pivo v tuplácích doplněné stylovými kroji vám dovezeme na firemní nebo soukromou akci. Iluzi německého Oktoberfestu dokreslí harmonikář, který vyšperkuje atmosféru tradičními německými lidovkami.

Na pivo stylově

K Oktoberfestu neodmyslitelně patří tradiční bavorské kroje. Ženy oblékají dirndl – kroj složený z vyšívaných šatů, blůzky a zástěry se zapínáním vpředu. Jejich polovičky nosí krátké kožené kraťasy lederhosen. Ty doplňuje klobouk ozdobený chomáčkem kozí srsti.