Nejslavnější světoví detektivové rozlousknou ty největší záhady

Nejslavnější světoví detektivové rozlousknou ty největší záhady

Detektivka jako samostatný žánr je s námi téměř 200 let. Od té doby se na stránkách knih vyskytly stovky detektivů. Příběhy některých z nich se zakládají na skutečné předloze, jiné jsou zcela smyšlené.

My si dnes představíme ty nejslavnější z nich a dojde i na české zástupce.
Autor: Michal Cemper

Génius z Baker Street

Žebříčky nejslavnějších detektivů vyhrává Sherlock Holmes. Detektiva s houslemi a dýmkou vytvořil anglický spisovatel Arthur C. Doyle a potkáme ho ve 4 románech a 56 povídkách. Mezi nejznámější z nich patří Studie v šarlatové a Skandál v Čechách.

K Sherlockovi se neodmyslitelně váže doktor John Watson. Válečný lékař, který psal Sherlockův životopis a v knihách zaznamenává příběhy svého přítele.

Sherlock Holmes patří k hrstce detektivů, kteří zažijí svůj konec. Stojí za ním jeho rival James Moriarty. Ten v povídce Poslední případ způsobí Holmesův pád do Reichenbašských vodopádů. Na přání čtenářů ho ale A. C. Doyle oživil v povídce Prázdný dům.

Belgický gentleman

Co se vám vybaví, když se řekne gentleman? Pro mnohé to je roztomile puntičkářský Hercule Poirot. Ten na rozdíl od jiných detektivů spoléhá na metody dedukce a rozhovory se svědky.

Hercule Poirot vznikl v hlavě Agathy Christie – mistryně detektivních příběhů. Na televizní obrazovky ho převedl herec David Sucheth a nedávno se do kin dostaly i filmové verze od Kennetha Branagha.

Féroví strážci zákona

Dva literární detektivy střídá dvojice skutečných osob. Federální agenti Izzy Einstein a Moe Smith patřili v době americké prohibice k nejobávanějším strážcům zákona.

Na svém kontě měli 4392 zatčení a většinu případů dostali až před soud.
Oba využívali převleky a práci v utajení, díky čemuž pronikli do nejhlubších zločineckých struktur.

Osudnou se jim stala jejich snaživost. Jejich nadřízeným se nelíbila korupce odhalená v policejním sboru a suspendovali je.

18 případů pražského rady

Zkušený inspektor Karel Vacátko vznikl z pera Jiřího Marka. Nám se ale zapsal do paměti díky ztvárnění Jaroslava Marvana, který si ho zahrál hned osmnáctkrát.

Seriál Hříšní lidé města pražského dodnes patří k reprízovaným pořadům.
Některé zdroje uvádějí, že rada Vacátko má skutečný základ v osobě kriminalisty Josefa Vaňáska. Tuto informaci ale popřela jeho rodina.

O pravém původu charismatického inspektora se tak můžeme pouze dohadovat.

Štítky

Pořádně tvrdý chlapík

Literární detektivové nejsou jenom geniálními mozky a často mají různé zlozvyky. Své o tom vědí Sherlock Holmes, zapálený milovník dýmky, a Philip Marlowe. Tohle soukromé americké očko nezřízeně holdovalo alkoholu a kouřilo jednu od druhé.

Alkoholismus, neortodoxní tvrdé metody a návštěvy veřejných domů mu ale kariéru nijak nezkazily. Objevil se více než 30 povídkách, kde řeší případy s arogancí sobě vlastní.