Nový trend práce z domova – postavte si kancelář na zahradě

Nový trend práce z domova – postavte si kancelář na zahradě

Koronavirové roky způsobily malou kancelářskou revoluci. Kvůli hygienickým pravidlům a dodržování odstupu jsme zažili nárůst home office a práce na dálku. Tím ale rozvoj nových trendů nekončí – s příchodem léta se rozmáhají garden office.

Zahradní kanceláře mají mnoho podob od koutku na terase až po samostatně stojící domeček. Garden office si ale nepředstavujte jako kůlnu na nářadí. Při návrhu myslete na její účel a tím jsou soustředění a klid na práci.

Autor: Michal Cemper

Nabourejte home office rutinu

Výzkumy z roku 2021 ukázaly, že přes 35 % lidí na home office bojuje s efektivitou. Zatímco v prvních dnech práce z domova objevujete netušené možnosti a svobodu, následující týdny přinášejí pád do spirály prokrastinace a odložené práce.

Jako častý důvod respondenti uvádějí smazání rozdílu mezi domácností a kanceláří. Na home office jste v práci prakticky pořád, ale nikdy na sto procent. K tomu všemu připočtěte prokrastinaci a rušivé podněty ve formě špinavého nádobí nebo kňučícího psa.

Tento problém za vás vyřeší garden office. I když na zahradu ujdete pouhých pár kroků, metry navíc stačí jako náhrada dojíždění do práce. Díky tomu se vrátíte zpět do zaběhnutých kolejí a díky kanceláři na zahradě zvýšíte svoji efektivitu.

Práce uprostřed přírody

Obklopte se zelení a pracujte na čerstvém vzduchu. Tak se dostanete přímo do centra rozkvetlé a pučící zahrady. Možná si říkáte, že na tom nic není. To ale neoceníte, dokud si to na vlastní kůži nevyzkoušíte.  

Pobyt na čerstvém vzduchu má pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví. Garden office navíc zlepší váš kardiovaskulární a imunitní systém. Slunce a vzduch také pomáhají k přeměně a tvorbě některých hormonů a vitamínů.

Podoba podle vašeho gusta

Největší výhoda garden office je svoboda, kterou vám dává. To se netýká pouze samotné práce, volné ruce máte i při jejím návrhu. Zatímco v běžné kanceláři jste svázáni firemní kulturou, tady je vše ve vaší kompetenci.

Podobu a vybavení volte podle toho, jaké práci se věnujete. Pokud pracujete hlavně na počítači, vybavte se minimalistickými doplňky a zbytek nechte na okolí. Chybět by ale neměly čerstvé květiny – ideálně přímo z vlastní zahrádky.

Zahradní kanceláře jsou v zahraničí vybaveny velkými okny s dostatečným výhledem. Nezapomeňte však na vlastní soukromí. Vaše pracoviště doplňte paravanem nebo záclonami, které odradí oči zvědavců z okolí.

Štítky

Zhodnoťte vlastní nemovitost

Garden office také navýší cenu vašeho domu. Cena těchto malých domků se pohybuje od desítek po stovky tisíc. Šikovný řemeslník si ji ale klidně postaví sám. Funkční zahradní kancelář s internetem vám ale zvedne cenu nemovitosti přibližně o pět procent.