Ostrava - město poetiky Petra Bezruče

Ostrava - město poetiky Petra Bezruče

Ostrava, polsky Ostrawa, je metropolí Moravskoslezského kraje a leží na severovýchodě České republiky v blízkosti polských hranic. Ostrava je se svými necelými 300 tisíci obyvateli třetím největším městem našeho státu. Může se také pyšnit titulem univerzitní město. Na jejím území sídli prestižní Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita.  

Jak se město vyvíjelo napříč historií

Historie ostravské oblasti se vyvíjí již několik tisíciletí. V okolí byla nalezena takzvaná Petřkovická Venuše, jejíž stáří je odhadováno na 23 000 let. První konkrétní zmínka tehdy ještě o Slezské Ostravě ale pochází až z roku 1229. Město zažilo svůj rozmach především v 19. století v době průmyslové revoluce. Díky svým hutím dostalo přezdívku ocelové srdce republiky.

Historické a přírodní památky v okolí

Hlavním turistickým cílem bývá zejména Dolní oblast Vítkovice, konkrétně důl Hlubina a vysoké pece. Tato oblast je národní kulturní památkou a v roce 2008 byla zapsána mezi památky Evropského kulturního dědictví. Vyhledávaným cílem je také Nová radnice na Prokešově náměstí, která je největší radniční pudovou v České republice.

Další nej si město nese díky své věži. Ta měří celých 73 metrů. Ostrava toho však nabízí mnohem více. Při své návštěvě nezapomeňte opomenout Pohádkový orloj, na kterém se odehrává boj Kašpárka se smrťákem, Slezskoostravský hrad nebo Komenského sady.

Co vám Ostrava nabídne

Milovníci umění si zde přijdou na své, v Ostravě totiž můžete navštívit celou řadu různých galerií a muzeí. Najdete se Dům umění, Ostravské muzeum, Malý svět technicky, Velký svět technicky, Muzeum hraček, Pivovarské muzeum a mnoho a mnoho dalších. Pokud jste fanouškem klasické hudby, můžete si tady poslechnout Janáčkovu filharmonii Ostrava. S tím svou také spojeny festivaly Janečkův máj či Svatováclavský hudební festival.

Posloucháte-li však něco modernějšího, zajeďte do Ostravy na vyhlášený mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Ve městě dále naleznete Národní divadlo moravskoslezské, dvě klasická divadla a jedno divadlo loutek.

Jak se tam dostat a kde přespat

Od roku 2009 je Ostrava napojena na dálniční síť. Pokud tedy budete vyrážet z Prahy či Brna, pojedete dálnicí D1. Rozhodnete-li se pro veřejnou dopravu, pohodlně se do Ostravy dostanete vlakem i autobusem. O ubytování nemusíte mít strach. Město nabízí vše od levných hostelů nebo kempů po luxusní hotely.

Speciality oblasti

Město je vyhledáváno především kvůli zábavě. Na začátku léta je zde pořádaný již zmiňovaný každoroční festival Colours of Ostrava. Na tento multižánrový festival se sjíždějí hlavní hvězdy současné hudební scény a s nimi i desetitisíce nadšených milovníků hudby.

Opravdovou specialitou této oblasti je Stodolní ulice. Tato ulice ležící v centru města se stala symbolem společenského života. Je tvořena desítkami restaurací a barů, které se nacházejí i v jejím blízkém okolí. Ulice žije především o víkendu a navštěvovaná nejen ostravskými rodáky.