Práce nebo koníčky? S work-life balance zvládnete obojí

Práce nebo koníčky? S work-life balance zvládnete obojí

Doby, kdy jste v práci skrývali svoje zájmy a soukromý život, naštěstí dávno skončily. Moderní trendy naopak velí soulad osobního života a kariéry.

Tuto rovnováhu sociologové nazývají work-life balance. Jak dosáhnete optimálního poměru mezi koníčky a prací?

Co je to work-life balance?

I když mluvíme o rovnováze, nejde o rozdělení na dvě stejné poloviny. Work-life balance si představte jako cestu ke zlepšení soukromého a profesního života bez toho, aby jedno či druhé utrpělo ztráty.
 

Díky work-life balance najdete čas na koníčky a strávíte více času s rodinou. Správným nastavením zvýšíte i pracovní uspokojení, soustředění a kreativitu. Do práce navíc přijdete odpočatí a s dobrou náladou.

Klíč ke spokojenému životu

Jak ale této rovnováhy dosáhnete? Nastavte si priority! S tím pomůže komplexní time-management. Překročte ale hranice pracovního diáře a rozplánujte si také osobní volno. Vyčleňte si okénko na sport, návštěvu rodičů i společný výlet.
 

Další rada expertů zní: „Omezte multitasking.“ Schopnost vykonávat několik úloh najednou je možná sen každého šéfa, ve finále ale přebíháte od jednoho k druhému a ničemu se nevěnujete pořádně. Multitasking snižuje vaše soustředění a okrádá vás o čas.

Svěřte se šéfovi

Možná si právě ťukáte na čelo, ale my vám to hned vysvětlíme. Jestliže máte pocit, že vám kvůli práci utíká soukromý život, řekněte to nadřízenému. Work-life balance snižuje riziko syndromu vyhoření – noční můry každého šéfa.
 

Zaměstnavatelé podporují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem například prací z domova a flexibilní pracovní dobou. Nezapomeňte ale na svůj díl domluvy domluvy. Pokud vám šéf uleví, nezneužívejte toho. Mohlo by se stát, že vám vyhověl naposled.

Jsme otroci moderních technologií?

Work-life balance má spojitosti i s potřebou být neustále on-line. Zvláště v době rozmachu home office dochází k prolínání soukromého a profesního života. Díky chytrému telefonu vyřídíte sice pracovní e-mail odpoledne po práci, vaše pracovní doba se ale natahuje a sami se okrádáte o volný čas.
 

Mobilní telefony ovlivňují i nasazení v kanceláři. Sami se přiznejte, kolikrát jste místo pracovních povinností zamlouvali lístky do kina nebo hledali recept na sobotní oběd? Proto se při práci věnujte výhradně jí. Po pracovní době ji ale hoďte za hlavu a nenoste si starosti domů.

Disciplína růže přináší

Work-life balance vyžaduje odhodlání a pevnou vůli. Představuje ale šanci přizpůsobit si život podle vlastních představ. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem nemá jasná pravidla a je jen na vás, jakým směrem se vydáte. Jedno je ale jasné – za měsíc či dva sladíte práci a osobní volno. A to se vyplatí!