Přestaňte se stresovat, začněte se bavit

Přestaňte se stresovat, začněte se bavit

Každý z nás tu a tam zažívá nervozitu z neznámé činnosti, nebo když se mu nedaří dokončit zadaný úkol. Naše projevy stresu mohou být různorodé, ale nejčastěji máme tendenci cvakat propiskou, šoupat botami o podlahu, poposedávat na židli, mačkat cokoliv v dlaních, hrát si s vlasy, apod.

Průzkumy z posledních let poukazují na fakt, že až 4 z 10 dospělých v České republice trpí nějakou formou stresu z práce. Častěji pak trpí vedoucí pracovníci nad těmi řádovými. To ale nemění nic na tom, že stres a zejména ten negativní (někdy označovaný jako distres) je součástí životů nás všech.

Dlouhodobé neřešení stresového vypětí však vede k nemocem, a to nejenom psychického rázu. V některých případech dochází i k celkovému pracovnímu vyhoření. Častým řešením bývá návštěva specialisty a žádost o předepsání antidepresiv. Tento přístup může být z počátku účinný, ale rozhodně nelze hovořit o nejefektivnější cestě, jak se zbavit stresu. Řeší spíše následky než samotnou příčinu a vznik problému. Existují mnohem zdravější možnosti, jak se zklidnit a pomoci si tak od nenadálé nervozity a stresové situace.

Antistresové hračky

Že nervózní vrtění je rušivé pro okolí i samotného jedince a že odvádí naši pozornost od řešeného úkolu? Tak to je možná pouze vžitý mýtus, kterému se aktuálně věnují někteří vědci. Autoři výzkumu se domnívají, že zmiňované vrtění těla odvádí myšlenky z té části mozku, která je pod nervovým tlakem. Tím vzniká prostor pro možnost se začít koncentrovat nad původně zamýšlenou činností. Dokonce existuje i hypotéza, že tyto pohyby a projevy netrpělivosti nám, ale i postiženým s ADHD, ve výsledku napomáhají řešit problémy mnohem efektivněji.

Proč tedy všechny nesmyslné pohyby nezaměřit do jedné hračky a tím se zklidnit? Trh s antistresovými hračkami se díky poptávce na trhu stále rozrůstá. Vybrat si tak můžete mezi antistresovými míčky, plastelínami, Newtonovými kuličkami nebo i moderními fidget spinnery. Poslední novinka je hračka, kterou ručně roztočíte a už vám příjemně vibruje v dlani. Výhoda všech hraček spočívá mimo jiné i v tom, že nebudete rušit své okolí, zejména pak kolegy v práci.

Dát si pauzu

Než ale začnete hledat tu vhodnou hračku pro vás, co si takto dopřát chvilku pauzu. Pracovat v kuse od ráno do odchodu domů není dlouhodobě v lidských silách. Každých 60 minut v práci byste měli mít nárok na alespoň 5 minut odpočinku. Vstaňte, protáhněte se a jděte se někam projít. Uvidíte, jak za chvilku přijdete na jiné myšlenky a budete se moci zase plně koncentrovat na původně zadaný úkol.

Co se takto projít i s kolegy? Můžete vyrazit společně na oběd anebo rovnou na firemní akci. Odpočinek může být aktivní při bojových a sportovních hrách, nebo pasivní, kdy jste nuceni se hlouběji zamyslet nad nějakou výzvou. Společná akce ale může být i ve znamení degustace kvalitní čokolády. Výběr zábavy a náplně je jen na vás.

Zbavte se stresu

Bohužel stres a nervozita se staly nedílnou součástí našich uspěchaných životů. Provází nás ve škole, v zaměstnání, ale i doma. Dlouhodobě neléčený stres však vede k celé řadě nejenom psychických onemocnění. Než řešit následky, zkuste raději stresu preventivně předcházet. Zatočit se stresem můžete antistresovou hračkou anebo si spolu s pracovním týmem dopřát teambuilding