Útok na Kapitol po prezidentských volbách v USA

Útok na Kapitol po prezidentských volbách v USA

Již po druhé se stala budova Kapitolu terčem útoku. Došlo k němu 6. ledna 2021 po prezidentských volbách.

Zraněno bylo padesát lidí a pět osob zemřelo.

Příčina konfliktu

Před sídlem Kapitolu, nejvyššího amerického zákonodárného sboru sídlícího ve Washingtonu, se sešli příznivci končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Protestovali proti výsledkům prezidentských voleb z podzimu minulého roku. V těch zvítězil současný prezident USA Joe Biden.

Několik demonstrantů zaútočilo na budovy obou komor Kongresu. Demonstranti rovněž vnikli do obou jednacích sálů. Celý komplex byl zajištěn až po dvou hodinách.

Úloha Donalda Trumpa

Vpádem příznivců Donalda Trumpa do Kapitolu se později zabýval výbor americké Sněmovny reprezentantů.

Podle jeho předsedy Bennieho Thompsona se jednalo o pokus o státní převrat. Thompson ve své zahajovací řeči doslova uvedl: „Šestý leden byl vyvrcholením pokusu o převrat, nestoudného pokusu … svrhnout vládu.“ 

Tým Donalda Trumpa podal po prohraných prezidentských volbách více jak šedesát soudních žalob. Ty byly vedeny proti volebním výsledkům, ale soudy je všechny smetly ze stolu pro nedostatek důkazů.

Donald Trump navíc otevřeně na sociálních sítích mluvil o podvodech a manipulaci.

Stop The Steal

Heslem příznivců Donalda Trumpa se stalo heslo „Stop The Steal“ neboli „Zastavte krádež“. O svých představách o zmanipulovaných a ukradených volbách dokázal Trump podle průzkumu společnosti Politico přesvědčit neuvěřitelných 79 procent příznivců republikánů.

V tweetu uveřejněném Donaldem Trumpem na jeho Twitteru už 20. prosince předchozího roku, vybídl své stoupence k demonstraci naplánované na předem známé datum sečtení hlasů volitelů, tedy 6. ledna následujícího roku.

Trump vyzval své příznivce k boji a řekl, že protest bude „divoký“.

Štítky

Uklidnění situace

Celá situace se 6. ledna uklidnila až v 17.40 místního času. Město Washington vyhlásilo od 18. hodiny zákaz vycházení, aby předešlo opakování incidentu. Na místo byla povolána Národní garda USA. Joe Biden byl v ranních hodinách 7. ledna 2021 potvrzen jako nový prezident Spojených států.

Věděli jste, že k útoku na Kapitol došlo už v roce 1814? Provedli ho Britové a Kapitol tehdy úplně lehl popelem. Zajímavé je, že za konfliktem stál opět republikánský prezident. Tehdy jím byl James Madison