Ve víně je pravda - Oblasti pěstování vína v ČR

Ve víně je pravda - Oblasti pěstování vína v ČR

Česká republika leží na severní hranici pěstování révy vinné v Evropě. Toto klima je příznivé zejména pro bílá aromatická vína. To znamená, že v době zrání hroznů (babí léto) jsou přes den ještě poměrně vysoké teploty, což prospívá tvorbě cukrů.

Chladné noční teploty pak podporují vznik kyselin a aromatických látek. Proto patří naše bílá vína, zejména pak aromatická, mezi světovou špičku.

Vinařské regiony v ČR

Z hlediska regionů má ČR dvě hlavní oblasti pěstování vína - Oblast Morava a Oblast Čechy.

Oblast Morava

Oblast Morava je tvořena 4 souvislými podoblastmi - Znojemskou, Mikulovskou, Slováckou a Velkopavlovickou. Vyskytuje se zde 96 % veškerých vinohradů, což představuje výměru asi 17 300 ha.

Oblast Čechy

V Čechách se jedná spíše o ostrůvky vinic kolem několika hlavních řek v nižší nadmořské výšce - je tam pouhých 700 ha. Zde máme podoblasti dvě - Litoměřickou a Mělnickou.

Každá podoblast má svá specifika, ale to by vydalo na několik kapitol v knížce, nicméně ve videu si o některých povídáme.

Štítky

Evropský kontext

Víte, že všemi moravskými podoblastmi prochází 49 rovnoběžka? Tak si schválně zkuste tipnout, jakou významnou oblast pěstování vína protíná ve Francii?

Kdo zvolil Champagne, tak si může dát skleničku!

Sledujte náš YouTube kanál, aby vám neutekly další díly seriálu Ve víně je pravda.
Navštivte také stránky Vinařství Vican.