Vůdcem smečky v přírodě i ve městě – s těmito hodinkami se neztratíte

Vůdcem smečky v přírodě i ve městě – s těmito hodinkami se neztratíte

Orientace v neznámém prostředí patří ke klíčovým faktorům přežití. Ideální vůdce smečky rychle najde správný směr a provede skupinu přírodou i neznámým městem.

Díky moderní době přitom nepotřebuje speciální znalosti. Vystačí si se sportovními hodinkami a mobilní aplikací.

Autor: Michal Cemper

Funkce překonaly čas

Současné trekingové hodinky neslouží pouze k ukazování času. Obsahují nástroje na sledování tělesných funkcí a jejich nedílnou součástí jsou topografické mapy. Po propojení s mobilní aplikací z nich vytvoříte užitečný nástroj pro sportování a orientaci v neznámém prostředí.

Navigace do města i přírody

Hodinky s GPS navigací využívají vícefrekvenční určování polohy. Tu snímá hned několik družic, které využívají nejen GPS systém, ale také alternativní ruský Glonass a evropský Galileo. Nejlepší přístroje tyto tři systémy kombinují a díky tomu podávají přesné informace o poloze.
 

U hodinek se přitom potkáte se třemi typy navigací:

  • Šipková navigace, která funguje jako kompas a ukazuje směr bez ohledu na překážky.

  • Slepá mapa, která pracuje s orientačními body a GPX soubory. Hodí se na běhání nebo cyklistiku, protože si pamatuje vaše oblíbené trasy. Ty vám aplikace znovu kdykoliv nahraje. V hodinkách Garmin tuto funkci zapnete přímo z režimu Aktivity a nemusíte přerušovat svoje cvičení.

  • Topografická mapa je Rolls-Royce mezi navigacemi. Hodinky berou v potaz kompletní topografii a zobrazují zájmové body – snadno s nimi najdete restauraci nebo ubytování v okolí.
     

Některé chytré hodinky Garmin umožňují i stažení aplikace Locus mapy. Jedná se o rozšíření speciálně určené pro tuto značku umožňující pokročilé plánování a rychlou orientaci. V současnosti je aplikace bohužel dostupná pouze pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Hodinky zaměřené na sport

Fitness náramky a chytré hodinky jsou u mnohých uživatelů spojené pouze s běháním, cyklistikou a lehčími fitness aktivitami. Moderní hodinky ale umožňují mnohem více. Garmin vydává speciální modely hodinek Garmin fēnix 7 a Garmin Epix 2, ty první v celé řadě variant a edicí. V jejich portfoliu tak najdete hodinky pro tenisty, golfisty, horolezce i sjezdové lyžaře.
 

Soubor jejich funkcí obsahuje barometr i altimetr, díky kterým zjistíte nadmořskou výšku. Výhodná je i kombinace tlačítkového a dotykového ovládání. Tlačítka umožňují snadný přechod mezi funkcemi, dotykové ovládání oceníte během manipulace s mapami.
 

Užitečnou funkcí moderních hodinek je měření okysličení krve. Jedná se o důležitý indikátor během vysokohorských výstupů, se kterým zabráníte výškové nemoci. Slovenský youtuber Pppíter dokázal díky správnému dýchání a měření okysličení krve výstup na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro v rekordním čase.