Netypický pohled na moravské vinice aneb užijte si Pálavu jako na dlani

Netypický pohled na moravské vinice aneb užijte si Pálavu jako na dlani

Jihomoravský kraj patří k nejnavštěvovanějším oblastem v České republice. Vinařské oblasti ročně přilákají tisíce domácích i zahraničních turistů. Častým cílem jejich cest jsou rozhledny s výhledem na vinice.
 

Samotné rozhledny často představují unikátní architektonická díla a ukazují Jižní Moravu z nevšedních úhlů. My jsme pro vás vybrali 5 nejzajímavějších vyhlídek v Jihomoravském kraji.

Autor: Michal Cemper

1. Akátová věž u Židlochovic

Židlochovice turisté navštěvují hlavně díky velkému koupališti. Nedaleko od města ale najdete unikátní vyhlídku. Na 18metrovou rozhlednu vás dovede 76 schodů a při dobré viditelnosti vám odhalí výhled až na rakouské Alpy.
 

Vyhlídka dostala jméno podle akátového dřeva, ze kterého je vyrobena. Sluneční paprsky ji navíc každý rok zbarví do jiného odstínu. Zatímco v roce jejího otevření byla sytě hnědá, dnes nabrala odstíny šedi.
 

2. Králův stolec nedaleko Znojma

Historie jedné z nejstarších vyhlídek na Jižní Moravě sahá do 17. století. Na Králově stolci spočinuly nohy polského panovníka Jana III. Sobieski. Ten si užil vyhlídku na své vojsko pochodující na pomoc Turky okupované Vídni.
 

Dnešním návštěvníkům vyhlídka odkryje meandry řeky Dyje. Nečekejte ale klasickou rozhlednu. Králův stolec tvoří altán s pohodlnými lavičkami vybízející k pikniku.

3. Kraví hora

Nedaleko slovácké obce Bořetice se nachází rozhledna Kraví hora. 65 schodů vás dostane do výšky 284 metrů nad mořem. Z Kraví hory uvidíte působivá panoramata s nádrží Nové mlýny a vinařskou oblast kolem Čejkovic a Kobylí.
 

Přímo vedle rozhledny najdete kapličku Boží muka, ve které vám vám vezme dech tradiční slovácká výzdoba. Kolem rozhledny navíc vede vinařská cyklostezka Krajem André.

4. Rozhledna Stezka nad vinohrady

Uprostřed moravských vinohradů se nachází neobvyklá rozhledna bez jediného schodu. Na její ochoz totiž vede nakloněná rovina a tvar kruhové rampy umožňuje přístup i lidem s pohybovým omezením.
 

Tvar nedokončeného kruhu rozhledny symbolizuje životní cyklus přírody. Té si zde užijete do sytosti. Jen pár metrů odsud se napojíte na stezku Kobylí a vinné sklepy na Vrbici.

5. Rozhledna Bukovanský mlýn

Poslední z unikátních rozhleden na jižní Moravě se nachází nad obcí Bukovany. Nejedná se o klasickou rozhlednu – naleznete zde nejvyšší větrný mlýn v České republice.
 

Mlýn holandského typu je 15 metrů vysoký a nachází se v něm galerie s výstavou užitkové keramiky. Uvnitř areálu se schovává i malebná restaurace s tradiční slováckou kuchyní.

Jižní Morava z nadhledu

Skvělá gastronomie ve vinařské oblasti učarovala turistům z celého světa. Díky vyhlídkám z místních kopečků objevíte utajená místa Jihomoravského kraje. Moravské rozhledny jsou ale samy o sobě unikátní architektonická díla. Objevíte je všechny?