Adrenalin: Hormon, který má za úkol zachránit

Adrenalin: Hormon, který má za úkol zachránit

Adrenalin je hormon, který vylučují nadledvinky svou dření. Jeho úkolem je připravit tělo v život ohrožující situaci na útok nebo útěk. V krizových situacích se spolu s kortizolem podílí na udržení organismu při životě.


Adrenalin sám o sobě může způsobit nevratné změny v organismu a poškodit ho. Aby k tomu nedošlo, nastupuje na scénu kortizol, který ochraňuje organismus před účinky adrenalinu

Rychlý a přesný zásah

Působením adrenalinu se v těle spouští proud reakcí, které mají vliv na všechny orgány v těle. Krev se začne rychle soustřeďovat do životně důležitých orgánů.

Oproti tomu ostatní orgány strádají. Cílem je jediné. Zajistit orgánům, jakými jsou mozek, srdce a plíce, dostatek kyslíku. Potní žlázy se aktivují, zorničky se rozšiřují, zlepšuje se ventilace průdušek a plic. Cukr je přesměrován do buněk a svalů.

Celý proces může probíhat jen na základě dobře sehrané spolupráce. Hormonální systém úzce spolupracuje s nervovým systémem. Mozek sám řídí činnost mnoha žláz v těle. V hypotalamu doslova na vyžádání vylučují neurony hormonální látky do nedaleké hypofýzy. Ta sama o sobě upravuje krev, která tudy protéká tím, že do ní uvolňuje potřebné hormony.

Nadledvinky jsou umístěné na vrchní části ledvin. Buňky jejich dřeně jsou tvořené z pozměněných neuronů vegetativního nervového systému. Regulují činnost vnitřních orgánů nezávislé na lidské vůli. V těle umí syntetizovat adrenalin a v menší míře i noradrenalin. Žádné jiné buňky v těle adrenalin vyrobit neumí.

První posel stresové situace

Adrenalin ovlivňuje činnost miliard buněk v těle. Ty na jeho příchod reagují velmi rychle a díky tomu je v těle navozený stav pohotovosti. Během pár sekund dochází k fyziologickým změnám v mnoha orgánech, které jsou připraveny bojovat nebo utéct.

Pokud je člověk v klidu, bývá hladina adrenalinu v krvi okolo 10 nanogramů na litr. Jakmile se objeví stresový stav, zvyšuje se i na 500 nanogramů na litr. Pro představu při sportu je adrenalin v krvi přítomný okolo 50 nanogramů na litr.

V dnešní době, kdy je každý vystavený mnoha stresovým situacím denně, je adrenalin vyplavovaný do krve poměrně často.

Pokud však tělo stresovou situaci nevyřeší aktivním pohybem, dochází k chronickému stresu, který může poškodit srdečně-cévní soustavu a vést až k infarktu. Reakce těla zahrnuje zvýšení srdeční frekvence, rozšíření dýchacích cest, mobilizaci energetických zásob ve svalech, játrech a tukových tkáních a rozšíření zornic.

Štítky

Adrenalin - bojovník s rychlým startem

Adrenalin nastupuje při stresu. Krev při něm zásobuje životně důležité orgány, kterými jsou plíce, srdce, játra a mozek. Od ostatních orgánů je krev odebírána ve prospěch ostatních. Přijďte si otestovat reakce svého těla na adrenalin v našem zážitkovém programu Vzpoura strojů a poznejte účinky adrenalinu na vlastním těle.