Cvičení na každý den

Cvičení na každý den

Slyšíme to ze všech stran – většině lidí chybí pravidelný pohyb, populace tloustne a trpí na nemoci pohybového aparátu. Je třeba začít cvičit. Bohužel je o aktivním pohybu snadnější mluvit, než jej zařadit do každodenního režimu. Cvičení však nejsou jen náročné hodinové tréninky. Už krátké a lehké protažení mezi pracovními povinnostmi přináší své benefity. A o tom už by se dalo uvažovat, co říkáte?

Přirozené cviky na každém kroku

Občas se zapomíná na to, že zdravý pohyb byl měl být především přirozený. Už když si člověk protáhne ztuhlá záda, poskočí si, aby se zahřál, nebo kousek popoběhne, aby stihl autobus, dává tělu přirozené chvilky cvičení.

V zásadě stačí tyhle aktivní momenty o něco protáhnout, vyhledávat je v průběhu denního programu, snažit se během dne nachytat co nejvíc různorodých aktivit. A než se člověk naděje, zjistí, že vlastně cvičil celý den – po ránu si pár minut rozcvičoval krční páteř, vyběhl schody do práce, místo aby jel výtahem, v kanceláři udělal několik jógových cviků, aby srovnal záda, a večer si zašel na dlouhou procházku.

Zdá se to málo, pokud však na tyhle přirozené cviky člověk zaměří pozornost, zjistí, že jich může udělat bezpočet, aniž by tím strávil nějak moc času nebo utratil byť jen korunu. A lepší alespoň nějaké cvičení, než žádné.

Jak zařadit pohyb do běžného programu?

Pokud máte zájem zapojit do svého běžného režimu více pohybu, je dobré nepřestřelit začátek. Typicky špatným příkladem jsou novoroční předsevzetí, kdy si lidé nakoupí stroje na cvičení za tisíce, roční permanentky do posiloven nebo si slíbí, že budou každý den dvě hodiny cvičit. Většina takových předsevzetí padne do čtrnácti dnů a zbude po nich jen nepříjemná pachuť a pocit selhání a zmaru.

Lepší je začínat pomalu a postupně. Třeba si stanovit jako cíl dvacet minut jógy dvakrát týdně. Nebo zajít jednou za týden na bazén. Případně začít chodit domů z práce pěšky místo využívání hromadné dopravy.

Kurzy naživo i on-line

Jako dobrá motivace ke cvičení může posloužit docházení na trénink. Díky předplacenému kurzu budete mít zaručený pravidelný pohyb a pokud vás budou řízené tréninky bavit, stane se pohybová aktivita brzy běžnou součástí vašeho režimu. A zase – nemusí se jednat o nějaké drsné a náročné cvičení, děláme to přece proto, abychom si psychicky odpočinuli a udržovali tělo ve správném stavu. Můžete si najít hodiny jógy, skákání na trampolínách, akrobacii na šálách, nebo cokoli jiného. Jakýkoli pohyb se počítá!

Pokud vám na kurzech nevyhovuje cvičení s dalšími lidmi, třeba proto, že se stydíte (i když určitě není důvod), zvažte hodiny s osobním trenérem. Nebo si najděte na internetu nějaký on-line kurz – běžné kardio cvičení nebo posilovací cviky se dají bez problému zvládnout doma u obrazovky, stejně jako jóga.

V okamžiku, kdy si člověk najde, co mu vyhovuje, a naučí se zařazovat tělesnou aktivitu do svého pravidelného programu, zjistí, že už bez něj nemůže být. A to je cíl, ke kterému směřujeme – pravidelný pohyb, který nám přináší radost a oddych.

Štítky

Každodenní cvičení pro zdraví i pro radost

Neváhejte a zařaďte cvičení do svého každodenního programu. Už pár minut denně se v dlouhodobém horizontu projeví na vašem zdraví, kondici i psychické pohodě. Ať už se do pravidelného pohybu pustíte sami, nebo se zapojíte do nějakého kurzu, očekávají vás jenom jenom samá pozitiva. Tak směle do toho!