Rum, pivo nebo víno? Kdo je váš šampión?

Rum, pivo nebo víno? Kdo je váš šampión?

Neeee, zase jenom Havana Club. Co tady lidé, proboha, jedí?” pronáším už třetí den v řadě na Kubě při návštěvě obchodů. Už jen najít samotný obchod je na Kubě nadlidský úkol. Avšak ani v něm boj s výběrem potravin nekončí. Obchody jsou téměř prázdné. Co ale v každém z nich opravdu nechybí, je rum značky Havana Club. 

Pravdou je, že Kuba je proslavená jako “Ostrov rumu” a právě značka Havana Club je známá po celém světě. Je úzce svázána se zdejší kulturou a na největším karibském ostrově ji seženete za cenu cca 3 CUC. To je o něco méně než 3 USD za 0,7 litrů. Ovšem hlad vám nezažene.

Příznivé klima a úrodná půda

Výrobě rumu se na Kubě daří a to zejména díky celoročně stejným klimatickým podmínkám (trvale okolo 25 až 30 °C), úrodné půdě a místní cukrové třtině. Tu sem jako první dovezl italský mořeplavec Kryštof Kolumbus, když roku 1493 objevil Ameriku. Nesmíme ani zapomenout na unikátní know-how výroby, kteří si drží “Maestros Roneros”, jak se přezdívá kubánským mistrům výroby.

Ovšem otcem kubánského rumu je Pedro Diago. Právě on přišel s nápadem, že by se rum mohl zakopávat a tím uskladňovat pod zem. Celkově se v 19. století výrazně zvýšila kvalita rumu díky postupnému zavádění destilačních přístrojů do výroby.

Na přání Španělské koruny, pod kterou se Kryštof Kolumbus vydal na své objevné plavby, je vyvinut rum jménem “Ron Superior”. Je to otec dnešní Havany Club. Jeho úkolem bylo uspokojit jazýčky náročnějšího královského dvora ve Španělsku. O jeho popularitě svědčí i fakt, že po roce 1860 se na celé Kubě nachází na 1000 lihovarů, které se věnují jeho zrání a výrobě.

Ve víně hledej pravdu

Ačkoliv je rum Havana Club rozšířen dnes do celého světa. Češi jsou známí pro své prvenství v konzumaci piva. Ale ani víno nezůstává pozadu. Podle průzkumu spotřebitelského chování, které bylo zpracováno na popud Vinařského fondu ČR, jsme ochotni si připlatit za kvalitnější láhev vína a popíjení vína zdaleka nekončí u “dvoudecky”.

Vinařským rájem v České republice je bezesporu oblast Jižní Moravy. Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi upřednostňují domácí produkci před zahraničním dovozem. Našim vínům z Moravy a Čech dá přednost 60 % dotázaných.

Čísla dále prozrazují, jak si na tom stojí jednotlivé odrůdy. Z bílých patří mezi nejoblíbenější odrůdy Pálava, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon a Tramín červený. Mezi červenými víny vede Modrý Portugal, který v závěsu následuje Frankovka a Svatovavřinecké.

O Pálavu je velký zájem nejenom mezi Čechy, ale poptávka po ní stoupá i v zahraničí. Toto víno zraje v krásném koutě naší republiky. Pod Pavlovské vrchy se můžete vydat nejenom na košt lahodného moku, ale rovněž si užít akční program s vašimi kolegy v rámci firemního setkání.

Víno jako luxusní dárek

Láhev vína patří mezi oblíbené dárky pro obchodní partnery nebo zaměstnance. Nemusíte být vždy originální, lahví vína prostě nekdy neurazíte. Dobré víno chutná nejlépe v kvalitním skle, čímž se nabízí možnost luxusních dárkových setů vína a ručně broušeného skla z olovnatého křišťálu. Z-AGENCY svým klientům každoročně zajišťuje dodávky stovek lahví toho nejlepšího vína z Jižní Moravy včetně dopravy, potisků firemních vinět nebo tašek na víno s firemním logem. Neváhejte nás kontaktovat.

Štítky

Od rumu k vínu

Kubánský rum Havana Club má historii čítající několik století a je znám téměř po celém světě. Za jeho vznikem stojí mimo jiné i mořeplavec Kryštof Kolumbus, který na Kubu dovezl cukrovou třtinu. Ačkoliv se rum často popíjí ve vyšší smetánce, Češi zůstávají věrní pivu a vínu. Odrůda Pálava se dostává do povědomí a chuti i v zahraničí. Její víno zraje v oblasti, kde pro vás můžeme připravit teambuilding podle vašeho přání. Třeba i s ochutnávkou tohoto zlatavého moku.