Továrna na štěstí

Továrna na štěstí

Štěstí? Co je štěstí? Muška jenom zlatá! Tou zlatou muškou je serotonin. Hormon, který hraje v organismu důležitou roli, jak se každý den cítíme. Snížení tohoto hormonu vede k pocitu bolesti, stresu, depresi a úzkosti. K pozitivnímu vnímání života pomáhá právě tento hormon, který představuje polypeptid obsahující 16–31 aminokyselinových zbytků.

Serotonin na scéně

Serotonin ovlivňuje víc než jen náladu. Zajišťuje kvalitu spánku a podporuje trávicí ústrojí. Pokud je tohoto hormonu v těle nedostatek, je možné ho zvýšit vhodnou stravou. Mezi tu patří losos, drůbež, špenát, domácí vejce, banány, zelenina a celozrnné mouky. Také konzumace ořechů a semínek přispívá k vyvážení serotoninu. Vitamin B ovlivňuje jeho produkci a proto je důležité zajistit jeho optimální množství v těle.

Slunce jako nabíječka

Sluneční svit má pozitivní vliv na hladinu hormonu. Snižuje hladinu melatoninu a tím zvyšuje hladinu serotoninu. Proto také v zimním období, kdy je méně slunce, pociťuje mnoho lidí únavu, podrážděnost a špatnou náladu. Oba tyto hormony se vzájemně ovlivňují a nedostatek serotoninu způsobuje, že melatonin převládne a tělo utlumí.

Nastupuje endorfin

Dalším hormonem štěstí je endorfin, která se uvolňuje do mozku a vyvolává pocity štěstí, dobrou náladu a ovlivňuje vnímání bolesti. Hraje také důležitou roli při regulaci teploty. Uvolňuje se z hypofýzy, stejně jako adrenalin. Na rozdíl od něj však vyvolává pocity štěstí. Zmírňuje depresivní stavy a podporuje dobrou náladu. Uvolňuje tělo i mysl a uklidňuje. Okamžité uvolnění endorfinu také vyvolává zvýšená hladina cukru v krevním oběhu.

Sportovní zátěž pomáhá ke štěstí právě díky vyplavování hormonů. Za pouhých 10 minut cvičení se začnou uvolňovat endorfiny. Navozují nejen pozitivní pocity, kdy mohou působit jako droga, ale pomáhají tlumit bolest. Vrcholovým sportovcům pomáhají v extrémních situacích.

Melatonin a dopamin

Mezi hormony štěstí můžeme zařadit i melatonin, který působí ve tmě. Napomáhá ke klidnému spánku, podporuje imunitu a uvádí do rovnováhy denní a noční rytmus. Také nedostatek dopaminu může mít vliv na psychiku člověka. Dopamin je hormon, který reaguje na odměnu. Jeho hladinu zvyšuje také sex a nikotin.

Tělo je dokonalý stroj a jako takový je potřeba se o něho starat. Aby se člověk cítil šťastný, je třeba pečovat o tělo i duši. Díky tomu se v těle udržuje vyvážená hladina hormonů působící na lidskou psychiku.

Štítky

Hormony štěstí - továrna na baterky

Hormony štěstí pomáhají zlepšit náladu, lépe se vyrovnat se stresovými situacemi a dívat se na svět a situace, kterými procházíme, pozitivněji. Jsou produkovány dokonalou továrnou, která je ovlivňována mnoha faktory. Hezké prostředí, aktivní pohyb, dostatek slunečního svitu a kvalitní a vyvážená strava pomáhají k přirozenému získání těchto hormonů. Děti nám v tom mohou být příkladem. Proto nezapomínejte ani na ně a přijďte si s nimi užít dětský den, kde vy i oni načerpáte hormony štěstí do zásoby.