Sherlock Holmes opět zachraňuje

Sherlock Holmes opět zachraňuje

Na papíře se Sherlock Holmes objevil v roce 1886. Avšak příznivci slavného a snad nejznámějšího detektiva na světě Sherlocka Holmese jsou pevně přesvědčeni, že se narodil 6. ledna 1854. Pro nás se stal velkým zdrojem inspirace a stal tématem několika firemních akcí.  V Londýně je dnes ulice Baker Street 221b jedna z nejznámějších. Patří totiž onu slavnému detektivu Sherlocku Holmesovi, který tady má své muzeum. Otcem tohoto důvtipného muže byl Arthur Conan Doyle.

Lékař, který žil ve Skotsku, měl mnoho zájmů. Aktivně se angažoval v politice, působil jako válečný zpravodajce a stál u vybudování tunelu pod Lamanšským průlivem. Kromě těchto aktivit miloval sport, automobily a lyžování. Ale hlavně byl velmi aktivním spisovatelem, pod jehož rukama vznikla řada historických povídek, románů, poezií i dramat. Psal také literaturu faktu a detektivky. Při psaní jedné z nich se zrodil slavný Sherlock Holmese.

Ten světlo světa spatřil poprvé v roce 1886 spolu s přítelem dr. Johnem H. Watsonem. Kdo by ale řekl, že měl úspěch hned na první dobrou, spletl by se. Ač Arthur. C. Doyle chodil po nakladatelstvích a všude své dílo nabízel nabízel, slavná dvojice si musela počkat celý rok, než je otiskli v jednom časopise. Teprve po dalším roce ho mohli čtenáři držet v podobě knihy.

Sherlock Holmes vstal z mrtvých

Až v roce 1891 se slavný detektiv vryl do srdcí lidí natolik, že se nemohli dočkat dalšího výtisku. Začalo to prvním z dvanácti příběhu Sherlocka Holmese, který otiskl časopis Strand Magazine. První povídka nesla název Skandál v Čechách. Čtenáři doslova bažili po dalším pokračování. Avšak v poslední povídce roku 1893 nechal Doyle Sherlocka Holmese zabít. Čtenáři se ho však nechtěli vzdát, požadovali Holmese zpátky. A tak doslova vstal z mrtvých.

Na svět přišly celkem 4 romány a 56 povídek. I když Doylemu přinesly slávu i bohatství, daleko více si cenil své vážné literatury. Dnes je na slavné Baker Street 221b muzeum Sherlocka Holmese, které je vybaveno nábytkem a věcmi z přelomu 19. a 20. století. Nic nenaznačuje tomu, že Sherlock Holmes je smyšlená postava.

Povídky o tomto slavném detektivovi vyšly v mnoha jazykových mutacích. Dočkaly se i zfilmování, kdy lze za nejslavnější film z této řady považovat Psa baskervillského, který se dočkal zfilmování hned několikrát. Ten nejnovější film pochází z roku 2009 a diváci ho mohli shlédnout pod názvem Sherlock Holmes.

Štítky

Sherlock Holmes zachraňuje párty

Jisté je dneska jen jedno, Sherlock Holmes a jeho přítel dr. Watson jsou nesmrtelní. Muzeum na Baker Street působí, jako by tu žili dodnes. Neumřel ani v očích filmových režisérů. Jeho duchovní otec Conan Doyle může být na svého knižního zrozence právem pyšný.

Nechte i vy vstoupit Sherlocka Holmese do vašich životů a vydejte se se svými kolegy na párty pod názvem Sherlock zachraňuje párty aneb záhadný zločin na firemním večírku, kterou bude muset zachránit kdo jiný než právě důvtipný detektiv.