Inspirujte svůj tým metodami slavného fotbalového trenéra

Inspirujte svůj tým metodami slavného fotbalového trenéra

Legendární fotbalový trenér José Mourinho sbírá úspěchy ve světových ligách. Za vítězstvím stojí jeho neotřelé metody a vedení týmu. Jakými způsoby jde portugalský trenér za vítězstvím?
Autor: Michal Cemper

Mourinho vyhrává od počátku trenérské kariéry. FC Porto pod jeho vedením zvítězilo v portugalské lize, poháru a Lize mistrů v jedné sezoně. Po přestupu do Chelsea se klub stal lídrem tabulky a na konci sezóny sebral vítěznou trofej. Za svoji kariéru Mourinho vyhrál 25 pohárů a dostal se do desítky nejúspěšnějších trenérů.

Čtyři pilíře úspěchu José Mourinha

Mourinho je v první řadě skvělý motivační řečník. Jeho proslovy jsou legendární a přestože si během nich nebere servítky, hráči po skončení řeči vyběhnou na hřiště jako znovuzrození. Samotný trenér říká, že dobrá motivační řeč zapálí pohasínající plamen a zvrátí neúspěch.
 


Portugalského trenéra celý život provází oddanost k práci. Na počátku svojí kariéry pracoval i 16 hodin denně, kdy hledal nové hráče a vymýšlel taktiky. Hlavní motivací je pro něj úspěch a vysoké ambice. V FC Porto mu řekli, ať vyhraje pouze domácí ligu a pohár. To Mourinhovi nestačilo a tak k tomu přidal ještě Ligu mistrů.

Houževnatost a důvěra

Mourinhova kariéra je protkána kontroverzními momenty. Po prohraných zápasech se pravidelně stává terčem kritiky, která odsuzuje jeho taktiku. Mourinhovy odpovědi na tyto recenze jsou ale stejné – co se nepovedlo dnes, to se povede příště. Neúspěch je podle něj součástí cesty k výhře. 

Díky trenérově houževnatosti a tvrdé práci roste i důvěra týmu. Sám jde příkladem, když veškerá cvičení absolvuje na hřišti s hráči. Při projevech Mourinho mluví k jednotlivcům i celku. Díky tomu za ním jeho hráči vždy stáli i v nepříznivých situacích.

Inspirujte svůj tým

Když se hráčů zeptali, čeho si na svém trenérovi nejvíc váží, odpovědi byly stejné. Svým svěřencům je inspirací. Jeho chování ukazuje, že trenér za nimi vždy stojí. Není to šéf, který se veze, ale lídr, které dovede svůj tým k vítězství za každou cenu.

Mourinhovy metody si díky své efektivitě získaly oblibu nejen ve sportu. Využívají je také manažeři, kteří svůj tým směřují k pozitivním výsledkům. Na nich se ale aktivně podílejí, pracují společně s týmem a v případě problémů se za něj postaví. Tím jednotlivce inspirují a díky pozitivnímu vzoru je vedou k lepším výsledkům.

Jedna historka o Mourinhovi nakonec. V roce 2005 během čtvrtfinále Ligy mistrů dostal zákaz styku s týmem na dva zápasy, když se nevybíravě opřel do rozhodčího. Pro trenéra to ale nebyla překážka. Potají vnikl do stadionu a rozdal instrukce. Ven ze stadionu se před zápasem dostal v koši se špinavými dresy, aby mohl skrytým sluchátkem instruovat asistenta trenéra. Tomu říkáme skutečná oddanost týmu.