Únikové hry a jejich tvorba. Zvládne to každý?

Únikové hry a jejich tvorba. Zvládne to každý?

Únikové hry přibývají tak trochu jako houby po dešti. Ovšem ne všechny se dají označit za opravdu povedené a úspěšné. Mnoho z nich je šito horkou jehlou a brzy upadnou v zapomnění.

Jak se taková únikovka vůbec tvoří? Které faktory odlišují ty úspěšné od neúspěšných?

Jak se tvoří úniková hra – ve zkratce

Podívejte se na malý náhled toho, jak taková úniková hra vzniká. Samozřejmě její tvorbě předchází spousta vymýšlení, hledání toho pravého nápadu, ale také studia legislativy a platných předpisů v oblasti bezpečnosti a dalších. Rozhodně to není tak jednoduché, jak se může zdát.

1. Osnova

Vyberte místnost, kde se celá hra bude odehrávat. Měla by být dostatečně velká. Použít lze i více pokojů než jen jeden. Vymyslete zajímavé prostředí podle tématu vaší hry. Zejména u her z budoucnosti jsou možnosti takřka neomezené.

2. Motiv

Motiv hry je velmi důležitý. Musíte vymyslet něco, co zaujme a dlouhodobě. Mezi oblíbená témata patří ta, která se motivují dějem z knihy nebo filmu. Nezapomeňte hru omezit časem. Volte takový limit, který nebude až příliš dlouhý, aby se hráči začali nudit, ale zároveň měli dostatek času na splnění všech úkolů.

3. Děj

Dobrý příběh musí odpovídat tématu celé hry. Možná se vaši hráči musí dostat ven z místnosti, aby získali tajné informace, aby se zachránili před výbuchem bomby nebo utekli z vězení. Děj by měl být pro účastníky snadno stravitelný – ani složitý, ale ani příliš jednoduchý. Každá část a každý úkol musí být proveditelný.

4. Výzvy

Výzvy jsou součástí příběhu a hráči se s nimi postupně seznamují. Velká skupina potřebuje delší výzvy a větší počet. Každá musí mít řešení. Pokud je úkolem odemknout dveře, můžete si vybrat, zda mají hráči dešifrovat zprávy, otevřít zámek apod. Poté by mělo následovat další vodítko k plnění úkolu.

5. Hraní hry

Vyberte si rekvizity, aby vaše úniková místnost dostala větší nádech autentičnosti. Navštivte obchody s dekoracemi a kostýmy, které vyhovují vašemu tématu. Použijte svíčky – pro větší bezpečnost raději elektrické či na baterky. Větve, kameny a různé další rekvizity z přírody navodí pocit lesa či jeskyně.

Každá úniková hra potřebuje hudbu. Vyberte takovou, která podkresluje atmosféru vybraného tématu. Pro lepší autentičnost vyberte i kostýmy, které pomohou hráčům dostat se lépe do příběhu.

Vyzkoušejte, jak hra funguje a působí. Vše v místnosti nastavte, připravte a projděte si celou hru přesně tak, jako ji budou hrát i hráči. Zkontrolujte, zda všechny stopy a hádanky mají smysl a dobře provedou hráče celým příběhem.

Vašim hráčům pak vysvětlete pravidla, uveďte je do příběhu, upozorněte na některé nástrahy a vymyslete cenu, kterou dostanou, když splní úspěšně svůj úkol.

Zkušenost jako klíč k úspěchu

Úspěšné únikové místnosti takřka vždy vznikly tehdy, když je tvořili zkušení lidé. Tací, kteří už pár her hráli, načerpali zkušenosti a potřebné znalosti a pak teprve se vrhli na tvorbu své vlastní hry. Vytvořit originální hru, která nebude ihned zapomenuta, se bez zkušeností v podstatě vytvořit nedá.

Nestačí jen sehnat nějakou místnost, nandat tam dekorace, poschovávat klíče a mít hotovo. Je toho potřeba znát mnohem víc, a hlavně být ochoten stále studovat a zdokonalovat se.

Moderní technologie jsou základ

Moderní technologie dnes hýbou celým světem a jsou nedílnou součástí i únikových her. Bez nich kvalitní únikovku nesestavíte. Umocní prožitek hráčů a přivede místnost k životu.

Všechno souvisí se vším

Při tvorbě únikové hry nezaručí ani moderní technologie a ani zkušenosti naprostý úspěch. Za tím stojí správná lokalita, téma hry, hádanky, design, rekvizity i péče lidí, kteří se tvorbě věnují.

Výsledkem takového snažení je pak dokonalá zábava s únikovými hrami, které nabízí vše, co od nich můžete čekat.