Lednicko-valtický areál - firemní akce v srdci Jižní Moravy

Lednicko-valtický areál - firemní akce v srdci Jižní Moravy

Na pravém břehu řeky Dyje východně od města Mikulov se nalézá státní zámek Lednice. Více než 700 let, s pauzou v letech 1571–1576, byl v rukou Lichtenštejnců. V okolí novogotické budovy, která si prošla řadou rekonstrukcí, se rozkládá zámecký park z 19. století.

Právě pro park a řadu zdejších pamětihodností je Lednicko-valtický areál považován za jeden z nejkrásnějších komplexů v České republice. Vyžití tady najdou milovníci kultury a historie, ale na své si přijdou i turisté, cyklisté nebo botanici.

Jak se psala zámecká historie

První zmínky o tvrzi obce Lednice jsou už z roku 1222. Účelem tvrze, která patřila vladykům Adamarovi a Lipertovi, bylo střežit brod na Dyji. Ale už v roce 1244 král Václav I. daroval tvrz do rukou Sigfriedovi Waisemu, u nás známého jako Sirotek. Jeho potomek Ortlín tvrz předal dál do rukou dvorana Jana z Lichtenštejnska. Pod rukama pánů Lichtenštejnců pak proběhla celá řada rekonstrukcí.

Zámek je od roku 1945 majetkem státu. Na budově zámku se za téměř 800 let podepsala celá řada uměleckých slohů. Dnešní podoba imituje novogotiku, kterou získal zámek rekonstrukcí v druhé polovině 19. století. Ještě v 16. století se jednalo čistě o renesanční zámek. Avšak koncem 17. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při které nechal italský mistr Domenico Martinelli renesanční prvky pozměnit na barokní.

Historické a přírodní památky v okolí

Pomineme-li samotnou zámeckou budovu, v okolí se nachází celá rada míst, která stojí za povšimnutí a návštěvu. Zmiňme alespoň maurský Minaret z roku 1798, Janův hrad (pseudogotická napodobenina hradní zříceniny) nebo nedaleký Lovecký zámeček.

Co vám Lednice nabízí

Kromě samotné návštěvy zámku, nebo přilehlých skleníků, se můžete projít v zámeckém areálu plním rybníků. V letní sezóně se zde pořádá celá řada kulturních akcí. Na Janově hradě bývají pořádané jarmarky i dobová vystoupení. Kousek od zámecké budovy můžete navštívit sokolnickou ukázku pod hlavičkou skupiny Zayferus. V zámeckém parku můžete absolvovat celou řadu firemních teambuildingových akcí.

Jak se tam dostat a kde přespat

Do Lednice dojede autem i integrovanou dopravou Jihomoravského kraje. Areál je dostupný z dálnice D2 Brno–Bratislava. Přijet sem můžete i z Břeclavi. Přímo V Lednici je několik placených parkovišť. Pokud pojedete vlakem, vystupte ve stanici Podivín, kde vás autobus za 15 minut doveze přímo na náměstí.

Z Podivína vede i turistická značka do Lednice. Přespat můžete přímo v obci Lednice, kde je na 25 různých ubytovacích (od hostelů po hotely) zařízení včetně restaurací.2003 je areál také součástí biosférické rezervace Dolní Morava.

Speciality oblasti

Jižní Morava je proslavená svými vinicemi a kvalitními jakostními víny. Navštivte některých z okolních vinných sklípků a poznejte místní tradice včetně cimbálové muziky. Celý Lednicko-valtický areál je zapsán od roku 1996 v seznamu UNESCO, což vypovídá i mimořádnosti oblasti. Nachází se tady chráněná ptačí rezervace spadající pod Natura 2000. Od roku