Netradiční vánoční tradice

Netradiční vánoční tradice

Mezi nejpopulárnější ještě nezapomenuté vánoční zvyky patří držení půstu po celý Štědrý den ve snaze alespoň na okamžik zahlédnout zlaté prasátko. Mnoho pověrčivých lidí také ještě dnes schovává šupinky pod talíř, později v peněžence, aby si penízky stejně jako šupiny udržely a nikam se nerozkutálely.

Spousty dalších zvyků se postupně z českých domácností vytrácí nebo se dodržují jen sporadicky. Jaké tradice se dodržují po světě?

Ukrajina

Na Ukrajině panuje pověst, že kdysi žila žena, která si nemohla dovolit ozdobit vánoční stromeček. A tak když ráno její děti vstaly, byl celý ověšen pavučinami, které se za rozbřesku proměnily ve zlato a stříbro. Panuje zde tedy pověra, že pokud na Štědrý den nejdete pavučinu, přinese vám štěstí.

Skandinávie

V zemích Skandinávie lidé věří na malého skřítka, který nosí dětem dárky. Proto mu nechávají v místnosti misku s rýžovým pudinkem či ovesnou kaší.

Ve Skandinávii ještě na chvíli zůstaneme a podíváme se do Norska. Tady místní věří, že čarodějnice a zlé bytosti vycházejí ven právě 24. prosince. Ženy proto schovávají a zamykají košťata a muži střílejí do vzduchu z brokovnice ve snaze zahnat ony zlé bytosti.

Dánským zvykem je rozbíjet u dveří svých známých a přátel porcelán. Čím větší množství pak najdou za dveřmi, tím větší štěstí je následující rok čeká. Dánové také schovávají ve svém tradičním vánočním pokrmu, kterým je rýžový puding, jednu celou mandli. Ten, kdo ji najde, vyhrává marcipánové prasátko.

Mexiko

Bez hliněného džbánu zvaného Piňata by to nebyly Vánoce. Mexičané tento džbán zdobí peřím, zavěšují ke stopu a plní dárky. Večer končí jeho rozbitím a nedočkavé děti si mohou vybrat, které dárky chtějí.

Španělsko

Velmi bizarní tradici mají Španělé, kdy po celý měsíc prosinec krmí polínko zvané Caga Tió. To se na Štědrý den vykaká v podobě sladkostí a dobrot, přičemž jako poslední laskomina musí vypadnout slaneček či česnek.

USA

Protože Spojené státy nemají zas tak dlouhou historii, i jejich tradice jsou poměrně moderní. Aby děti, žijící v domech či bytech bez komínu nesmutnili, že se k nim nemůže dostat Santa Claus, vysílá jedna z newyorských televizí již od roku 1966 celý Štědrý den záběr na oheň v krbu.

Litva

Lidé žijící v Litvě tahají na Štědrý den dřevěné klády jako symbol neštěstí a problémů. Tyto trámy poté společně s rodinou a přáteli spálí a zaženou tak pohromy na příští rok.

Anglie

Jednou z tradicí v Anglii je takzvaný wassailling. Farmáři přicházejí do svých sadů a pokládají do vidlic stromů koláč namočený v cideru, přičemž ještě strom ciderem polijí. Tradice má povzbudit duchy, aby na přes rok přáli dobrou úrodu.  

Štítky

Tradice napříč státy

Tradice se liší kontinent od kontinentu, stát od státu, ale i domácnost od domácnosti. Každá rodina má své vlastní obyčeje a zvyklosti. Pokud patříte mezi ty, kteří již vánoční tradice nedodržují, a rádi byste si je vyzkoušeli na vlastní kůži, máte právě nejlepší možnost spolu s kolegy a rodinami aspoň na jediný den v roce.