Objevování moravských a českých vín

Objevování moravských a českých vín

Ve slavné Romanci o Karlu IV. si monarcha nejprve stěžuje na trpkost vína vypěstovaného v Českém království, jen aby vzápětí docenil jeho osobitou chuť.

Jak to vypadá s moravskými a českými víny o několik století později?

Skoro to vypadá, jako by Jan Neruda ve své básni ústy krále předpověděl vztah Čechů k jejich vínu v jednadvacátém století.

Domácí vína zůstávala dlouho ve stínu slavných vín z ciziny – koneckonců lahev francouzského nebo italského vína, jako by stále měla větší lesk.

Moravská a česká vína se však trpělivě probíjejí k chuťovým pohárkům a srdcím laické i odborné veřejnosti a nejlepší česká vinařství se začínají dostávat do podvědomí.

Domácí vína

Největší objem vína se u nás pěstuje na Moravě, v Čechách pak najdeme dvě vinařské podoblasti – litoměřickou a mělnickou.

Domácí vinice však nejsou ani zdaleka schopny pokrýt spotřebu vína v zemi, stačí zhruba na čtvrtinu poptávky, možná i proto se zdejší vína prosazují pomaleji. Obliba vína u nás navíc stále stoupá – od devadesátých let se roční spotřeba na hlavu zvýšila zhruba o 40 %.

Mezi domácími víny najdeme nejčastěji odrůdy Veltlínské zelené a Müller Thurgau, mezi modrými hrozny, jejichž produkce za bílými však zaostává, můžeme obvykle narazit na Svatovavřinecké nebo Frankovku.

Naše vína v zahraničí

Že česká a moravská vína za zahraničními v ničem nezaostávají každoročně dokazují ceny, které si vinaři vozí ze světových soutěží.

Zdejší vína pravidelně bodují na významné soutěži AWC Vienna, například v roce 2019 ale zaujala i ve Spojených státech, Španělsku nebo třeba Hongkongu.

Kvality vín z Čech a Moravy si povšimli i šéfkuchaři těch nejlepších světových restaurací a neváhají si z nich vybírat ten nejvhodnější nápoj ke svým precizně sestaveným menu.

Moravská a česká vína se tak objevují na vinných lístcích špičkových restaurací třeba v New Yorku, Tokiu, Londýně, Paříži nebo severských státech.

Salon vín ČR

Nejlepší domácí vína jsou už dvacet let oceňována a vyhlašována na Salonu vín v ČR. Největší tuzemská soutěž, zaštítěná Svazem vinařů ČR, probíhá trojkolově a na jejím konci čeká seznam sta nejlepším vín pro daný rok.

Pro laické milovníky vína je možná nejdůležitější součástí soutěže téměř celoroční degustační expozice ve sklepeních zámku Valtice, kde se návštěvníci mohou seznámit s vítěznými produkty.

Štítky

Když my nemůžeme za vínem, víno může za námi

Současná doba zrovna neprospívá vinařské turistice nebo hromadným degustacím, přesto se milovníkům vína nabízejí možnosti, jak poznat a ochutnat moravská a česká vína.

Některá vinařství hledají cestu, jak dostat v těžké době své výrobky k zákazníkům, a jsou schopna například zasílat degustační balíčky až do pohodlí domova.

Další variantou jsou pak řízené on-line degustace, které mohou být zajímavou zkušeností a neotřelým zpříjemněním dlouhých večerů v době pandemie.