Po stopách amerických prezidentů

Po stopách amerických prezidentů

Od roku 1789, kdy proběhla ratifikace americké ústavy, vládlo v USA 45 prezidentů. Posledním je nedávno zvolený Donald Trump. Na seznamu ale uvidíte jen 44 různých jmen. Čím to? Grover Cleveland byl zvolen dvakrát ale ne ve dvou po sobě jdoucích volebních období. Proto je tedy označován jako 22. i 24. prezident a seznam tak čítá jen 44 prezidentů. 

Temná historie prezidentů USA

Z těchto 45 prezidentů hned čtyři zemřeli přirozenou smrtí ještě během jejich úřadování. Jeden sám dobrovolně odstoupil a bohužel čtyři byli zavražděni. Abraham Lincoln (16. prezident) byl zastřelen hercem Boothem ve Fordově divadle. Dalším zastřeleným byl i James Garfield (20. prezident). Po pouhém půl roce ve funkci ho na baltimorském nádraží postřelil vrah Guiteau. Podobný osud potkal i 25. prezidenta Williama McKinleyho, kterého zavraždil anarchista Leon Czolgosz.

Posledním zavražděným prezidentem byl velmi oblíbený a mladý John Fitzgerald Kennedy (35. prezident). Když projížděl i se svou manželkou v otevřeném voze na veřejnosti, byl zasažen střelou. Z této vraždy byl obviněn Lee Harvey Oswald. Ten ale svou vinu nikdy nepotvrdil.

Toto jsou trochu smutná fakta z historie amerických prezidentů. Přitom je prezidentský úřad nejvyšší politickou funkcí ve Spojených státech. Oproti pouze reprezentativní funkci našeho českého prezidenta ten americký je šéfem šéf exekutivy a hlavou federální vlády. Jejich prezident je dokonce vrchním velitelem amerických ozbrojených sil.

Několik perliček o amerických prezidentech

Věděli jste, že třetí pondělí v únoru oslavují Američané jako Den prezidentů. Svátek vznikl původně na oslavu narození George Washingtona, který byl prvním americkým prezidentem.

Pouze 31 dnů strávil v prezidentském úřadu William Henry Harrison. Je tak považován za amerického prezidenta, který úřadoval nejkratší dobu. Naopak nejdéle působil ve funkci Franklin D. Roosevelt. Byl zvolen po čtyři volební období a v úřadu tak strávil dlouhých dvanáct let.

Zajímavostí je jistě i fakt, že až 8. prezident Martin van Buren byl vůbec prvním prezidentem Spojených států, který se narodil jako občan USA. Pouze jediný prezident USA se nikdy v životě neoženil. Tím je prezident James Buchanan.

Každý si to asi hned neuvědomí, ale to, čeho se zatím Amerika nedočkala, je žena na prezidentském postě. Tak třeba v příštích volbách. Nebo si můžete vy a vaši kolegové vyzkoušet v rámci simulační hry, jaké to je získávat co nejlepší volební výsledek pro navrženého kandidáta na prezidentský post. Klidně to může být žena.

Štítky

Staňte se prezidentem

Český prezident nemá zdaleka takové pravomoci jako ten americký. Pravděpodobně i dějiny 45 amerických prezidentů v sobě skrývají víc perliček než ty české - od atentátů po extrémně krátká funkční období. Zatímco USA stále čeká na chvíli, kdy bude mít svou prezidentku, vy si situaci předvolební kandidatury můžete vyzkoušet hned v rámci teambuildingu