Buďte jako MacGyver, řešte únikovky mozkem

Buďte jako MacGyver, řešte únikovky mozkem

Nepoužívá zbraně, používá mozek… Předchozí věta stručně a jasně charakterizuje hlavního hrdinu seriálu MacGyver. Díky své schopnosti přistupovat k problémům nekonvenčním způsobem a vynikajícím znalostem fyzikálních a chemických zákonů dokáže tajný agent Angus MacGyver zachraňovat životy, mařit zločinecké zájmy i předcházet ekologickým katastrofám.

Vyrobit dynamit z hnojiva, autogen z jízdního kola či rušičku signálů z obyčejného kuchyňského mixéru je pro něho jako malá násobilka pro nás — automatika a přirozenost.

Úspěšný seriál po dekádu let

Aby nedošlo k mýlce, seriál s názvem MacGyver existuje ve dvou verzích. První z nich se zrodil už v roce 1985 z pera Lee Davoda Zlotoffa. Až do roku 1992 byl americký akční seriál s chytrým hlavním hrdinou vysílán na kanále ABC. Vzniklo sedm sérií o různém počtu epizod. Anguse MacGyvera si zahrál herec Richard Dean Anderson, kterého rovněž proslavila role plukovníka (později generála) Jacka O’Neilla v seriálu Hvězdná brána.

Popularita seriálu si vysloužila pokračování. Příběhy Anguse MacGyvera se dočkaly rebootu pod stejnojmenným názvem, ale tentokrát námět vznikl z rukou Petera Lenkova. První epizody mohly diváci sledovat na stanici CBS od září 2016. Postupem času vznikla druhá řada (vysílaná v září 2017) a o další rok později (28. září 2018) se akční seriál dočkal třetí řady epizod.

V rebootu si nově Anguse zahrál mladý americký herec Lucas Daniel Till. Rozhodně se nejednalo o nováčka ve světě kinematografie. Už v deseti letech se objevil v několika reklamách. Následovaly snímky jako Hannah Montana: The Movie nebo X-Men: První třída. Od roku 2016 Lucas zakotvil v seriálu MacGyver.

Angus by se v únikovce neztratil

Původní i nově točený reboot mají rozdílné zápletky, jiné herecké obsazení, ale jedno mají společné — Angusův talent aplikovat technické znalosti do problémů každodenního života, tím pomoci bezbranným a uniknout z nebezpečí (zabránit katastrofám).

A přesně o toto jde i při řešení tzv. únikových her alias únikovek. Skupina hráčů (obvykle pětičlenný tým) se ocitá v uzavřené místnosti, která simuluje nějakou “nebezpečnou” situaci — ztroskotaný vesmírný koráb s radiací, potápějící se loď, temné vězení, atd. Úkolem týmu je v časovém limitu, většinou do jedné hodiny, z místnosti uniknout. Společnými silami a znalostmi musí členové týmu řešit logické rébusy, vyrábět model klíčů, rozluštit šifru, zodpovědět na otázky a mnoho dalšího.

Doba jde kupředu, hráči si žádají stále nových podnětů, proto si dneska můžete zahrát únikovku i ve volném prostoru a ve větším kolektivu hráčů. Pro autory únikovek nebývá problém připravit terén pro více družstev a zabavit tak například zaměstnance na firemní akci.

Ať už se hraje venku, nebo vevnitř, v obou případech by se hráčům při řešení “uměle navozených problémů” hodil MacGyverův talent uvažování a jeho obsáhlé přírodovědné znalosti. A naopak, fanoušci akčního seriálu z USA možná zatouží si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je odvracet katastrofy zapojením svého mozku a logického uvažování.

Štítky

Přijďte si provětrat mozek v únikovce

Americký seriál Angus MacGyver se stejnojmenným hrdinou, tajným agentem, je nejenom zábavou na dlouhé večery (díky 7 úvodním a 3 novým sériím), ale rovněž inspirací pro řešení únikových her. Hlavní hrdina nepoužívá zbraně k odvrácení nebezpečí, ale problémy řeší mozkem a aplikací svých znalostí z oblasti chemie, fyziky i přírodovědy. Přijďte si s kolegy z práce vyzkoušet na některou z našich únikovek, zda byste se dokázali vyrovnat Angusovi.