Český Krumlov

Český Krumlov

Český Krumlov je malebné město ležící na jihu Čech. Toto třináctitisícové městečko vyniká svou architekturou a oprávněně je tak jedno z nejnavštěvovanějších míst naší republiky. V roce 2008 se v anketě prestižního časopisu National Geographic umístilo na 16. místě mezi nejkrásnějšími historickými místy planety. Samotné centrum města je od roku 1992 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO

Jak se město vyvíjelo napříč historií

První písemná zmínka o tomto městě pochází již ze 13. století, konkrétně z roku 1253. Krumlovské území však bylo Slovany osidlováno již od šestého století. V 15. století zde probíhala těžba zlata a stříbra a město proto bylo nazýváno svobodným horním městem. Český Krumlov sloužil dlouhá staletí jako sídlo rodu Rožmberků.

Současnou podobu dostal zámek v 16. století právě díky nejslavnějšímu Rožmberkovi Vilémovi. O dvě století později přechází vévodství do rukou Schwarzbergerů a je tomu tak až do roku 1947, kdy je jejich majetek vyvlastněn.

Historické a přírodní památky v okolí

Hlavní turistickou atrakcí je již zmiňovaný hrad a zámek Český Krumlov. Celý zámecký areál je druhým největším hned po Pražském hradě. Zámecký komplex je rozdělen na několik jednotlivých celků. Jsou jimi horní hrad s hlavní částí zámeckého areálu a dolní hrad se svou dominantní věží.

Dále je zde překrásný plášťový most, který je tvořen z několika poschodí a spojuje zámek se s okolními zahradami, a zámecké barokní divadlo. Jedněmi z nejhezčích míst v tomto areálu jsou právě zámecké zahrady. Ty byly založeny na konci 16. století a čítají rozlohu necelých 11 hektarů. Zahradám dominuje Kaskádová fontána a za povšimnutí stojí i Letohrádek Bellarie.

Co vám Český Krumlov nabídne

Jak již bylo řečeno, Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města České republiky. Vyrazit sem můžete jak za krásnou architekturou, tak za procházkou po zámeckých zahradách. Mnozí sem jezdí podívat se se svými ratolestmi na medvědy, kteří i dnešní době střeží příkop krumlovského zámku. Ve městě se nachází několik galerií a muzeí a město pořádá spousty kulturních akcí, jako jsou například Slavnosti pětilisté růže. Toto město turisticky opravdu žije. Pokud však nejste nadšenými turisty, můžete se ve městě zastavit při splouvání Vltavy.

V letních měsících je Český Krumlov oblíbenou zastávkou pro stovky vodáků plujících z Vyššího Brodu směrem ke Zlaté Koruně. Firemní kolektivy si zase mohou užít teambuilding v podobě týmové GPS hry Treasure Hunt Český Krumlov.

Jak se tam dostat a kde přespat

Do Českého Krumlova se pohodlně dopravíte autem z jakékoliv koutu České republiky. Pro ty, kteří raději volí veřejnou dopravu, do Krumlova jezdí expresní přímé spoje z Prahy již za pár korun.
Krumlov je opravdu velmi turisticky založené město, najdete zde tedy všechny typy ubytování od levných hostelů po vyhlášené hotely. Pro milovníky přírody se díky vodákům nachází v okolí města spousta dobrých kempů

Speciality oblasti

Specialitou Českého Krumlova je zajisté jeho otáčivé hlediště umístěné v zámeckých zahradách. Přes celé léto máte možnost navštívit zajímavá představení. Účinkuje zde soubor Jihočeského divadla za účasti známých českých herců a vstupenky bývají mnohdy vyprodané na měsíce dopředu.