Hrad Točník

Hrad Točník

Hrad Točník se nachází nad obcí Točník nedaleko města Žebrák na Broumovsku. Spolu s hradem Žebrák tvoří nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí v Čechách. Hrad nechal vystavět král a římský císař Václav IV. koncem 14. století. Důvodem stavby nového hradu v bezprostřední blízkosti již vzniklého hradu Žebrák byl s největší pravděpodobností požár hradu Žebrák roku 1395.

Unikátně řešené topení

Mezi stavebními novinkami Točníku bylo ústřední topení a zajímavě řešené krby, které rozváděly teplo do celého hradu. Tento systém vytápění využíval průchody a duté spojnice ve zdech. Celý nápad vznikl už na hradě Žebrák. Tu si dal Václav IV. vybudovat rošt, na který se pokládaly kameny, pod nimiž se topilo.

Teplý vzduch byl poháněn do dalších místností za pomocí průchodů. Při stavbě Točníku už jen tuto myšlenku rozvinuli k dokonalosti.

Kdož byli zdejší páni

Po smrti Václava IV. připadl hrad jeho bratru Zikmundovi. Během husitské revoluce byl hrad v zástavě Seinsheimů a později Kolovratů. Až král Jiří z Poděbrad vykoupil hrad ze zástavy, aby jej obratem převedl na bratra Bedřicha z Šumburka. V dalších letech se páni hradu střídali.

Až začátkem 16. století byl v držení Vladimíra Jagelonského. Posléze se hrad ocitá opět v zástavě Jana Vartemberka. Nakonec byl odprodán do dědického vlastnictví Janu z Lobkowitz. S jeho rodem hrad zažil poslední rozkvět. Nakonec hrad dostal do vlastnictví císař Rudolf II. Tomu však napovídali, že tam straší. Jakmile se toto císař dozvěděl, chtěl hrad urychleně opustit. To se mu však nepovedlo a musel tady přespat. Byla to jeho první a zároveň poslední noc na hradě. Točník pak zůstal neobydlený.

Medvědi na Točníku

Kdo by neznal medvíďata Agátu a Martina z pořadu "Méďové na cestách", kterou natáčela ČT ve spolupráci s panem Chaloupkou, který žil s medvíďaty na hájovně. Od konce listopadu 2013 se medvíďata přesunula do svého nového domova, kterým je nově rekonstruovaný medvědín pod hradem Točníkem.

Před těmito medvědy se stal hrad Točník spolu s dalšími dvěma hrady útočištěm medvědů majitele cirkusu Rudolfa Berouska - Berty a Roberta. Výběh však nevyhovoval jejich chovu. Proto v letech 2003 - 2004 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, díky které byly postaveny nové kotce, opravená stará ohrada a výběh prodloužen pod 1. mostní pilíř. Díky tomu se medvědi dočkali bazénu i jeskyně.