Indiana Jones se s námi příští rok rozloučí. Nebo ne?

Indiana Jones se s námi příští rok rozloučí. Nebo ne?

Dohady o posledním filmu Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli se množí jako houby po dešti. V únoru skončilo natáčení a film se přenesl do fáze postprodukce. Co nás čeká v pátém pokračování oblíbeného archeologa?

Datum premiéry stanovila produkce na 29. července 2023. Samotná myšlenka vznikla už rok po vydání čtvrtého dílu Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008). Tehdy na režisérské židli seděl Steven Spielberg, od té doby se ale mnohé změnilo.                                                               

Autor: Michal Cemper

Dlouhá doba vzniku

Podoba pátého filmu je od jeho oznámení v roce 2009 nejasná. První spekulace dokonce mluvily o absenci Harrisona Forda jako herce v hlavní roli. Indiana Jones bez Harrisona Forda? Neslýchané. Drby však tvrdily, že Ford svoji roli ve svých 70 letech nezvládne.

Projekt od počátku sužovaly odklady. To ovšem není u filmu podobného ražení překvapivé. Megalomanské projekty jako Indiana Jones se plánují několik let. Když ale bylo vše připravené, svět zasáhla pandemie koronaviru a odklady probíhaly nanovo.

Ford to opět zvládnul

S odkladem vznikla nová vlna pochyb o Harrisonu Fordovi v hlavní roli. Podle některých již na roli nemá a skotačení v jeskyních bude v necelých 80 letech k smíchu.

Steven Spielberg se navíc vyjádřil, že pokud Ford roli odmítne, projekt pošle k ledu. O absenci v projektu ale Harrison Ford vůbec nepřemýšlel a v pokročilém věku dokázal, že role dobrodruha mu není cizí.

Věk se ale na lamačovi dívčích srdcích přeci jenom podepsal. Herec během natáčení akční scény utrpěl zranění ramene, které ho na několik týdnů vyřadilo z provozu.

Hvězdné obsazení filmu

Ještě před natáčením předal Steven Spielberg režisérské křeslo mladšímu Jamesi Mangoldovi. Sám Spielberg k tomu dodal, že projekt potřebuje mladou krev. Mangold ovšem nepatří k holywoodským nováčkům – na kontě má pětihvězdičkové filmy Logan a Le Mans '66.

Vedle Harrisona Forda se na plátně v roli hlavního záporáka představí dánský herec Mads Mikkelsen. Drby nám prozradily, že hraje bývalého nacistického vědce napojeného na americký vesmírný program. Ve filmu se v roli klaďase objeví také Antonio Banderas.

Indiana Jones 5 zatím nemá název. Víme ale, že většina filmu se odehraje v 60. letech 20. století. Spekuje se o cestování časem a hledání ztraceného artefaktu. Jako parťák se vedle Indyho objeví herečka Phoebe Waller-Bridge.

Štítky

Konec Indiana Jonese?

Vzhledem k věku Harrisona Forda se předpokládá jeho konec v roli Indiana Jonese. Skončí tím ale celá série? Spekulace se rozjíždí na plné obrátky. Jako možná nástupkyně se jeví Phoebe Waller-Bridge, před začátkem natáčení byl navíc v souvislosti s rolí hlavního hrdiny zmíněn herec Bradley Cooper.