Kdo z pevnosti uteče, ten vyhraje

Kdo z pevnosti uteče, ten vyhraje

Křik, bolest, utrpení a opakované útěky, které často končily smrtí. Pevnosti, které prosluly svými vězeními, nemají zrovna radostnou minulost. Spíše naopak, jejich zdi zažily příběhy jen pro otrlé. Možná právě proto jsou tyto světově nejznámější pevnosti turisty stále obléhány. I televizní štáby různých reality a zábavních show si na ně dělají zálusk Pojďme je tedy společně dobýt i my.

Alcatraz ze svých cel nikoho nevydá

Co mají společného Al Capone, Floyd Hamilton nebo Gun Kelly? Jedná se o slavné zločince, kteří byli vězněni v americké věznici Alcatraz. Nejen Golden Gate nebo typické tramvaje v San Franciscu jsou symbolem kalifornského města. Na skalnatém ostrově v Sanfranciském zálivu se vypíná obávaná pevnost.

Paradoxně zdejší pevnost nesloužila jako věznice příliš dlouho. Nicméně díky slavným vězňům a příběhu hraběte Monte Christa si vysloužila nezapomenutelnou slávu. Pokusit se tady o útěk bylo předem odsouzeno k nezdaru. Okna zdobí nejkvalitnější mříže a doplavat na pobřeží není snadné. Za celou historii věznice se o útěk pokusilo 36 vězněných. Údajně 23 z nich bylo chyceno, 8 jich zemřelo a o 5 se nic neví. Prý utonuli, ale těla nebyla nalezena.

Uvěznění v “Bangkok Hiltonu”

Být ubytován zdarma v Hiltonu nezní vůbec špatně. Problém nastává, když se jedná pouze o klamný překlad obávaného vězení, a tím bezesporu thajská pevnost Bang Kwang (překlad zní Bangkok Hilton) je.

Na prohlídku vás dovnitř nepustí, ale představte se malé temné samotky, vězně, kteří leží namačkaní jeden na druhého s nohama v železech. O kvalitní stravě nebo základní zdravotnické péči nemůže být ani řeč. Zajímavostí je fakt, že v celách se nachází vězni z celého světa, nejenom thajští zločinci. Dokonce jsou tu známy případy zadržených Čechů.

Co se skrývá mezi ostrovy Ile-d'Aix a Ile d'Oléron

Milovníci týmových soutěží dobře vědí, že nedaleko západních břehů Francie mezi zmíněnými ostrovy leží Ford Boyard. Na rozdíl od Bang Kwang tady na vězně nenarazíte. Přesto se tu pohybuje velké množství lidí, neboť od roku 1990 se v pevnosti natáčí dobrodružná soutěžní hra Klíče od pevnosti Boyard.

V historii budova sloužila jako vězení i vojenské opevnění. Ovšem tento kolos (60 m dlouhý a 20 m vysoký) nebylo snadné postavit. A to se na stavbě podílel tehdy nejuznávanější francouzský stavitel Sébastien Vauban. Dokonce francouzskému králi Slunce Ludvíku XIV. měl říci: „Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“

Sledujete souboj na laně nad propastí plné tygrů, kteří hladově lační po potravě? Účast v soutěži Klíče od pevnosti Boyard není pro každého. Ale společně s kolegy není problém si užít den plný napětí a řevnivosti. Utečte z pevnosti Boyard při firemním teambuildingu.

Štítky

V okovech zločinců

Přestože v největších věznicích světa byla a stále je prolévána lidská krev, lidé jsou jimi často až magicky přitahováni. Některé z nich jde navštívit při prohlídce (Alcatraz), jinam se dostane pouze jako vězni (Bang Kwak) a do některých zabloudíte jako soutěžící televizní hry (Boyard). Přesto si můžete útěk z vězení vyzkoušet na vlastní kůži při napínavé firemní akci.