Mýdlo – zvyk, tradice, zbytečnost? Proč se máme umývat mýdlem?

Mýdlo – zvyk, tradice, zbytečnost? Proč se máme umývat mýdlem?

Používáme ho každý den. Vychovávali nás k tomu rodiče, škola i stát. A sami k tomu vedeme i svoje děti. O čem je řeč? O mýdlu. Proč vlastně mýdlo používáme? Je mýdlo přežitek? Co mýdlo a vaše vlasy?

Mýdlo si vybírejte

Není mýdlo jako mýdlo. Ne každé se hodí k mytí obličeje. Mýdel existují stovky. Jak se v nich vyznat, a přitom se neztratit?

Klasická mýdla určená pro hygienu rukou obsahují alkalické soli mastných kyselin a takzvané detergenty neboli chemické látky určené k tomu, aby důkladně čistily pokožku. Taková mýdla mají obvykle pH v hodnotě mezi 9 a 10.

Protože přirozené pH lidské pokožky se pohybuje mezi 4 a 5, mohou obyčejná mýdla pokožku vysušovat a dráždit. Při výběru mýdla je tedy žádoucí hledat takové, které bude k vaší pokožce ohleduplné. 

Mýdlo a vlasy

Drtivá většina z nás si mytí vlasů mýdlem dokáže představit jen v krajní situaci, například při dalekém cestování nebo odloučení od sprchy, civilizace a šampónu. Jaká je ale pravda? Dá se mýdlo použít i na mytí vlasů?

Ze zkušeností mnoha odborníků i nadšenců přírodní kosmetiky jednoznačně vyplývá, že mýdlo se použít dá. To, čím si obvykle myjeme vlasy, bývá označováno jako „tuhý šampon“. Ve skutečnosti ale jde o druh mýdla, jen v jiném skupenství.

Klasické mýdlo obsahuje přiměřené, a tedy správné množství tuků. Tato vlastnost mýdla bývá někdy označena jako takzvané „přetučnění“. Zbytkový tuk totiž slouží jako ideální pomocník v péči o vaše vlasy. Zjednodušeně řečeno se jedná o jakýsi šampon s balzámem.

Mytí vlasů mýdlem pro vlasy přináší delší svěžest, a tudíž možnost nemýt si vlasy nutně každý den. Mýdlo dodává vlasům lepší a přirozenější barvu a pokud k tomu použijete ještě několik kapek citrónu, máte zajištěný i dokonalý kondicionér.

Ano či ne?

To, zda se rozhodnete mýdlo používat, záleží opravdu jen a jen na vás. Vy sami znáte svoji pokožku nejlépe. Vy sami máte svůj osobní vkus, pokud jde o vůni mýdla. Vy sami nejlépe vycítíte, jaký účinek mýdlo na vaše tělo má.

Někteří lidé se proto rozhodli kombinovat takzvané „mýdlové“ mýtí s tím úplně „bezmýdlovým“. Rozhodnutí je na vás.

Štítky

Olej a popel

První mýdla v historii vznikala smícháním olejů s dřevěným popelem, pískem nebo hlínou. Ačkoliv se výroba mýdla posunula dál, princip zůstává nezměněný. Tuky a oleje se svařují s alkalickými látkami a tím vzniká mýdlo.