Napínavý příběh čokolády

Napínavý příběh čokolády

Čokoláda. Sladkost, které málokdo odolá. Čokoládové lanýže, dorty s polevou, plněné bonbony, klasické tabulky, hrnek horké čokolády. Ať už si pod tím slovem představíme cokoli, brzy se nám začnou sbíhat sliny. A co že se za tou dokonalou chutí skrývá? Je to dlouhý a pořádně sladký příběh.

Čokoláda provází lidstvo po staletí

Je známo, že čokoládu znali v její určité formě už starověké jihoamerické civilizace. Od té doby však uteklo hodně času, než světlo světa spatřila tabulková čokoláda tak, jak jsme si na ni dnes zvykli.

Když kakaové boby přivezl Kryštof Kolumbus jako dar svým panovníkům, nevzbudily na španělském dvoře zrovna velké nadšení. Hořký a nezvyklý nápoj se nezdál vhodný pro šlechtu. Evropané však přece jen dávali čokoládě další a další šance – přidávali do nápoje cukr a koření a než se nadáli, byl z ní módní nápoj, který se podával v té nejvybranější společnosti.

Dobré časy však na čokoládu teprve čekaly – to, když se v devatenáctém století rozhodli Holanďané a Švýcaři s kakaovými boby začít trochu experimentovat. Právě toto období nám přineslo čokoládu tak, jak ji známe: v pevných tabulkách, jako lahodné lanýže nebo figurky.

Tradiční výrobci čokolády

Mnohé značky, které jsou dnes neodmyslitelně spjaty s čokoládou, byly už u jejích samotných počátků. Rodolph Lindt přišel s novými postupy, které čokoládu hodně přiblížily její dnešní podobě, a čokoládové výrobky dodnes najdeme pod jeho jménem.

Stejně tak nejprodávanější belgické pralinky Neuhaus pocházejí už z počátku 20. století a právě Jan Neuhaus byl prvním člověkem, který plněné čokoládové bonbony začal vyrábět.

U nás velmi rozšířená a oblíbená Milka se začala v Německu vyrábět už v roce 1901. Známá česká firma Orion se na trhu objevila už ve druhé polovině 19. století, na čokoládu se začala soustředit o něco později. Svět čokolády obohatila především typickými dutými figurkami, bez kterých si dnes už ani nedokážeme představit Vánoce.

Kde hledat nejlepší čokoládu

Masové rozšíření čokolády po obou světových válkách sebou postupně přineslo i poptávku po co nejvyšší kvalitě nebo originální chuti výrobku. V posledních letech navíc roste tlak na výrobce čokolády, aby dbali na fairtrade a pěstováním kakaových bobů i samotnou výrobou co nejméně zatěžovali životní prostředí.

Přehled čokolád, které splňují ty nejpřísnější nároky, lze každoročně získat na světových soutěžích a výstavách, jež udělují ceny čokoládám zaslaným z celého světa. Jednou z nejznámějších výstav je francouzský Salon du chocolat, který se postupně stal i velkou kulturní událostí a po pařížské premiéře se přesouvá do dalších světových metropolí. Ze Salonu du chocolat si každoročně odváží několik čokoládových výrobků ceny, které jsou zárukou nejvyšší jakosti.

Nejlepší světové čokolády však není nutné hledat jen v cizině, do seznamů oceňovaných čokolád se v posledních letech zapsaly i české výrobky. Ocenění z International Chocolate Awards si odnesly čokolády Ajala, Pražská čokoláda Steiner&Kovarik a Míšina čokoláda.

Štítky

Staňte se znalcem ve sladkém oboru

V jednadvacátém století představuje kvalitní čokoláda hotovou závislost. A protože poznat a docenit dobrou čokoládu může být docela věda, začali znalci pořádat degustace a kurzy, kde se i široká veřejnost může dozvědět víc o výrobních procesech čokolády nebo původu kakaových bobů a ochutnat vynikající čokolády z celého světa.