Od papíru k senzorům aneb proměna únikových her v průběhu let

Od papíru k senzorům aneb proměna únikových her v průběhu let

Princip únikových her alias únikovek je jednoduchý: vyluštit logické hádanky a “uprchnout” z uzavřeného prostoru během předem daného časového limitu. Dříve si skupina hráčů vystačila s papírem a tužkou. Dnešní místnosti, kde se akce odehrává, často obsahují elektrické obvody, ale také dotykové nebo magnetické senzory. Technologie našly své uplatnění i ve světě her. A omezenost hry na místnost už je taky přežitkem.

Co skrývají únikové místnosti?

Ať už chcete založit vlastní únikovku, nebo se jen takticky připravujete před hrou, očekávejte některé z následujících herních prvků:

  • Šifry - abecední, různé kombinace tvarů, obrysů zvířat, postav… Vyluštěný kód vám odemkne zámek k dalšímu pokračování hry.

  • Dřevěné kostky, puzzle, která poskládáním dají další nápovědu ke hře.

  • Magnetický spínač pro možnost průchodu do další místnosti či na vyšší úroveň hry.

  • Ukryté předměty po celé místnosti. Velmi oblíbená jsou slova, která jsou nenápadně napsaná, například na okenní žaluzii z druhé strany.


Většina zmíněných herních prvků vede k odhalení kódů a reálných klíčů od zámků, které otevírají dveře ven z hrací plochy. Na začátku hry jste dostali od tvůrců papíry, tužky anebo jen přání šťastného úniku a víc nic. To se s postupem času rychle změnilo. V základním vybavení hry jsou často i vysílačky nebo mobilní telefony.

Ale tvůrci současných únikovek šli ještě dále a čím dál častěji zapojují moderní technologie do hry, aby ji oživily. Setkat se tak při hře můžete s dotykovými i magnetickými senzory, které nahrazují tradiční klíče a zámky.

S výše zmíněnými senzory se objevují například v únikovce Pragueeception, kde se tvůrci snažili propojit technologie s filmovým světem. Jako podklad jim posloužil film Počátek (v originálu Inception). Tato úniková hra se neodlišuje od ostatních pouze zapojením senzorů. Hra je navíc řízena centrálním systémem, jehož úkolem je monitorovat hráče a funkčnost herních elektronických zařízení, jakými jsou Raspberry Pi a logická stavebnice Arduino. Účastníci obdrží vysílačky a mohou si tak na řídící velín volat o nápovědy.

Jsou to právě technologie (mobily, tablety, vysílačky, senzory), které v únikovkách navozují atmosféru, kdy nevíte, co je ještě realita a co už virtuální svět.

Hry se přestávají omezovat pouze na uzavřenou místnost

Ačkoliv samotný název hry poukazuje na to, že cílem skupinky hráčů je uprchnout z uzavřeného prostoru (obvykle nějaké místnosti), ani to už nemusí být standardem. Doteď bylo omezujícím pravidlem, že hráčů může být jen pár, maximálně okolo pěti. To ale nevyhovovalo požadavkům firem, které chtěli svým zaměstnancům dopřát teambuilding v podobě únikovky.

S poptávkou přišla i nabídka. Jednou z možností je absolvovat Escape Box, kde rozhodně nebudete omezeni počtem hráčů ani uzavřenou místností. Na své si tak přijdou firmy a kolektivy až o 50 lidech. Díky tomu, že Escape Box není vázán na místnost, lze ji hrát kdekoliv po České republice. Tato alternativní únikovka tak doslova přijede za vámi.

Jak se vyvíjí principy únikovek?

Úkolem všech únikových her je vyřešit v daném čase logické hádanky. Dříve si hráči vystačili se selským rozumem, dneska dostanou ke hře nejmodernější technologie a celá hra je řízena centrálním systémem. Už také nejste omezeni počtem účastníků ani lokací. Některé hry přijedou za vámi, v jiných budete mít vysílačky a jinde se ocitnete ve světě virtuální reality. Výběr je na vás!