Plzeňský Prazdroj – legenda mezi pivy

Plzeňský Prazdroj – legenda mezi pivy

S necelými 11 milionů hektolitrů za rok, zhruba 45% podílem na českém trhu a s exportem do více než 50 zemí světa je Plzeňský Prazdroj, a. s. největší pivovarnickou skupinou v České republice a největším exportérem českého piva. Skupina provozuje pivovary v Plzni (značky Pilsner Urquell a Gambrinus), Nošovicích (Radegast) a Velkých Popovicích (Velkopopovický kozel).

Na začátku bylo pivo

Tradice vaření piva v Plzni sahá až do doby krátce po založení města v roce 1295. První písemná zmínka o něm je ze začátku 14. století. První Měšťanský pivovar vzniká 5. října 1842, kde první várku piva vařil sládek Josef Groll.

Záhy na to vzniká i první hostinec, kde se točí plzeňský ležák. Od roku 1843 ho provozuje Martin Pinkas, který paradoxně dříve pracoval jako krejčí. Hostinec se stává oblíbeným místem pro mnoho obyvatel města a navštěvují jej také význačné osobnosti tehdejší doby, jako byli pánové Dobrovský, Palacký, Baťa…

Export i první akciový pivovar

15. října 1870 vzniká První plzeňský akciový pivovar (dnes známý jako Gambrinus), u jehož založení stáli významní podnikatelé v čele s Emilem Škodou. Pivo se roku 1873 dostává do Nového světa a pouhý rok poté putuje plzeňský ležák do severní Ameriky v pravidelných intervalech. Na sklonku 19. století se pak dostává dále do Afriky a na Blízký východ.

Začíná se stáčet

Tím jak roste poptávka, začíná Měšťanský pivovar stáčet svůj ležák také do lahví a v roce 1899 staví první stáčírnu, která funguje dalších 70 let. Do hospod se pivo vozí v dřevěných sudech až do poloviny 50. let. Ty jsou na konci 80. let nahrazeny nerezovými sudy. Velké dřevěné sudy se používají i dnes k maloobjemové výrobě piva Pilsner Urquell ve sklepích plzeňského pivovaru. V březnu 1960 vyjíždí z pivovaru první autocisterna a stáčení probíhá mimo pivovar.

Pilsner Urquell si dodnes zachovává chuť, která mu vydobyla slávu po celém světě. Pivovar v roce 1912 získává honosný titul „c. k. dvorní dodavatel“ a těsně před první světovou válkou se stává předním výrobcem piva v Čechách. Je tak na počest císaře Františka Josefa I. chráněno známkou Kaiserquell, tzv. Císařský zdroj.

Po vzniku samostatného Československa ztrácí ochranná známka Kaiserquell smysl, a tak je registrována nová ochranná známka Plzeňský Gambrinus. Prazdroj v roce 1995 zakládá síť restaurací, které přísně dodržují zásady skladování, čepování i pivního servisu ležáku Pilsner Urquell a pečují o jeho historický odkaz.

Vyschlo vám při čtení v ústech? Pak si skočte společně s kolegy na jedno při teambuildingu v Plzni.

Pivní velmoc 

Češi patří mezi světovou jedničku v konzumaci piva na osobu. Jejich piva mají věhlas i ve světě. Mezi jednu z mezinárodně proslavených značek patří i plzeňský Prazdroj. Jeho historie sahá až do 14. století a za bezmála 700 let získalo řadu ocenění. Bylo by škoda vynechat jeho ochutnávku při firemní akci v Plzni.