Proč milovat vědomostní a kvízové soutěže? Mají spoustu předností.

Proč milovat vědomostní a kvízové soutěže? Mají spoustu předností.

Lidé všech věkových kategorií, zálib i profesního zaměření mají rádi vědomostní nebo kvízové soutěže. Je příjemné zapojit mozkové buňky, procvičit své znalosti a ukázat, že něco umíme. Právě proto jsou velmi oblíbenou formou teambuildingu a zaměstnavatelé ji velmi rádi svým zaměstnancům dopřejí. Co je na nich tak lákavého?

Vědomostní a kvízové soutěže v týmech podporují schopnost spolupráce a fungují jako skvělý nástroj, který dokáže aktivovat a posilovat zájem o různé oblasti, zlepšovat vědomosti a schopnosti. Aby se kolektiv dokázal vypořádat s úkoly v soutěžích, musí být jeho členové schopni samostatné práce zkoumáním, experimentováním, řešením problémů, učením se. Důležitá je i vytrvalost.

Čím lákají vědomostní a kvízové soutěže?

Z jakého důvodu takové soutěže baví a asi jen tak nepřestanou? Co je na nich tak skvělého? V první řadě by se hodilo zmínit, že jsou dobrým prostředkem ke konfrontaci v dobrém slova smyslu. I když si to nechceme připustit, ve většině z nás dříme touha po tom, být lepší než ostatní nebo minimálně na stejné úrovni. A platí to i v týmu. Soutěžení je zdrojem obrovské vnitřní motivace vzdělávat se a pracovat na sobě. A o to jde v životě i v práci obzvlášť

Co jiného ale soutěže, ať už vědomostní nebo jiné, nabízejí? Jednoznačně možnost zkusit si své znalosti a dovednosti během řešení reálných problémů. Zároveň vás nikdo negativně nehodnotí, protože jde stále jen o zábavu, která má za úkol stmelit pracovní kolektiv i pomoci s odreagováním. Díky řešení různých úkolů mohou účastníci soutěží a her získat i cennou zpětnou vazbu na to, jak pracovali, co bylo špatně apod.

A samozřejmě velkým plus je samotná týmová spolupráce. Mnoho projektů se řeší v týmem a tyto hry vás dokáží nasměrovat k tomu, že zvládnete ve skupině lidí pracovat a řešit zapeklité úkoly. V týmu může být každý zodpovědný za nějakou část úkolu a každý má svůj názor. Při soutěžení a řešení soutěžních úkolů se pak všechny úkoly a myšlenky musí skloubit, abyste byli schopni vyprodukovat nějaký výsledek za celý tým. I proto je to výborné cvičení nejen na posílení vědomostí a procvičení mozkových závitů, ale i na time management, komunikaci v týmů, zdůvodňování svých myšlenek a rozhodnutí.

Soutěžte a dokážete zlepšit sami sebe

Sebelepší soutěž nemůže být úspěšná, pokud není zábavná a nenabízí pro každého něco. Rozhodně by měla nabídnout trochu vzrušení, adrenalinu, prověřit znalosti zúčastněných a zároveň přinést i spousty zábavy a smíchu. A právě proto dnes mnoho firem sahá po osvědčených a profesionálních teambuildingových hrách.

Možná z toho důvodu, že jim odpadá spousta dalších starostí a mohou se spolehnout na opravdu povedenou stmelovací zábavu, kde se lidé naučí týmové spolupráci, orientaci v prostoru nebo se vypořádat se stanovenými úkoly. To vše v omezeném časovém limitu. Něco vám to připomíná? Ano. Jsou přesně ty nutné znalosti a dovednosti, které lidé potřebují i ve svém zaměstnání.