Moravský kras

Moravský kras
krápníkové jeskyně a sportovní aktivity

Moravský kras se nachází v Drahanské vrchovině a rozkládá se v severní oblasti Jihomoravského kraje. Jde o nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblast České republiky, která byla roku 1956 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí. Má nejširší spektrum krasových jevů u nás. Známý je svou přírodou, četnými archeologickými, paleontologickými i kulturními památkami. Nachází se tady více než 1000 jeskyní. Z toho pět z nich je zpřístupněno veřejnosti: jeskyně Balcarka, Kateřinská, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek.

Jak se psala historie

Jeskyně Moravského krasu navštěvovali lidé v paleolitu, neolitu, eneolitu, době bronzové, železné, halštatské i laténské. Také v době římské, slovanské, středověku i novověku. Velmi využívanou jeskyní byla Býčí skála, která se stala důležitou součástí života lidí. Přítomnost člověka neandrtálského před více než 120 000 lety potvrzují jeskynní sedimenty. Objeveny v nich byly také světově proslulé rytiny zvířat kultury magdalénienu z konce paleolitu. Ani v době Velkomoravské říše nebyl Moravský kras opuštěný, kdy zdejší železnou rudu využívaly hutnické dílny.

Historické a přírodní památky v okolí

Okolí Moravského krasu je známe historickými památkami. Mezi ně patří zámek Rájec-Jestřebí, Stará huť v Adamově, zámek Lysice, Boskovický hrad a zámek, Poutní chrám ve Křtinách a zámek ve Velkých Opatovicích.
Dále se tu nachází zříceniny hradů Holštejn, Rytířská jeskyně, Hrádek u Babic, Lečenec. Za zmínku stojí i zaniklé středověké osady Městečko Holštejn a Tipeček. Nechybí ani poutní kostely Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách a Kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě.

Co vám Moravský kras nabízí

Moravský kras není jen o pěti jeskyních, které jsou zpřístupněné veřejnosti. Nabízí toho mnohem více. Krasové propadání, kaňony a naučné stezky. Významné jsou přírodní rezervace (Balcarova skála-Vintoky, Bílá voda, Březinka, Čihadlo, Dřínová, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Mokřad pod Tipečkem, U Brněnky, U Výpustku, Údolí Říčky, Velký Hornek), národní přírodní památky (Jeskyně Pekárna, Rudické propadání) a národní přírodní rezervace (Býčí skála, Habrůvecká bučina, Hádecká planinka, Vývěry Punkvy). Naší specialitou pro tuto oblast je krásný incentivní program Tajemství Moravského krasu.

Jak se tam dostat a kde přespat

Moravský kras se nachází severně od Brna. Vlakem se sem dostanete po železniční trati Brno - Česká Třebová. V sezóně je k dispozici autobusová linka Krasobus. Na rozdíl od běžné autobusové okružní linky Blansko – Skalní mlýn nekončí na autobusovém nádraží, ale turisty pohodlně dopraví do samého centra města Blanska. Ubytování v Moravském krasu a okolí není těžké sehnat. Funguje tady množství hotelů i menších penzionů. V okolí si můžete pronajmout chatu nebo apartmán.

Speciality oblasti

Moravský kras je chráněnou krajinnou oblastí. Jednou z nejznámějších a turisty velmi oblíbenou propastí je propast Macocha. Spolu s Punkevní jeskyní tvoří jeden celek. Její největší hloubka činí 138,4 m. Za návštěvu stojí i Amatérská jeskyně, které tvoří nejdelší jeskynní systém v ČR. Nebo druhý nejdelší jeskynní systém Rudické propadání, který je dlouhý 12,3 km.

Fotogalerie

Doporučené akce v této lokalitě

Treasure Hunt
Týmová spolupráce, zábava a smích, hi-tech aplikace na tabletech. Soutěžní program plný zajímavostí a historie. Treasure Hunt pro váš kongres!
Tajemství Moravského krasu
Užijte si pobyt v atraktivní oblasti Krasu, navštivte jeskyně a další přírodní památky. Absolvujte lodičky, jeskyně, slaňování, koloběžky, lukostřelbu.
Čokoládový den
Zažijte nejsladší den své kariéry! Čokoládový den je zážitkový program plný podmanivých vůní a chutí. Výroba vlastních čokoládových pralinek.
Meetings
Rozvojový program Meetings je vystavěný na základech metody zážitkové pedagogiky. Účastníky čeká několik po sobě logicky navazujících aktivit, po kterých vždy následuje review vedené lektorem.
Brain Party
Vyzkoušejte Brain Party jako originální teambuildingový program či jako doplněk večerní zábavy. Ověřte si vaše vědomosti i selský rozum poutavou, soutěžní formou.
Firemní filantropie
Filantropický program umožňuje propojit oblast rozvoje týmů s principy společenské odpovědnosti. Společně vytvoříte něco skutečného, praktického a zároveň výsledkem pomůžete a uděláte radost.
Reality show Zlatá rybka
Nechte se vtáhnout do světa příprav na reality show, kde nejlepší komunikátoři získají pohádkové výhry. Rozvojový teambuildingový program přinášející originální pohled na téma komunikace.
Cesta na Hrad
Cesta na Hrad je kreativní simulační hra zaměřená na rozvoj strategického myšlení, prezentačních i technických dovedností. Teambuilding vhodný i pro indoor prostory.
Teambuilding s reflexí
Teambuildingový program určený pro rozvoj firemních týmů. Program je vedený formou zážitkové pedagogiky. Obsahuje outdoor nebo indoor aktivity a následnou zpětnou vazbu vedenou lektorem.
zpátky na lokality