3 scénáře konce světa

3 scénáře konce světa

Lidstvo už je na Zemi nějaký ten pátek, a tak se mnohým zdá, že tomu tak bude už navždy. Chyba lávky, jistého nemá vůbec nic. Naopak, dříve nebo později nakonec vyhyneme. Otázka je jak? 

Existuje totiž celá řada katastrof, které by mohly mít za následek, když ne úplné vyhlazení lidstva, tak alespoň civilizace. Na některé z nich se nyní podíváme trochu podrobněji

1. Pandemie

Pandemie je jako epidemie, ovšem v mnohem širším měřítku. Tohle už ale dnes ví každý malý František. Není to totiž zase tak dávno, co naši planetu doslova paralyzoval Covid.

Oproti jiným pandemiím v minulosti, třeba moru nebo španělské chřipce, však byl Covid jen slabý čajíček, jakkoliv lidstvo dostal do velkých potížích.

V budoucnu se však mohou prosadit mnohem nebezpečnější viry. A jeden z nich možná dokáže lidstvo zcela vymýtit.

Sice v současnosti disponujeme technologiemi a léky, o kterých si mohly minulé generace nechat jenom zdát, na druhou stranu se nakažlivé nemoci díky propojenosti světa šíří mnohem rychleji než kdykoliv předtím.

a úplném počátku stačí pouze několik málo nakažených jedinců k tomu, aby se viry rozšířily po celém světě.

Hodně laiků se přitom domnívá, že katastrofa hrozí hlavně ze strany nemocí, které dokáží zabíjet rychle. Chyba lávky. Pokud se choroba projeví během pár hodin po nákaze, z epidemiologického pohledu se dá řešit poměrně snadno. 

Mnohem horší by byl virus, který začne dělat v organismu neplechu až několik dní po nakažení. Takto se dokázal prosadit třeba výše zmíněný Covid. 

2. Změny klimatu

Také změna klimatu může mít pro lidské pokolení velmi neblahé následky. Lidstvo kvůli němu asi nevyhyne, nicméně zavedené pořádky se mohou zhroutit.

Stačí, když bude postupovat tání ledu v Antarktidě. Tím se zvedne hladina oceánů, což zase ovlivní mořské proudy, které pak budou mít vliv na spoustu dalších věcí.

Když se to všechno nakonec sečte, část planety bude zatopená, část bude trpět pod příkrovem zimy a část se zase bude muset dnes a denně potýkat s velmi silnými hurikány a tornády.

V konečném důsledku budou tyto změny znamenat migraci, kterou tato planeta doposud nezažila a samozřejmě tím i pád současné civilizace.

3. Technologie

To, co nám dnes pomáhá, nás může jednoho krásného dne zničit. Dobrým příkladem je třeba umělá inteligence. Ta je sice v současnosti stále v plenkách, nicméně každým rokem je efektivnější. 

Někdy v budoucnu může teoreticky nastat situace, kdy počítače vyhodnotí, že by bylo fajn odpálit na nepřítele pár atomových hlavic.

Co by asi následovalo není potřeba příliš popisovat. Můžeme jen doufat, že nikoho nenapadne nechat AI spravovat jaderné zbraně.

Štítky

Apokalyptické scénáře

Dosti nepříjemně si můžeme ale zavařit i my sami, třeba pomocí vyřazení elektrické sítě z provozu prostřednictvím hackerského útoku. Vzhledem k tomu, co všechno je dnes na elektřinu, bychom se během krátké chvíle mohli ocitnout ve středověku

Dnes samozřejmě není možné takto zničit celou energetickou síť státu, natož pak celého kontinentu, či dokonce světa. Kdo však může vědět, jestli to nebude možné o pár desítek let později? S tím, jak se všechno neustále propojuje, to není úplně nereálné.

Je vysoce pravděpodobné, spíše zcela jisté, že kompletní vyhlazení se lidstvu nevyhne. Není tedy důležité přemítat nad tím jestli, ale spíše jak a kdy.