Adrenalinové sporty

Adrenalinové sporty

Co mají společného dopamin, endorfin a serotonin? Všechno jsou to hormony, jejichž množství v naší krvi mohou umocnit adrenalinové sporty. Není to hormon adrenalin, který je mylně spojován s adrenalinovými sporty a dal jim i jejich pojmenování. 

Hormon štěstí, jak se někdy přezdívá endorfinu, způsobuje pocity štěstí a dobré nálady, pokud se uvolní do mozku. Také umí tlumit bolesti a vyplavuje se právě při svalových a stresových zátěžích, kterými extrémní sporty zajisté jsou. Zajímavostí je, že existují potraviny, které umí napomoci jeho vyloučení v mozku, například pro nás tak oblíbená čokoláda.

Serotonin je známý zase tím, že v nervovém systému se účastní na pochodech, které upravují naši náladu. Jeho nedostatek vede ke změně nálady až v depresivní, k poruše spánku a někdy až k rozvoji agresivity. Změny v jeho struktuře mohou (ale nemusí) způsobit například bipolární poruchu.

Hormon dopamin je tzv. přenašeč impulsů na dopaminových drahách. Opět poškození těchto drah vede k některým závažnějším chorobám, jako je například schizofrenie, zmiňovaná bipolární porucha, ale také obávaná Parkinsonova choroba.

Epinefrin je jiný název pro adrenalin, který je vylučován nadledvinkami v našem těle. Adrenalin spolu s dalším hormonem kortizolem pomáhají našemu organismu se vyrovnat se stresovou situací. Připravují naše tělo na výkon.


Adrenalin je dnes dostupný pro každého

Extrémních sportů je celá řada a přibývají neustále nové druhy. Navíc některé z nich se s plynoucím se časem přestávají považovat za adrenalinové. Sem bychom zařadili například snowboarding. V dnešní době je na svazích pomalu více vyznavačů tohoto sportu než klasického lyžování. Ale ve svých počátcích byl považován za extrémnější typ sportu. Naopak, bungee jumping, ice-diving, cave-diving, basejump (skok s padákem například ze skály, mrakodrapu), kiteboarding (tažení kitem na vodě) zcela jistě patří mezi “novodobé” adrenalinové sporty.

Vyjmenované sporty jsou sice příjemným zpestřením volného času, užití si tak trochu jiné zábavy, zakusení nových pocitů. Avšak není to zábava pro každého a za primárně teambuildingové aktivity je považovat nelze. Nic ale nebrání tomu, aby byly doplňkovou součástí programu firemní akce. Lze připravit sofistikované programy, kde je jistá míra adrenalinu k dispozici, ale na své přijde i konzervativnější účastník. Zajímavými volbami může být seznámení se se základy paraglidingu, nízké lanové překážky, vysoké lanové překážky (přemostění, slaňování a další typy vysokých lanových překážek). Samozřejmostí všech akcí je důraz kladený na bezpečnost psychickou i fyzickou.

Štítky

Užijte si vzrušení v pracovním týmu

Mezi veřejností se mylně vžila informace o tom, že adrenalinové sporty nám do krve vyplavují hormon adrenalin. Samotný název extrémních sportů je od tohoto hormonu odvozen. V realitě se jedná ale o úplně jiné tři hormony - endorfin, serotonin a dopamin. Pokud vás v pracovním týmu láká zažít “hormonální koktejl”, nechte si připravit firemní akci, která vaši potřebu endorfinu, serotoninu a dopaminu plně uspokojí.