Aféry amerických  prezidentů

Aféry amerických prezidentů

Dlouho byly Spojené státy americké vnímány jako vyspělá demokracie, která by mohla sloužit za vzor. Řada kauz souvisejících s americkými prezidenty však v posledních sto letech zasadila tomuto obrazu pořádnou ránu. Některé aféry stály prezidenta funkci, jiné jen pověst, obvykle však poškodily především USA a důvěru Američanů ve vlastní vládu.

Watergate

Nejznámější kauza spojená s americkým prezidentským úřadem začala téměř nenápadně během prezidentského klání mezi Richardem Nixonem a Georgem McGovernem v roce 1972. Policie tehdy v komplexu budov sloužícím demokratům, zvaném Watergate, našla pětici mužů, kteří se do ní násilně vloupali.

Přestože brzy vyšlo najevo, že se muži pokoušeli v budově nainstalovat odposlechy a že nitky od nich vedou až k nejbližším spolupracovníkům prezidenta Nixona.

Novináři se vydali po stopě – mezi nimi především dnes již proslulí investigativci Bob Woodward a Carl Bernstein z The Washington Post. Vyšetřování odhalovalo čím dál znepokojivější zprávy – objevovaly se odposlechy hostů z Bílého domu i důkazy, že prezident o nelegální činnosti svých podřízených věděl a schvaloval jej.

Veřejnost byla s každou další zprávou stále více otřesena, důkazy se vršily jeden za druhým a Kongres se rozhodl, že zahájí impeachment, tedy proces odvolání prezidenta. Nixon však pochopil, že je bitva prohraná a sám rezignoval.

Monica Lewinská

O něco později se jiný prezident, Bill Clinton, procesu impeachmentu už nevyhnul.

Na počátku aféry se měl prezident zodpovídat ze sexuálního obtěžování, během soudu však přišel na přetřes i další prezidentův poměr – s Monicou Lewinskou. Clinton jej popřel, a dokonce Lewinskou přesvědčil, aby jeho verzi potvrdila.

Díky nahrávkám a dalšímu vyšetřování, však vyšla pravda najevo. Kongres došel k závěru, že prezident lhal pod přísahou a pokoušel se zabránit spravedlnosti. Tehdy byl teprve podruhé v historii zahájen impeachment.

Bill Clinton z funkce prezidenta odvolán nebyl, ale aféra značně pošramotila celé jeho jinak poměrně úspěšné prezidentství.

Mučení vězňů

Když George Bush mladší rozpoutal po šokujících událostech v září 2001 válku proti teroru, měl celý svět na své straně.

Po pár letech se však veřejné mínění začalo obracet,  především když začaly unikat informace z některých amerických věznic. Krátce po sobě se v letech 2004 a 2005 objevily zprávy o otřesných podmínkách v irácké věznici Abú Ghrajb, kde v té době působili američtí vojáci, a o americké základně Guantánamo.

Mučení, ponižování, zadržování bez soudu a věznění nezletilých, to všechno se náhle vyvalilo na stránky novin a televizní obrazovky a šokovalo celý svět.

Otřesná svědectví z těchto věznic však do značné míry změnila pohled nejen na George Bushe a USA, ale i na celou válku proti teroru.

Donald Trump a období plné afér

Skandály provázely Donalda Trumpa po celé jeho volební období. Nevyhnuly se ani kampani a samotným volbám, které čelily podezření z ruské manipulace, Trump byl mnohokrát obviněn ze sexuálního obtěžování a byl dalším z prezidentů, který čelil impeachmentu. Trumpa se Kongres pokusil odvolat potom, co chtěl přesvědčit ukrajinského prezidenta Zelenského, aby zahájil vyšetřování Trumpova politického soka Bidena a jeho syna.

Ani Donalda Trumpa se nepodařilo z funkce odvolat. Otevřelo to tak cestu dalším šokujícím událostem, včetně násilností v Kapitolu, ke kterému prezident podle mnohých své příznivce vyprovokoval. I v tomto případně Kongres uvažoval o zahájení procesu odvolání, ale prezidentovo funkční období skončilo dřív, než k němu došlo.

Štítky

Politické kauzy a jejich vliv na svět

S velkou mocí přichází i velké pokoušení jí zneužít. Někdo v té zkoušce obstojí, jiný podlehne. Politické aféry však poškozují nejen lídra, ale i zemi, která si jej do svého čela zvolila, a obecně nabourávají víru v demokracii a stát. V posledních letech však do hry vstupují i sociální sítě a politický marketing, které výrazně proměňují vyznění a vnímání kauz.