Bratislavský hrad – klenot nad Dunajem

Bratislavský hrad – klenot nad Dunajem

Majestátní historická stavba, symbol slovenské metropole, místo, jímž kráčely dějiny. To všechno je Bratislavský hrad, bez něhož si panorama města nedokážeme představit. Každoročně láká nespočet turistů i místních. Je tu totiž rozhodně co k vidění.

Malá exkurze do historie

Pahorek nad Dunajem skýtal odjakživa výbornou strategickou polohu. Odhaduje se, že se tu nejstarší osídlení objevilo už před neuvěřitelnými čtyřmi a půl tisíci léty. Opevněné sídliště se v průběhu času proměnilo v keltské a posléze slovanské hradiště. Nakonec tu vyrostl středověký hrad. První písemná zmínka o něm pochází z roku 907.

V průběhu dějin hrál Bratislavský hrad důležitou úlohu. Stal se oficiálním sídlem uherských králů a dočkal se nejedné přestavby. Kromě rozkvětu jej potkalo i neštěstí – v roce 1811 vyhořel. Ruiny, které z monumentální stavby zbyly, se dočkaly rekonstrukce až ve dvacátém století. V současné době se v hradě nacházejí reprezentační prostory prezidenta a parlamentu Slovenské republiky.

Záhada čtyř věží

Když se řekne Bratislavský hrad, většina lidí si dokáže vybavit jeho charakteristickou podobu – bílé zdi a čtyři věže tyčící se k nebi. Ale jsou doopravdy čtyři? Je to tak trochu chyták. Skutečnou věž má totiž Bratislavský hrad jen jednu. Zbylé tři jsou ve skutečnosti pouhými přístavky na střešní římse.

Tou jedinou pravou věží je ta jihozápadní. Nazývá se Korunní, protože se v ní svého času uchovávaly korunovační klenoty uherských králů. Pokud hrad navštívíte, můžete do ní zavítat – budete však muset zdolat velký počet schodů, protože věž se tyčí do výšky čtyřiceti sedmi metrů. Odměnou vám však bude nádherný výhled do tří zemí – Slovenska, Maďarska i Rakouska. Ve věži si můžete prohlédnout také repliky uherských korunovačních klenotů. Za originály byste museli vyrazit trochu víc na jih, do Budapešti.

Další tipy pro nadšené výletníky

Kromě Korunní věže nabízí Bratislavský hrad i další atrakce, které tu můžete navštívit. Najdete zde expozice Slovenského národního muzea, kde si přijdou na své především milovníci historie. Nahlédnout můžete také do obrazárny nebo hudební síně. Kromě stálých expozic hostí Bratislavský hrad i krátkodobé výstavy – stačí sledovat program a vybrat si tu pravou.

Pokud vás interiéry unaví, můžete se projít nádhernými zahradami a kochat se nesčetnými romantickými výhledy na město pod vámi. Jistě nebudete zklamáni a možná se budete chtít na toto kouzelné místo zase někdy vrátit.

V proměnách času

Vzhled Bratislavského hradu se měnil v jednotlivých časových údobích. Náročné přestavby jsou spojovány se jmény velkých panovníků. V 15. století se o jednu postaral Zikmund Lucemburský. O století později se o další zasloužil Ferdinand I. Habsburský. Ale teprve za vlády Marie Terezie získal hrad podobu, jakou známe dnes.