Hledání bytu Sherlocka Holmese

Hledání bytu Sherlocka Holmese

Příběhy Sherlocka Holmese z pera sira Arthura Conana Doyla si podmanily celý svět.

Při vyslovení jména svérázného detektiva si automaticky představíme vše, co k němu patří – typickou čepici, dýmku, lupu a samozřejmě slavnou adresu Baker Street 221B.

Reálná ulice, neexistující číslo

Zatímco mnoho kriminálních případů Sherlock Holmes úspěšně osvětlil, jeho bydliště zůstávalo po léta zahalené tajemstvím. Patrně nejslavnější literární adresa totiž nikdy tak docela neexistovala. Když Conan Doyle vydal Studii v šarlatové, první román s geniálním detektivem a doktorem Watsonem v hlavní roli, psal se rok 1887.

Své hrdiny autor zabydlel na londýnské Baker Street, reálné ulici, kterou v 18. století vystavěl William Baker, po němž dostala své jméno. Ulice však v Doylově době byla příliš krátká na to, aby se na ní nacházelo tak vysoké číslo. Holmesovští nadšenci se po detektivově bydlišti tehdy pídili marně.

Nečekaná role pro stavební spořitelnu

S postupem času se Baker Street rozrůstala a nakonec došlo i na číslo 221. Nejednalo se však o samostatný dům, pouze o součást domovního bloku 219-229. Od 30. let v něm sídlila britská stavební spořitelna Abbey National Building Society. A jelikož fanouškům legendárního detektiva nic neunikne, zaznamenali i zrození čísla 221 a začali adresu zahrnovat dopisy.

Společnost se s nimi vypořádala svérázně – najala sekretářku, jejíž jedinou prací bylo vyřizovat korespondenci fiktivního hrdiny. Většina odpovědí se prý omezila na sdělení, že detektiv odjel na odpočinek do Sussexu, kde se věnuje včelaření. Výsadu slavné adresy si Abbey National užívala do roku 1990. Potom jí vyrostla silná konkurence.

Prestižní adresu vyhrává muzeum

V roce 1990 se na Baker Street otevřelo velké lákadlo pro turisty z celého světa – muzeum Sherlocka Holmese, a to v domě číslo 239. Jeho správci se přirozeně cítili mnohem povolanější na fanouškovské dopisy odpovídat.

Společnost Abbey National se však svého práva nechtěla jen tak vzdát. Jejich vzájemné dohady skončily až v roce 2002, kdy se spořitelna z Baker Street odstěhovala. Všechny dopisy adresované Sherlocku Holmesovi začaly chodit výhradně do muzea. Jeho webové stránky hrdě hlásí, že „se nachází na jedné z nejslavnějších světových adres, Baker Street 221B“.

Z technického hlediska to není pravda, komu na tom však záleží? Jistě ne fanouškům, kteří sem přijedou, aby se prošli replikou Sherlockova bytu, nasáli atmosféru viktoriánské doby a usedli do křesla, kde měl údajně sedávat jejich geniální hrdina.
 

Štítky

Byt 221B není zdaleka jen jeden

Jelikož je Sherlock Holmes celosvětovým fenoménem, najdeme repliky jeho bytu po celém světě. Za jednou takovou můžeme zavítat do švýcarského Meiringenu. Obec se nachází poblíž Reichenbašských vodopádů, které se detektivovi měly stát osudnými.

Jinou „Baker Street 221B“ najdeme na americké Minnesotské univerzitě. Existují také repliky v soukromých sbírkách nadšenců, stejně jako ty vytvořené pro účely natáčení filmových adaptací.