Kreativita: Co toto slovo vlastně znamená?

Kreativita: Co toto slovo vlastně znamená?

Kreativita znamená tvořivost. Může jít o jedinečnou schopnost nebo celý soubor těchto schopností. Projev kreativity vede k výtvorům, ať už hmatatelným nebo duševním, které jsou něčím zcela originálním, novým, pokrokovým.

Kreativní lidé jsou v dnešní době velmi žádaným a ceněným zbožím na trhu práce.

Už si tiše povzdycháváte, proč vlastně vy jste dar této zázračné kreativity nedostali do vínku? Nezoufejte, kreativita není talentem darovaným z hůry.

Co si představit pod kreativitou

Kreativita je vnášení vlastních myšlenek a pocitů do svých originálních nápadů. Pod kreativitou se skrývá představivost a nápaditost, pokud vás napadne řešení obtížného úkolu.

Disciplinovanost, kdy plníte vámi či někým jiným zadané úkoly.

Zvídavost, pokud se ptáte sami sebe, jakým způsobem překonat nadcházející překážku. A především také vytrvalost a spolupráce.

Nevzdávejte se po prvním neúspěšném pokusu a přijměte i zpětnou vazbu.

Kreativita je jako sport, dá se vytrénovat

Kreativita není talent, je to způsob fungování. Můžeme říct i myšlení.

Někteří lidé se rodí s částečně rozvinutou schopností kreativity, někteří již s plně rozvinutou.

Proces kreativity však lze vytrénovat jako sval. Pouze pokud budete fyzické cvičení pravidelně opakovat, uvidíte výsledky v podobě rýsujících se svalů, a tak je to i s tvořivostí.

Naštěstí od fyzického cvičení, trénink tvořivosti není ani trochu bolestivý či namáhavý.

Tento proces je hravý a zábavný. Budete mít radost nejen z vašich výsledků, ale i během samotného tréninku kreativity si užijete spousty zábavy.

4 faktory, které nám dopomáhají ke kreativitě

Prvním faktorem, který nám pomáhá ke kreativitě, je prostor. Člověk nesmí být pod tlakem, aby mohl vytvářet kreativní myšlenky a hodnoty.

Dalším činitelem je čas. K prostoru potřebujeme určité vymezené časové období. A čas ještě jednou. Své mysli musíme dát co nejdelší časovým úsek, aby mohla přijít s něčím originálním.

Velmi důležitá je také důvěra sama v sebe. Nic naši mysl nezabrzdí natolik, jako je strach z možné chyby. Nebojte se ji proto udělat.

Posledním a jedním z nejdůležitějších faktorů je humor. Zapojení humoru při jakékoliv tvorbě je předpokladem kreativní a nápadité práce.

Jak kreativitu trénovat

Tvořte a zkoušejte nové věci. Snažte si při řešení jakéhokoliv problému najít nový pohled na věc. Nebojte se si hrát s novými nápady a uvažujte v souvislostech.

Přijměte riziko chybného kroku a nenechte se odradit možným neúspěchem. Dělejte to, co vás baví. Pokládejte si otázky, hledejte, s čím problém souvisí.

Najděte svou motivaci a snažte se ji zlepšovat.  

Najděte svou kreativní chvilku

Přestože mnozí kdysi tvrdili, že kreativita je jako talent, se kterým se rodí jen málokdo, opak je pravdou. Kreativita není talent, nýbrž způsob fungování, který můžete natrénovat.

Máte chuť zkoušet a rozvíjet svou kreativitu? U nás máte možnost absolvovat celou řadu kreativních workshopů. Vyberte si Mýdlový workshop, Čokoládový den nebo absolvujte program rozvíjející kreativitu - Cesta na Hrad.