Nezapomínejme na naše nejmenší

Nezapomínejme na naše nejmenší

Při návštěvě Maroka jsem byla zaskočena reakcí na otázku: “A kolik máš vlastně sourozenců?” S pyšným úsměvem jsem odpověděla, že jsem hned ze čtyř sourozenců. “Tak málo?!” V mém okolí je výjimka mít více jak dvě děti na rodinu, což odpovídá evropskému průměru. Dvě děti jsou považované za běžný evropský standard, který zároveň napomáhá udržet populaci.

Každou minutu se narodí asi 250 dětí a ve stejnou dobu 100 lidí umře. Nehledě k tomu, že i přes pozvolný pokles přírůstku obyvatelstva, je jedním z globálních problému lidstva “populační exploze”. V roce 2011 překročilo číslo představují počet lidí na Zemi hranici 7 miliard. Pravdou je, že za růstem populace stojí regionální rozdíly porodnosti. Právě ve zmiňovaném Maroku není nic neobvyklého mít i 7 dětí a naše dvě v Evropě jim přijdou málo.

Historie vzniku dne dětí

Může se zdát, že v Evropě upřednostňujeme kariéru před založením rodiny, ale jednoznačná odpověď na tento problém neexistuje. Kdyby nám na našich dětech nezáleželo, asi bychom neslavili ani Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června.

Víte, že první nápad a podnět k založení dětského dne vznikl v Turecku? Během Turecké války za nezávislost v roce 1920 ochránce národních práv Mustafa Kemal ve svém proslovu prohlásil, že dětí jsou nedílnou součástí pro budování prosperujícího státu. V Turecku je tak státní svátek Den dětí slaven 23. dubna, tj. v den Národního shromáždění a proslovu Kemala.

Proč se nakonec ve světě slaví 1. červen? Právě v tomto dni se roku 1925 udály dvě na sobě nezávislé akce - Světová konference pro blaho dětí a festival Dračích lodí v San Francisku. Právě v San Francisku generální konzul shromáždil čínské sirotky, a tím poukázal na fakt, že svět by se měl více zaobírat otázkou blahobytu dětí.

K oficiálnímu vyhlášení Dne pro ochranu dětí došlo až o 24 let později. V roce 1949 Mezinárodní federace žen na památku zničení Lidic (1942) a francouzského Ouradouru (1944) vyhlásila 1. červen Dnem dětí. Toto datum a s ním spojený svátek pak postupně převzaly i další státy, mezi nimi i tehdejší Československo. Dnes už je tak ve světě běžné, že 1. června slavíme Mezinárodní den dětí.

Oslavte s dětmi jejich den

Měli bychom si vzít slova Kemala i čin čínského generálního konzula k srdci a připomínat si význam dětí pro zachování života na planetě. Na oslavu dětí ale nemusíte čekat až do 1. června, Dětský den (Family day) si ve vaší firmě můžete uspořádat kdykoliv.

Mimochodem, věděli jste, že na světě se slaví i další “dětské svátky”? Například na 25. března připadá tzv. Den nenarozeného dítěte. Existuje ale i Mezinárodní den ztraceného dítěte a Mezinárodní den za odstranění dětské práce. Zejména poslední zmiňovaný patří k těm, který bychom měli mít v 21. století na paměti.

Štítky

Historie oslav dnů dětí

Dnešní podobě a datu Mezinárodního dne dětí předcházela celá řada historických událostí - proslov tureckého ochránce lidských práv Kemala v roce 1920, festival Dračích lodí v San Francisku v roce 1925 a další. K samotnému ustanovení dne dětí došlo až v roce 1949 a slavíme ho 1. června. Vy ale s kolegy nemusíte čekat až na červen a Dětský den můžete uspořádat ve firmě kdykoliv.