Osud krále Artuše ležel i v rukou žen

Osud krále Artuše ležel i v rukou žen

Artušovské legendy vyprávějí nespočet příběhů o moudrém vládci a jeho odvážných rytířích.

Kolem krále Artuše se však motalo i nemalé množství žen – a často tahaly za nitky osudu víc, než by byli jejich mužští protějšci ochotní připustit.

Za vším hledej ženu

Cherchez la femme, říkají Francouzi. Za vším hledej ženu. V příbězích o králi Artušovi to platí na sto procent. Něžné pohlaví ovlivňovalo životy rytířů kulatého stolu v jednom kuse. A ne vždy s dobrými úmysly.

Pověsti o ženách z artušovských legend jsou plné intrik, milostných vzplanutí, úskoků a lží. A protože se bavíme o starých bájích, nechybí tu ani čáry a kouzla. Těmi tehdy vládly tajemné kněžky sídlící na ostrově zvaném Avalon.

Sídlo čarodějnic ukryté v mlhách

Kněžky, víly, čarodějnice. Ty všechny jsou v artušovských legendách obvykle nějakým způsobem spojeny s Avalonem, neboli „jabloňovým ostrovem“. Tady uctívaly velkou Bohyni, praktikovaly magické rituály a chránily staré pohanské tradice před rozpínajícím se křesťanstvím. Když jejich hájemství hrozilo nebezpečí, zahalily jej do hustých mlh, jimiž nemohl proniknout nikdo nepovolaný.

Na Avalonu byl taky ukutý slavný Excalibur, meč, který Artušovi věnovala Paní z jezera. Tato žena hrála v artušovských příbězích významnou roli. Objevuje se pod mnoha jmény, nejčastěji se jedná o varianty jmen Ninianne nebo Viviane. Podle některých legend byla matkou rytíře Lancelota a velkou láskou čaroděje Merlina.

Pomsta zákeřné sestry

Zatímco Paní z jezera je postavou víceméně kladnou, čarodějnice Morgana le Fay je ztělesněním zla. Byla sice Artušovou poloviční sestrou, to jí však nebránilo proti němu v jednom kuse intrikovat.

Údajně očarovala svoji sestru Morgause, která pod vlivem kouzla nevědomky strávila noc právě s Artušem. Z incestního vztahu vzešel zrádný syn Mordred, který se zasloužil o králův pád.

Morgana se však s bratrem nakonec usmířila a po jeho smrti odvezla jeho tělo na místo posledního odpočinku, které není nikde jinde než na Avalonu.

Nevěrná manželka plná rozporů 

Král Artuš si za manželku vyvolil krásnou Ginevru, do níž se prý zamiloval na první pohled. S jejími city to už tak jednoznačné nebylo, protože královna patrně udržovala milostný poměr s Artušovým přítelem, rytířem Lancelotem.

Ginevra je v rámci artušovských legend poměrně nejasná postava. Jednotlivé verze ji totiž líčí různě – od vznešené inteligentní ženy až po pomstychtivou prospěchářku.

Tento rozpor je logický. Bájné pověsti mají zkrátka množství variant, proměňují se v čase i v dílech jednotlivých autorů. Ve výsledku jsou zahalené v mlhách stejně jako tajemný Avalon…

Štítky

Artušovy ženy ve filmu

Artušovské legendy se dočkaly nejednoho literárního i filmového zpracování. Příběhy ženských hrdinek asi nejvíce proslavila americká spisovatelka Marion Zimmer Bradley, která napsala několik románů líčících známý příběh z pohledu avalonských kněžek.

Podle jejích knih vznikl i televizní film Mlhy Avalonu s Anjelicou Huston v roli Paní z jezera. Film se natáčel i v České republice – například na zámku Dobříš nebo v Prachovských skalách.