Outdoor kamery – mají v dnešní době ještě uplatnění?

Outdoor kamery – mají v dnešní době ještě uplatnění?

Outdoorové kamery nejsou na rozdíl od těch klasických široké veřejnosti zase tak známé. Obvykle se totiž nepoužívají během nudných pasivních dovolených u moře, ani se s jejich pomocí netočí průběh narozenin, svateb či jiných výraznějších rodinných události.

Jak již jejich název napovídá, své využití najdou hlavně při akčnějších, povětšinou venkovních aktivitách.

Natáčet už dnes dá skutečně vším možným. V současnosti však v tomto odvětví vévodí chytré mobilní telefony. Díky nim si už tradiční ruční kamery pořizuje jen málokdo. Stejnou, často dokonce lepší službu dokáží udělat právě mobily, a to i ty nejlevnější verze.

Samozřejmě, kdo chce mít snímky ve vysokém rozlišení a v perfektní kvalitě, ten musí počítat s vyššími výdaji. Za své peníze však člověk dostane multifunkční přístroj, na který může jako bonus zaznamenávat víceméně cokoliv. Ne vždy se to ovšem doporučuje.

Mobilní telefon je poměrně drahé a většinou dosti choulostivé zařízení, kterému často hrozí zkáza i při pádu z malé výšky. Proto se nedoporučuje si s jeho pomocí nahrávat kupříkladu své zážitky z jízdy na kole, skoku z padáku či z potápění. K tomuto účelu se používají speciální outdoorové kamery.

Zásadní je odolnost

Jak již bylo řečeno výše, mobilní telefony jsou poměrně křehké, a proto není zrovna moudré s nimi provádět psí kusy. Snadno by se totiž mohly rozbít.

V konečném důsledku i outdoorové kamery nejsou nezničitelné, nicméně i přesto jsou daleko houževnatější. 

I základní modely jsou obvykle chráněny proti vniknutí prachových částic do citlivějších míst a dokáží odolat i lecjakému nárazu. Většina verzí dokonce dokáže fungovat také pod vodou, i když v nízkých hloubkách. 

Kdo by snad chtěl natáčet vyloženě v temných hlubinách, bude si muset pořídit speciální kameru, která je k tomu určená.

Zajímavé funkce

Určitou zvýšenou míru protekce mají i ty nejlevnější outdoorové kamery. Existuje však řada dalších vlastností a funkcí, kterými už úplně všechny typy nedisponují.
 

  1. Stabilizace obrazu – vzhledem k tomu, že během akce je kamera obvykle v pohybu, je funkce stabilizace obrazu zcela zásadní. Bez toho by totiž výsledek vypadal přinejmenším rozpačitě. Dnes již většina alespoň trochu lepších outdoorových kamer nějakou formou stabilizace obrazu naštěstí má. 

  2. Široký úhel záběru – akčním kamerám chybí optický zoom (digitální často mají), stejně jako funkce zaostřování. Do jisté míry si to vynahrazují širokým úhlem záběru, který však může obraz deformovat. Lepší kamery ale disponují funkcí Linear, jež případné neduhy zvládne eliminovat.

  3. Ovládání hlasem – specialitou některých outdoorových kamer je mimo jiné také ovládání hlasem. V některých momentech je to nejvhodnější způsob, jak zapnout, respektive ukončit nahrávání. Někdy prostě člověk nemá možnost ovládat přístroj na displeji, případně pomocí mobilu.

Užitečný doplněk

Outdoorové kamery se samozřejmě mohou používat víceméně všude, kde je možné natáčet i s mobilem. Na rozdíl od telefonu se však dají snadno přidělat na helmu, kolo či přímo na tělo. Jsou totiž mnohem kompaktnější a rovněž odolnější. Proto vydrží větší zátěž.

Kdo tedy touží po tom natočit si kupříkladu jízdu na lyžích z vlastního pohledu, s outdoorovou kamerou docílí rozhodně mnohem lepších výsledku než s kamerou klasickou či dokonce telefonem.